ATLETISM

Braşoveanca Mihaela Nunu este noua campioană balcanică la atletism

Publicat la 06 martie 2014

Braşoveanca Mihaela Nunu este noua campioană  balcanică la atletism

Recent la Istanbul (Turcia) s-au desfăşurat Campionatele Balcanice de atletism, competiţie la care sportiva Clubului Sportiv Universitar Braşov, Mihaela Nunu (foto), pregătită de antrenoarea Margareta Barbu a cuceriut titlul de campioană la 800 de metri, cu timpul de 2:04,16, ceea ce reprezintă un nou record personal. Per ansamblu, la ediţia din acest an a Balcaniadei, care a reunit în premieră la start 15 ţări, reprezentativa ţări noastre a cucerit 4 de medalii aur, tot atâtea de argint şi de bronz. În clasamentul neoficial, la feminin, România s-a clasat pe primul loc cu 150,5 puncte, urmată de ţara gazdă cu 138,5 puncte, iar la masculin locurile au fost inversate, Turcia ocupând primul loc cu 133,0 puncte urmată de ţara noastră cu 132 pt. Într-un clasament cumulat România s-a clasat pe primul loc cu 282,5 pt. urmată de Turcia cu 271 pt. În afara braşovencei Mihaela Nunu. celelalte trei medalii de aur ale delegaţiei ţării noastre au fost obţinute de Bianca Răzor în cursa de 400 metri, cu timpul de 54,17, Cristina Sandu la săritura de triplu salt cu 13,27 metri şi Onea Heltne la aruncarea greutăţii cu 18,02 m.