Curs BNR
1 EUR = 4.9774 RON
1 USD = 4.3833 RON
1 GBP = 5.8304 RON
1 XAU = 464.4611 RON
1 AED = 1.1933 RON
1 AUD = 2.7957 RON
1 BGN = 2.5449 RON
1 BRL = 0.7714 RON
1 CAD = 3.1559 RON
1 CHF = 5.2813 RON
1 CNY = 0.6015 RON
1 CZK = 0.1993 RON
1 DKK = 0.6668 RON
1 EGP = 0.0860 RON
1 HUF = 1.2223 RON
1 INR = 0.0513 RON
1 JPY = 3.0556 RON
1 KRW = 0.3047 RON
1 MDL = 0.2538 RON
1 MXN = 0.2227 RON
1 NOK = 0.4191 RON
1 NZD = 2.6097 RON
1 PLN = 1.1646 RON
1 RSD = 0.0425 RON
1 RUB = 0.0530 RON
1 SEK = 0.4526 RON
1 TRY = 0.1141 RON
1 UAH = 0.1048 RON
1 XDR = 5.9383 RON
1 ZAR = 0.2318 RON
Publicat la 22 noiembrie 2019
Primarul Braşovului, George Scripcaru, a anunţat joi că, din 1 decembrie, operatorul de salubritate Brai Cata va mai opera doar în cartierul Noua. În restul zonelor deservite de acesta, printre care cartierele Astra, Valea Cetăţii şi Scriitorilor, activitatea de ridicare a deşeurilor menajere va fi preluată de Comprest. Decizia a fost luată după ce au mai mulţi braşoveni au reclamat faptul că deşeurile menajere nu sunt ridicate la timp, iar primarul, reprezentanţii Poliţiei Locale Braşov şi cei ai Serviciului de Salubrizare din cadrul Primăriei au făcut noaptea trecută o verificare în teren, pentru a vedea în ce măsură Brai Cata respectă prevederile contractuale.
„Am constatat că respectiva firmă nu respectă clauzele prevăzute în contract. Împreună cu reprezentanţii Poliţiei Locale şi cu cei ai Serviciului de Salubrizare am întocmit procese-verbale şi au fost aplicate sancţiuni. În această dimineaţă am avut o şedinţă cu cei doi operatori. Practic, din 1 decembrie, Brai Cata va mai ridica deşeurile menajere numai din cartierul Noua. Celelalte cartiere acoperite acum de Brai Cata vor fi preluate de Comprest”, a anunţat primarul.
Astfel, la contractul de colectare a deșeurilor de la populație (contract încheiat pe perioadă determinată, până la finalizarea procedurii de licitație pentru concesionarea acestui serviciu) a fost semnat un act adițional care stipulează că de la data amintită Brai Cata va ridica gunoiul menajer doar de pe platformele din cartierul Noua, iar în celelalte cartiere deșeurile vor fi colectate de celălalt operator.
Asociațiile de proprietari, firmele și brașovenii care stau la casă trebuie să-și schimbe contractele
În zilele următoare, persoanele fizice şi persoanele juridice care au acum contracte cu Brai Cata (cu excepţia celor din Noua) vor trebui să încheie contractele cu noul operator.
„Pentru cartierul Noua, Brai Cata va primi un «termen de graţie» de aproximativ 30 de zile, pentru a demonstra că are capacitatea de a gestiona acest cartier. Dacă nu va respecta graficul de ridicare a deşeurilor, de la 1 ianuarie 2020 va pierde dreptul de a opera în municipiul Brașov, pentru că vom trimite notificare la ANRSC (Autoritatea Națională de Reglementare pentru Serviciile Comunitare de Utilități Publice - n.r.)”, a anunţat primarul Braşovului.
În prezent, Brai Cata colectează deşeurile menajere din Centrul istoric, Șchei, Scriitorilor, Valea Cetății, Astra și Noua.
De ieri, Comprest, a început să ridice deșeurile depuse accidental din jurul platformelor de gunoi din cartierele în care operează Brai Cata, iar această acțiune va continua până la revenirea la starea de normalitate.
Schimbări şi în ceea ce priveşte deszăpezirea
Primarul Braşovului a anunţat şi faptul că, în conformitate cu prevederile acordului-cadru pentru serviciul de salubrizare și deszăpezire a domeniului public, firma Comprest trebuie să prezinte în 29 noiembrie dotarea necesară, precum și graficul de intervenție pentru a asigura curățenia pe domeniul public și deszăpezirea orașului. De altfel, de la data amintită, Comprest va fi singura firmă care se va ocupa de salubrizare a domeniului public şi de deszăpezire. În prezent, în mai multe zone din oraş, de curăţenia pe domeniul public se ocupă firma Brai Cata.


Maria Marin
2019-11-22 14:23:11
Problema e educatia oamenilor. Nu se arunca in tomberoane sau la cosurile de reciclabile ci pe langa, se lasa sacul cu gunoi la intrarea in platforma, sau sprijit de platforma de reciclabile. E deajuns sa faca cativa asa si gata se blocheaza accesul, iar urmatorii nici macar nu mai pot intra. Cat timp era un om de la Brai-cata care lua si punea gunoiul in tomberoane era foarte curat, cum a disparut paznicul, educatia isi spune cuvantul. Si in plus nu te doare mana sa iti legi la gura sacosa de gunoi, nu? ca sa nu se imprastie pe jos sau sa nu fie luate de vant gunoaiele.
Primăria Brașov a anunțat că marți, 18 august, circulația este fi restricționată pe strada Plugarilor din cartierul Stupini. Decizia a fost luată după ce, în timpul lucrărilor[...]
2026-08-18 citeste mai mult47 de persoane sunt vizate de amendamentul la Legea integrităţii, care prevede pierderea mandatului sau a funcţiei în cazul în care există decizii definitive în instanţă privind[...]
2026-08-18 citeste mai multAutorităţile locale din Făgăraş au probleme cu specialiştii Comisiei Zonale a Monumentelor Istorice. Mai exact, Primăria a obţinut o finanţare nerambursabilă pentru consolidarea seismică şi[...]
2026-08-18 citeste mai multChiar dacă lucrările la Centrul de Aport Voluntar din cartierul braşovean Stupini au fost terminate, acesta nu poate fi pus încă în funcţiune, pentru că mai sunt de parcurs câteva[...]
2026-08-18 citeste mai multÎn vederea creșterii siguranței rutiere, pe masa Comisiei de Circulație din cadrul Primăriei Brașov a ajuns o propunere ce vizează resistematizarea traficului pe strada Zizinului, în[...]
2026-08-18 citeste mai mult
barbescu
2019-11-23 12:18:07
nimeni din primarie si politie nu a asigurat ca oamenii sa nu mai caute in gunoaie.