Editia 8170 - 25 apr 14:37

BOX: Victoria lui Bute, un nou succes pentru România

Autor: Dan NEACªA, Buna Ziua Braºov

Publicat la 05 noiembrie 2012

Lucian Bute l-a învins pe rusul DENIS GRACEV după 12 runde, în meciul de box desfășurat, duminică, la Centre Bell din Montreal, primul disputat de român după înfrângerea în fața britanicului Carl Froch, în mai

Lucian Bute l-a învins pe rusul DENIS GRACEV după 12 runde, în meciul de box desfășurat, duminică, la Centre Bell din Montreal, primul disputat de român după înfrângerea în fața britanicului Carl Froch, în mai. BUTE devine deținător al centurii NABF la categoria semigrea. Lucian Bute, în vârstă de 32 de ani, a intrat în ring acompaniat de piesa trupei U2, Where the streets have no name, fiind aclamat de cei aproximativ 13.000 de spectatori aflați în arenă. Rusul a intrat în arenă pe muzica trupei Pink Floyd. Conform deciziei celor trei arbitri judecători, BUTE s-a impus cu 115-113, 118-110 și 116-112. În urma acestei victorii, Bute a devenit deținător al centurii NABF la categoria semigrea. „Mi-am recăpătat încrederea, aveam nevoie de un meci de 12 reprize” „Sunt foarte, foarte fericit. A fost un meci destul de greu, un adversar puternic, agresiv, a lovit cu ambele brațe. Per ansamblu am controlat lupta, a fost o victorie muncită, frumosă. După înfrângerea cu Carl Froch, pot spune că Lucian Bute a revenit în ring. Dacă pierdeam acest meci, era foarte greu să mă ridic. După această victorie frumoasă, sunt fericit. Mi-am recăpătat încrederea, aveam nevoie de un meci de 12 reprize. Îmi doresc revanșa cu Froch, mai ales că nu a fost Lucian Bute la Nottingham. Am arătat că pot să și primesc lovituri dure, dar am reușit să revin în meci’’, a declarat Bute. Antrenorul românului, Stephan Larouche, a afirmat că Bute nu a făcut cel mai bun meci, dar a avut totul sub control. „Adversarul a fost dificil, mai ales că venea după meciul pierdut cu Froch. Nu l-am simțit obosit pe Lucian. A avut totul sub control. Mi-ar fi plăcut însă să văd mai multă fluiditate’’, a spus Larouche. „Știam că nu pot câștiga aici dacă nu reușesc un KO” „Nu am impresia că am pierdut acest meci. Poate am pierdut 3 sau 4 reprize. Știam că nu pot câștiga aici dacă nu reușesc un KO. Acum știu că mă pot bate cu oricine, oricând. Bute nu mi-a pus probleme și mi-ar plăcea să fie un meci revanșă. Meciul cu Sillahk a fost mai greu’’, a declarat Gracev. El era campion NABF la semigrea și mai practică și kickboxing, unde are un bilanț de 17 victorii și două înfrângeri. Lucian Bute (30-1, 24 KO) a suferit prima înfrângere la profesioniști la 26 mai, contra britanicului Carl Froch, prin KO în repriza a cincea, el pierzând centura IBF. Tot în cadrul galei de la Montreal, BOGDAN DINU l-a învins pe Éric Martel-Bahoéli, din Canada, prin KO în repriza a patra, la categoria grea.