Editia 8171 - 26 apr 12:04

FOTBAL- LIGA 1

Botoşaniul a început să vadă cum e în prima ligă

Publicat la 28 octombrie 2013

Runda 12-a a primei ligi la fotbal, începută la Chiajna  şi Vaslui, unde s-au confruntat ultimele patru clasate, a fost una liniştită, fără convulsii. Vasluienii aflaţi pe ultimul loc, de conjunctură, după penalizarea cu 8 puncte, au dominat net şi au învins  vecina de clasament Universitatea Cluj, care a evoluat cu noul antrenor Mihai Teja. În disputa de la Chiajna, „puştimea” lui Gică Hagi a învins prin golul experimentatului Nicolae Dică, Corona, care rămâne în zona periculoasă a „matineului”.
Echipele de pe podium, Astra şi Petrolul au cucerit puncte inportante în lupta pentru Europa, primii scoţând un egal în Gruia, iar găzarii au învins în Bucovina. La Mediaş, Gaz Metan a obţinut victoria în disputa cu nemţenii, reuşind a 9-a etapă fără înfrângere.

Vasluiul a predat „lanterna roşie”
FC Vaslui -  Universitatea Cluj   2-0 (1-0)
Au marcat:
Madson (12), Antal (51 -pen.).
A fost meciul în care vasluienii s-au descotorosit  de „lanterna roşie” pe care au predat-o învinsei din Cluj. Cu un nou antrenor, Mihai Teja, „Şpcile roşii” nu au arătat mare lucru şi au rămas în continuare fără victorie după 12 partide susţinute.

Moldovenii îşi recunosc limitele
FC Botoşani  -  Petrolul Ploieşti  1-2 (0-1)
Au marcat:
Atilla Hadnagy (70) / Felipe Teixeira (15), Dore (86).
Bucovinenii s-au prezentat în faţa propriilor suporteri după greaua înfrângere din Gorj, 1-6 şi doreau recuperarea încrederii acestora. Petroliştii au început  mai bine şi în min. 15 Teixeira şutează din careu  pentru 0-1 scor cu care se va intra la pauză. Egalitatea s-ar fi putut materializa în min, 40 când Acsinte a trimis o ghiulea  apărată de Pecanha.Gazdele forţează egalarea  care se produce în min, 70 atunci când fostul stegar, Hadnagy reia în plasă centrarea  lui Croitoru. În ultimele patru minute ale meciului Dore a trimis cu capul, un balon venit din careu şi l-a învins pe Curileac.

Al 9-lea meci fără înfrângere pentru medieşeni
Gaz Metan Mediaş - Ceahlăul Piatra Neamţ  3-1 (1-1)
Au marcat:
Florin Dan (18), Cristian Todea (42),Tahar (71)/Golubovici (12).
 Medieşenii încep bine dar cei care înscriu primi sunt nemtenii care în min. 12 marchează prin Golubovici de aproape. Peste 6 minute Ciprian Petre îl deschide pe Florin Dan care de la 11 m, egalează. Nemţenii sunt dezavantajati de asistentul Radu Timar care-l opreşte pe Emil Jula pentru un ofseid inexistent. În min. 42 Todea trimite din 30 m. o ghiulea pentru 2-1 pentru ca tabela să se închidă în min, 71 când Tahar trimite un lob din 20 m, peste portarul Iovici. Cu această victorie medieşenii au ajuns la al 9-lea meci fără înfrângere şi urcă în clasament până în „careul de aşi”.

La pomul lăudat să nu te duci cu sacul
CFR Cluj   -  Astra Ploieşti  0-0

Surprinzător a fost faptul că în echipa oaspete golgeterul Budescu nu s-a aflat în echipa de start, ci pe banca de rezerve. Acesta a intrat în teren numai în minutul 73. Giurgiuvenii nu s-au speriat de faptul că ceferiştii câştigaseră în compania Oţelului cu 7-2 şi s-au orientat în special pentru obţinerea unui punct. Gazdele au început mai bine, au avut în primele minute două acţiuni periculoase prin Maah (2) şi Rada (26), după care acalmia a fost cuvântul de ordine. Joc anemic, timid care au dus la final la un scor alb. Singura pată de culoare a fost eliminarea de la oaspeţi în min. 77 a lui Yahaya.