Editia 8169 - 24 apr 01:17

Bogdan Stancu a ajuns la 14 goluri în Turcia

Autor:

Publicat la 13 iulie 2020

Bogdan Stancu - foto - (33 de ani) traversează o formă excelentă în Turcia! Atacantul a reuşit un nou gol şi o pasă decisivă pentru Genclerbirligi, în meciul cu Goztepe, scor 3-1, contând pentru runda cu numărul 32 din prima ligă turcă.
Românul a fost din nou titular pentru echipa sa, iar în minutul 33 a oferit o pasă de gol pentru ivorianul Giovanni Sio, care a deschis scorul cu un şut din afara careului. În prelungirile primei reprize, Bogdan Stancu a majorat avantajul echipei sale, după ce a reluat cu capul o centrare venită dintr-o lovitură liberă.
Stancu a produs din nou panică la poarta adversă în minutul 75, când a obţinut un penalty pentru echipa sa. „Motanul” a fost tras în careu de un adversar, iar Stephane Sessegnon a înscris din lovitura de la 11 metri, ducând scorul la 3-0. Goztepe a înscris golul de onoare în minutul 90, prin Ozturk.
A fost golul cu numărul 14 al lui Bogdan Stancu în acest sezon din Turcia. Atacantul a reuşit şi 5 pase decisive în cele 23 de partide disputate. În runda trecută, românul înscria unicul gol al lui Genclerbirligi din meciul cu Fenerbahce, scor 1-1.
În clasamentul golgheterilor din Turcia, Stancu ocupă locul 5. Pe prima poziţie se află senegalezul Papiss Cisse, de la Alanyaspor, care a marcat 22 de goluri.
Datorită acestei victorii, echipa lui Stancu a urcat pe locul 12, cu 36 de puncte, aflându-se la cinci lungimi de ocupanta primului loc retrogradabil, Kayserispor, care are un meci mai puţin disputat. Genclerbirligi va mai juca doar două partide în acest sezon, împotriva lui Sivasspor şi a lui Besiktas.
Bogdan Stancu a decis să se retragă de la naţionala României în ianuarie 2018, la vârsta de 30 de ani. El a acumulat 52 de meciuri, 14 goluri şi a participat la Campionatul European din 2016, unde a reuşit să înscrie contra Franţei (1-2) şi Elveţiei (1-1).