banner la cocos banner promotional

Curs BNR

1 EUR = 4.9774 RON

1 USD = 4.3833 RON

1 GBP = 5.8304 RON

1 XAU = 464.4611 RON

1 AED = 1.1933 RON

1 AUD = 2.7957 RON

1 BGN = 2.5449 RON

1 BRL = 0.7714 RON

1 CAD = 3.1559 RON

1 CHF = 5.2813 RON

1 CNY = 0.6015 RON

1 CZK = 0.1993 RON

1 DKK = 0.6668 RON

1 EGP = 0.0860 RON

1 HUF = 1.2223 RON

1 INR = 0.0513 RON

1 JPY = 3.0556 RON

1 KRW = 0.3047 RON

1 MDL = 0.2538 RON

1 MXN = 0.2227 RON

1 NOK = 0.4191 RON

1 NZD = 2.6097 RON

1 PLN = 1.1646 RON

1 RSD = 0.0425 RON

1 RUB = 0.0530 RON

1 SEK = 0.4526 RON

1 TRY = 0.1141 RON

1 UAH = 0.1048 RON

1 XDR = 5.9383 RON

1 ZAR = 0.2318 RON

Editia 8504 - 19 feb 08:16

„Bine ai venit, Crin! Sper că ţi-a fost dor de PSD”

Autor: Marius BOERIU

Publicat la 03 februarie 2025

„Bine ai venit, Crin! Sper că ţi-a fost dor de PSD”

Preşedintele PSD, Marcel Ciolacu, le-a transmis colegilor săi prezenţi la Congresul PSD, duminică, 2 februarie, că actualul candidat al coaliţiei, Crin Antonescu, este cel potrivit pentru scrutinul din luna mai, amintind de rezultatul de anul trecut.
„Am crezut, de fapt, că este suficient să avem o bună guvernare pentru a duce un preşedinte de stânga la Cotroceni după 20 de ani. Am greşit. La fel cum au greşit în trecut şi Victor Ponta sau Adrian Năstase. Pentru că românii îşi doreau de fapt un profil de preşedinte şi nu unul de premier”, a  spus Marcel Ciolacu. Tot  despre alegerile din noiembrie, el a afirmat că a greşit când a avut încredere într-un partener care nu şi-a respectat înţelegerile, lansând un atac la adresa fostei conduceri PNL.   

„N-au mai contat realizările, pentru că am generat doar silă”
„Pentru realizările de la guvernare nu ne-a aplaudat nimeni. Din contră. Oamenii ne-au spus că asta era datoria noastră, pentru că de asta ne-au dat voturile. Acesta este de fapt rolul nostru şi fişa postului. Iar eu, personal, am greşit că am avut încredere într-un partener care n-a găsit maturitatea de a respecta o înţelegere politică şi de a avea alegeri prezidenţiale în septembrie, candidat comun şi listă comună la parlamentare. Un lider politic care s-a lăsat dus de val şi a uitat că atunci când am mers împreună la alegerile europarlamentare am luat 50%. S-a pierdut momentul oportun, iar apoi orgoliile stupide au făcut să candidăm separat şi să ne umplem de noroi unii pe alţii în fiecare seară pe toate televizoarele. N-au mai contat realizările, pentru că am generat doar silă. Iar rezultatul a fost că românii ne-au întors spatele şi au îmbrăţişat alternativa carismatică a unui fals-Mesia.
Da, am greşit. Dar nu în egală măsură. Unii au dispărut la pensie, în timp ce noi încă suntem aici şi ţinem frontul parcursului democratic al ţării. Să renunţăm şi noi acum ar fi cel mai convenabil. Dar vă amintesc că am venit la guvernare în cel mai greu moment, când era pandemie şi criză energetică.
Noi la PSD nu am renunţat niciodată atunci când a fost greu. De aceea, trebuie să ne asumăm şi acum momentul cu mult curaj.
A lăsa acum ţara pradă naţionalismului mistic ar fi o laşitate faţă de oameni şi o trădare de neiertat pentru viitorul României. A repeta aceleaşi greşeli la alegerile prezidenţiale din mai, ar însemna să dăm ceasul României înapoi cu 35 de ani”
, a continuat liderul PSD.

Cât despre nou alegere, a declarat: „Ştiu, Crin Antonescu nu este membru PSD. Dar nu este nici membru UDMR şi după 10 ani nu cred că este la zi nici cu carnetul de membru PNL. Cred că după 20 de ani de eşecuri, trebuie să înţelegem cu toţii că ideea «să fie de-al nostru» a fost complet falimentară. Domnul Crin Antonescu va fi preşedinte, deci va fi al tuturor românilor din ţara asta, indiferent de doctrină. Ştiu şi că mulţi aţi vrea să avem de data aceasta candidatul perfect. Dar ştim cu toţii că doar cei care îşi spun cu aroganţă că sunt  «aleşii» se cred perfecţi. Nu există perfecţiune. Dar există alegeri potrivite. Iar Crin Antonescu este candidatul potrivit pentru aceste alegeri prezidenţiale care vor hotărî destinul României. De aceea, astăzi suntem obligaţi să venim în faţa românilor uniţi şi cu o alternativă corectă. Trebuie să venim în faţa românilor cu un om care are cu adevărat un profil de prezidenţiabil. Un om capabil, cu experienţă, educat, onest şi patriot. Un om cu principii puternice care a ştiut să lupte pentru valorile sale şi care, în acelaşi timp, a putut să spună NU atunci când a fost cazul (cu referire la faptul că Antonescu e unul dintre cei mai aprigi critici ai lui Klaus Iohannis – n.r.). Acest om este Crin Antonescu! ”, a mai spus Ciolacu.
Liderul PSD i s-a adresat şi în mod direct candidatului, căruia i-a urat bun venit, însă a continuat atacul la adresa fostei conduceri PNL.   „Bine ai venit Crin, sper că ţi-a fost dor de PSD! Tu ai trăit timpurile când PSD poate nu a fost corect cu tine. Dar stai liniştit, eu am trăit timpurile când PNL şi-a luat revanşa şi nu a fost corect faţă de mine! E timpul să lăsăm trecutul în spate şi să ne respectăm cu toţii promisiunile. Am încredere că atât domnul Bolojan, cât şi domnul Kelemen Hunor îşi vor ţine cuvântul dat”, a mai spus preşedintele PSD.

„Eu voi fi un preşedinte puternic. Dar nu prin încălcarea Constituţiei şi nu prin intrigi cu serviciile secrete”
„Mulţumesc mult, dle prim-ministru. Nimeni din partidul meu nu a vorbit atât de frumos despre mine”, a răspuns Crin Antonescu.
„Avem câteva lucruri de făcut după ce vom câştiga alegerile. Marea bătălie începe după aceea, pentru că avem turbulenţe majore în politica internaţională şi avem şi înăuntru lucruri de rezolvat. Trebuie clarificate câteva lucruri: Eu voi fi un preşedinte puternic. Dar nu prin încălcarea Constituţiei şi nu prin intrigi cu serviciile secrete, nu prin interferenţele în justiţie.  Voi fi un preşedinte puternic prin dedicare şi prin parteneriat.  Deviza mea, pe scurt: partener totdeauna, niciodată complice. E momentul ca preşedintele să întrebe elitele: dar voi ce aţi făcut pentru această naţiune ale cărei elite sunteţi.
M-a ajutat viaţa să trec, să ştiu şi să ţin minte câteva lucruri: ştiu ce înseamnă să fii sărac, să fii un copil din marginea ţării, să fii al nimănui, să crezi că drepturile şi şansele sunt doar pe hârtie. Ştiu aceste lucruri şi nu le uit”, a spus Crin Antonescu, candidat validat de PNL, UDMR şi acum de PSD pentru alegerile prezidenţiale din mai.

„Nu-mi doresc o ţară în care într-o săptămână să avem paradă heterosexuală, iar în altă săptămână să avem paradă homosexuală”
„Avem nevoie de o şcoală care să dea societăţii tineri îndrăzneţi, nu obraznici, să înţeleagă că e fundamental respectul pentru un om în vârstă, să înţeleagă că România trebuie să fie o ţară liberă, dar cu respect pentru tradiţional şi majoritar.
Cred, de asemenea, ca preşedintele PSD, că familia, e formată dintr-o femeie şi un bărbat. Nu-mi doresc o ţară în care într-o săptămână să avem paradă heterosexuală, iar în altă săptămână să avem paradă homosexuală. Fiecare în intimitatea lui, fără nicio paradă.
Avem nevoie să facem ordine chiar şi în stradă. Autorităţile să vegheze, pentru că s-a ajuns la o desconsiderare a forţei de ordine publică, a Poliţiei, a Jandarmeriei, care nu e tolerabilă nicăieri într-o ţară democratică. Va trebui să apărăm toleranţa şi libertatea. Dar nu există toleranţă pentru intoleranţă şi libertate pentru extremism.
Lumea e în mişcare, se petrec mutaţii, iar noi nu avem altă şansă decât să rămânem ancoraţi în principiile noastre. PSD nu a mai avut un preşedinte de 20 de ani. Acum veţi avea un preşedinte care va câştiga aceste alegeri fără să ostilizeze restul alegătorilor din România. Veţi avea un preşedinte care va şti să respecte un partid istoric.
E alarmă, e urgenţă, dar nu avem niciun motiv să fie panică. Trebuie să facem doar ce ştim. Ne trebuie credinţă, putere şi curaj. Mă rog lui Dumnezeu să ni le dea, să mi le dea şi să binecuvânteze România”, a încheiat Antonescu.
Din 5.928 de reprezentanţi convocaţi la congresul PSD de validare a lui Crin Antonescu, au fost prezenţi 5.516. Au fost înregistrate 5.484 de voturi  „da” pentru Crin Antonescu, 18 voturi negative şi 14 abţineri.

Comentarii

'Barbu Gh.'

2025-02-03 05:36:40


'Moartea democrației a reușit-o useleul plus udemereul. Ne merităm soarta '

Adaugă un comentariu

(nu va aparea pe site)
loading

Din aceeași categorie