FOTBAL

Bicfalvi, „dublă” în Rusia, a ajuns la cota cinci

Autor:

Publicat la 28 noiembrie 2022

Mijlocaşul român Eric Bicfalvi (foto dreapta) a marcat ambele goluri ale formaţiei Ural Ekaterinburg, care a învins-o în deplasare pe Torpedo Moscova, cu scorul de 2-1, sâmbătă, în Grupa D a Cupei Rusiei. Bicfalvi a înscris în minutele 54 (din penalty) şi 73, în timp ce pentru Torpedo a punctat Denis Laptev (77). Internaţionalul român a fost înlocuit în minutul 84. Ural s-a clasat pe primul loc, cu 15 puncte, urmată de ŢSKA Moscova, 12 puncte, Torpedo Moscova, 6 puncte, şi FC Soci, 3 puncte. Primele două clasate s-au calificat în optimile de finală. Bicfalvi este „naşul” celor de la Torpedo în acest sezon. Românul a mai reuşit o dublă în poarta grupării din capitala Rusiei, în campionat, la jumătatea lunii septembrie, goluri graţie cărora Ural a obţinut prima victorie a stagiunii 2022/2023. 5 goluri şi un assist în 18 jocuri în toate competiţiile a adunat Bicfalvi în acest sezon la Ural. Mijlocaşul a apărut pe prima scenă a fotbalului românesc la Jiul Petroşani, de unde a fost transferat de FCSB în 2007, şi a mai evoluat la Gloria Buzău, Volyn Lutsk, Liaoning, Dinamo şi Tom Tomsk.