Editia 8171 - 26 apr 07:22

Benzema, cusut „live” în vestiarul lui Real

Autor:

Publicat la 26 mai 2023

Karim Benzema - foto - (35 de ani), căpitanul echipei Real Madrid, a suferit o accidentare groaznică în meciul cu Rayo Vallecano, câştigat de „Galactici” cu 2-1, în etapa cu numărul 36 din La Liga. În minutul 10 al meciului, Benzema a fost călcat de un adversat pe laba piciorului drept. Atacantul francez a avut dureri mari, dar a vrut să continue jocul. Karim Benzema a înscris în minutul 31, golul de 1-0, apoi a început să şchioapete. Deşi a avut o rană adâncă în picior, căpitanul „Galacticilor” a încheiat meciul pe teren. La finalul partidei, gravitatea accidentării lui Benzema a fost vizibilă cu ochiul liber, după ce atacantul şi-a scos gheata. Medicii de la Real Madrid au intervenit imediat, iar rana a fost cusută în vestiar. Karim Benzema a avut o tăietură de câţiva centimetri în piciorul drept. Fanii lui Real Madrid au avut numai cuvinte de laudă pentru Karim Benzema după ce au văzut imaginile postate pe reţelele sociale. Atacantul francez a fost apreciat pentru sacrificiul său şi a fost numit „erou”. În sezonul 2022-2023, Karim Benzema are 29 de goluri şi 6 pase decisive pentru Real Madrid.