Editia 8166 - 19 apr 09:42

TENIS

Begu, în sferturi la BRD Bucharest Open

Publicat la 18 iulie 2019

Irina Begu, locul 112 WTA, a învins-o, miercuri, cu scorul de 6-4, 6-3, pe Kaja Juvan din Slovenia, locul 11 WTA, calificându-se în sferturile de finală ale BRD Bucharest Open. Begu s-a impus după un meci care a durat o oră şi 34 de minute. Ea va evolua în manşa următoare cu germana Laura Siegemund, locul 77 WTA. Calificarea în sferturi este recompensată la Bucureşti cun un premiu de 5.900 de dolari şi cu 60 de puncte WTA. Begu a câştigat ediţia din 2017 a BRD Bucharest Open, iar anul trecut nu a trecut de turul I. În optimile turneului bucureştean va juca joi şi Jaqueline Cristian, beneficiara unui wild-card şi locul 207 mondial, care a produs o mare surpriză, învingând-o pe Sorana Cîrstea, favorită 5 şi locul 77 mondial. Pentru un loc în sferturi, Jaqueline Cristian va evolua contra sportivei Elena Ribakina din Kazahstan, locul 106 mondial. De asemenea, Patricia Maria Ţig, care a învins-o pe Anna Bondar din Ungaria, locul 193 WTA, va evolua cu sportiva letonă Anastasija Sevastova, deţinătoarea titlului, principala favorită şi locul 12 mondial.