Editia 8170 - 25 apr 04:06

BASCHET FEMININ- DIVIZIA A: Victorie emoțională, dar utilă pentru atingerea obiectivului

Autor: Dan VINTILÃ, Bunã Ziua Braºov

Publicat la 10 decembrie 2012

Olimpia CSU Brașov - Danzio Timișoara 53-52 (13-8,10-18,19-16,11-10) Sala: Forex. Spectatori: 100 Olimpia: Biljana Stjepanovici 18, Melanie Thornthon 12, Gabriela Cursaru 10 (2x3), Brithany Jazmine 9, Claudia Ușurelu 4, Cristina Grama, Gabriela Necula, Ana Ferariu, Simina Avram

BASCHET FEMININ- DIVIZIA A: Victorie emoțională, dar utilă pentru  atingerea obiectivului Olimpia CSU Brașov - Danzio Timișoara 53-52 (13-8,10-18,19-16,11-10) Sala: Forex. Spectatori: 100 Olimpia: Biljana Stjepanovici 18, Melanie Thornthon 12, Gabriela Cursaru 10 (2x3), Brithany Jazmine 9, Claudia Ușurelu 4, Cristina Grama, Gabriela Necula, Ana Ferariu, Simina Avram. Antrenor: Dan Calancea. Danzio: Biljana Pesovic 16 (2), Tiffany Brown 14 (2), Adina Stoie 8,Bianca Blănaru 6, Marta Fodor 4, Cristina Zidaru 2, Antoianette Thompson 2. Antrenor: Dan Ionescu. În penultima etapă a turului primului eșalon feminin de baschet, brașovencele de la Olimpia-CSU au primit vizita formației timișorene Danzio, o formație din zona mediană a ierarhiei și care dorea ca de fiecare dată când venea sub Tâmpa să plece cu puncte. Ambele au același obiectiv, acela de a se clasa în zona play-off-ului. Nu a fost ușor pentru niciuna din competitoare. Brașovencele au început mai bine, au preluat conducerea din start, au avut 5-4 în minutul 5, pentru ca la consumarea primului sfert să aibă cinci puncte avans,13-8. Timișorencele au revenit, au egalat, 13-13 și în min. 15 conduceau cu 20-18. La cabine s-a intrat cu scor ul de 23-26, oaspetele luând un avans minor. Lupta la cele două panouri este deosebită și în al treilea minut al sfertului trei, brașovencele aveau să egaleze, 32-32 și apoi să preia conducerea cu 36-32 (min, 24), 41-34 (min, 27). O nouă egalitate, 42-42 se consemnează la încheierea sfertului al treilea. Ultimul sfert a fost decisiv, 46-46 în minutul 35, 50-48 în min. 39 pentru ca la final diferența să fie minimă, 53-52, o victorie emoțională dar în special una a speranței pentru atingerea obiectivului, unde Olimpia încearcă de trei ediții să ajungă, în play-off. Echipa cu nervii mai tari a câștigat La finalul meciului, antrenorul Dan Calancea (foto) a declarat că echipa care a avut nervii mai tari a câștigat si spre bucuria suporterilor, aceea a fost echipa brașoveană: „A fost un meci disputat, iar cine a avut nervii mai tari a câștigat. Biljana Stjepanovic a făcut cel mai bun joc de când se află la Brașov, nu numai pentru că a înscris puncte decisive pe final de meci, dar prezențele ei în ambele faze au fost foarte inportante. În acest sezon mai avem un meci la Olimpia București ce la prima vedere pare simplu, însă nu vom subestima adversarul”.