Editia 8171 - 26 apr 05:12

BASCHET FEMININ- DIVIZIA A: „Olimpicele” învinse de probabil, campioana țării!

Autor: Dan VINTILÃ, Bunã Ziua Braºov

Publicat la 04 martie 2013

Olimpia CSU Brașov - ICIM Arad 73-97 (20-24, 23-23, 7-26, 23-24) Sala Forex. Spectatori: 100 Olimpia: Brandie Hoskins 33 (4x3), Gabriela Cursaru 18(4), Simina Avram 10 (2), Gabriela Munteanu 7, Ana Ferariu 2, Biljana Stjepanovic 2, Claudia Ușurelu 1, Cristina Grama, Mădălina Cioroiu, Cristina Badi

BASCHET FEMININ- DIVIZIA A: „Olimpicele” învinse de probabil, campioana țării! Olimpia CSU Brașov - ICIM Arad 73-97 (20-24, 23-23, 7-26, 23-24) Sala Forex. Spectatori: 100 Olimpia: Brandie Hoskins 33 (4x3), Gabriela Cursaru 18(4), Simina Avram 10 (2), Gabriela Munteanu 7, Ana Ferariu 2, Biljana Stjepanovic 2, Claudia Ușurelu 1, Cristina Grama, Mădălina Cioroiu, Cristina Badi. Antrenor: Dan Calancea. ICIM: Chrissy Givens 19, Carla Bartee 18, Susana Milovanovic 14, Monica Broszovsky 13 (2), Christina Wirthew 12, Adela Mercea 7, Kniter Risper 7, Kari Laplante 3, Diana Moraru 2, Alina Crăciun 2. Antrenor: Dan Moraru. „Olimpicele” au susținut ultima partidă dificilă în compania unui adversar de top din campionatul intern care candidează la cucerirea titlului. Formația arădeană ICIM care în urmă cu 10 zile a câștigat Liga Europei Centrale de la Brno, trece printr-o perioadă fastă, fiind favorită la câștigarea titlului. Meciul de la Brașov a avut două părți distince, în primele două sferturi, tinerele din echipa de sub Tâmpa au evoluat de la egal la egal cu mai valoroasele lor adversare. În repriza secundă oaspetele s-au detașat și au câștigat meritat. De menționat este faptul că așa cum a fost și la Satu Mare în compania unei alte formații de top din campionatul intern, fetele lui Calancea au înscris peste 70 de puncte, dar e drept, au și primit aproape o sută. Pentru brașovence urmează două meciuri de o importanță capitală pentru realizarea obiectivului, acela de a se clasa pe un loc care să le permită evoluția în play-off, cele cu SCM Craiova și Danzio Timișoara. Diferență prea mare față de aspectul meciului Antrenorul Dan Calancea s-a declarat mulțumit de ofensivă, dar rămâne nemulțumit de apărare, unde s-au primit prea multe puncte: „Diferența este putin dură față de ce s-a întâmplat pe teren. Sunt mulțumit că în primele două sferturi am jucat de la egal la egal cu o formație care recent a câștigat un trofeu european. Lotul mult mai valoros al Aradului și-a spus în cele din urmă cuvântul și a câștigat pe merit. Am reușit să înscriem peste 70 de puncte acestei valoroase echipe, însă am primit și multe puncte ceea ce denotă unele probleme pe faza defensivă. Mai avem două meciuri în deplasare din sezonul regulat în care va trebui să câștigămm cel puțin o partidă pentru a ne califica în play-off”.