Editia 8171 - 26 apr 03:31

BASCHET FEMININ- DIVIZIA A: Înfrângere nescontată, dar la fel de dureroasă

Autor: Dan VINTILÃ, Bunã Ziua Braºov

Publicat la 19 noiembrie 2012

Olimpia CSU Brașov - SCM Craiova 47-55 (15-14,8-13, 14-13,10-15) Sala Forex Olimpia: Gabriela Cursaru 15 (1x3), Melanie Thornthon 12, Jazmine Brittany 10, Gabriela Necula 4, Claudia Ușurelu 4, Bilijana Stepanovici 2, Cristina Grama, Simina Avram, Cristina Badi Antrenor: Dan Calancea

BASCHET FEMININ- DIVIZIA A: Înfrângere nescontată, dar la fel de dureroasă Olimpia CSU Brașov - SCM Craiova 47-55 (15-14,8-13, 14-13,10-15) Sala Forex Olimpia: Gabriela Cursaru 15 (1x3), Melanie Thornthon 12, Jazmine Brittany 10, Gabriela Necula 4, Claudia Ușurelu 4, Bilijana Stepanovici 2, Cristina Grama, Simina Avram, Cristina Badi Antrenor: Dan Calancea. SCM: Gabriela Toma 21, Marija Prlja 11, Zorica Mitov 9, Janina Ninu 7, Irina Borș 3, Bianca Barbu 2, Kaila Guidri 2. Antrenor: Milan Nisic. Meciul cu formația craioveană se anunța dinaintea începerii lui, una din partidele deosebit de inportante pentru calificarea în play-off. Meciul a confirmat prevederile și după un prim sfert în care brașovencele au avut un avans de un punct, oaspetele s-au așezat la conducere. În sfertul doi de la 19-19 în min, 14, ele au trecut la conducere cu 25-23 (min, 17), iar la pauză s-a intrat la cabine cu 4 puncte mai mult pentru oltence (27-23). În repriza secundă, în numai două minute craiovencele se detașează la 10 puncte (34-24). Brașovencele își revin, reduc din diferență și în min. 37 aceasta se micșorase la trei puncte (37-40), dar în ultimul sfert cu Gabriela Toma în mare formă, oltencele se detașează și obțin victoria, 55-47. Antrenorul Dan Calancea a declarat la final: „A fost un joc pe care ni l-am făcut singuri greu, iar oaspetele au știut să profite de greșelile comise și au câștigat. Se poate spune să o singură jucătoare ne-a învins, Gabriela Toma, componenta lotului național care la cei 38 de ani ai săi a fost cea mai bună de pe teren. Va trebui să câștigăm celelalte trei meciuri până la terminarea turului pentru a mai spera la play-off”.