Editia 8171 - 26 apr 12:04

BASCHET DIVIZIA A- FEMININ: Victoria speranței pentru participarea în play-off

Autor: Dan VINTILÃ, Bunã Ziua Braºov

Publicat la 04 februarie 2013

Nova Vita Tg. Mureș - Olimpia CSU Brașov 65-69 (20-17,10-17,19-14,16-21) Sala Sporturilor din Tg.Mureș. Spectatori: 150 Nova Vita: Tekesha Riggs 19,Chantal Hillard 15 (1x3), Danielle Walker 12(1), Lashawn Johnson 10, Mihaela Mihai 9 (3), Emesse Gall, Beatrice Alaiba

BASCHET DIVIZIA A- FEMININ: Victoria speranței pentru participarea  în play-off Nova Vita Tg. Mureș - Olimpia CSU Brașov 65-69 (20-17,10-17,19-14,16-21) Sala Sporturilor din Tg.Mureș. Spectatori: 150 Nova Vita: Tekesha Riggs 19,Chantal Hillard 15 (1x3), Danielle Walker 12(1), Lashawn Johnson 10, Mihaela Mihai 9 (3), Emesse Gall, Beatrice Alaiba. Antrenor: Dan Ilie Matic. Olimpia: Nina Djokovic 21, Biljana Stjypanovic 17, Brandie Haskins 13 (1), Gabriela Munteanu 7 (1), Gabriela Cursaru 7 (1), Claudia Ușurelu 2, Cristina Grama 2, Gabriela Necula, Simina Avram. Antrenor: Dan Calancea. „Olimpicele” brașovene au plecat la Tg.Mureș cu speranța obținerii celor două puncte puse în joc în compania celor de la Nova Vita, care în turul campionatului au plecat la rândul lor cu ambele puncte de sub Tâmpa. Se știa că nu va fi simplu și nu a fost. A fost un meci pe muchie de cuțit necunoscându-se învingătoarea decât în ultimele secunde ale partidei. Gazdele au început mai bine și în min, 7 aveau deja un avans de 9 puncte (18-9) pentru ca în min, 15 diferența să fie de numai un punct (24-23) pentru ca în minutul următor brasovencele să preia conducerea cu 26-24, iar la încheierea primei reprize scorul să fie în avantajul oaspetelor, 34-30. Repriza secundă a fost la fel de animată, 33-39 (min. 22),41-41 (min, 25),49-48 (min. 30) pentru ca în ultimul minut al partidei, brașovencele să aibă un avans de 2 puncte (66-64) și au beneficiat de 4 aruncări libere, trei transformate și partida le-a revenit cu 69-65. A fost o victorie a speranței pentru atingerea obiectivului declarat, acela de a ajunge în play off. Succes important obținut și cu ajutorul fanilor Antrenorul Dan Calancea (foto), deosebit de mulțumit de evoluția elevelor sale, mulțumindu-le pentru evoluție dar și fanilor care s-au deplasat în Mureș cu două microbuze: „A fost deosebit de greu. Primul sfert al meciului l-am ratat mult prea ușor, dar ne-am revenit pe parcurs și am stat aproape, reușind că trecem în câteva rânduri la conducere. O contribuție la evoluția echipei au avut-o și suporterii brașoveni care au venit la meci și care ne-au susținut cu multă abnegație și pentru care le mulțumin. Ne-am păstrat poziția de a ne realiza obiectivul de a rămâne pe un loc de play off. Urmează un meci deosebit de important la București cu Sportul la sfârșitul săptămânii viitoare pentru că meciul cu Alba Iulia a fost amânat pentru miercuri 12 februarie”.