Editia 8166 - 19 apr 06:02

Balint i-ar acorda clemenţă lui Papp pentru gestul necugetat

Autor:

Publicat la 26 august 2022

Paul Papp - foto stânga - (32 de ani) a fost eliminat la pauza meciului dintre Universitatea Craiova şi Hapoel Beer Sheva, scor 1-1, din prima manşă a duelului din play-off-ul de calificare în grupele UEFA Conference League. Fotbalistul şi-a lovit un adversar în tunelul care duce la vestiare, iar centralul partidei i-a arătat direct cartonaşul roşu. Gestul lui Papp a fost aspru criticat chiar şi de oficialii Universităţii Craiova, în frunte cu Sorin Cârţu. Laszlo Balint a fost întrebat despre situaţia lui Paul Papp, care a fost eliminat la pauza meciului cu Hapoel Beer Sheva pentru că şi-ar fi lovit un adversar în tunelul care duce la vestiare.Fostul antrenor al Universităţii Craiova consideră că ieşirea nervoasă a lui Paul Papp nu a fost cauzată de cantonamentul prea lung, aşa cum s-a vehiculat în presă, însă presiunea acumulată în timpul partidei şi-a spus cuvântul.
Balint crede că Papp ar fi trebuit să fie mai temperat şi să nu aibă o asemenea ieşire violentă. Totuşi, Laszlo Balint consideră că Papp nu va fi scos din lotul antrenat de Mirel Rădoi pentru că în opinia fostului antrenor al Universităţii Craiova, fundaşul este un jucător foarte important pentru gruparea din Bănie. „E o chestie amuzantă. S-a zis că Paul Papp a fost frustrat din cauza cantonamentului prea lung. Nu cred că e aşa, o să îl sun să îl întreb. Nu ştim ce s-a întâmplat acolo, nu putem să ne dăm cu părerea.Unii spun că a fost lovire, alţii că a fost o împingere, lucruri ce se mai întâmplă în fotbal, trebuie să recunoaştem. Aici a fost neglijenţa lui Paul, la experienţa lui, ar fi trebuit să fie mai cumpătat, mai ales că era pauză şi se putea calma. Paul e o pierdere, dar sunt convins că şi-a învăţat lecţia. Este un gest necugetat care va fi cu siguranţă sancţionat, dar Papp este un jucător important”, a declarat Laszlo Balint.