Băieţii lui Balint au „scăpat” victoria, una ce le putea conferi linişte

Unirea Tărlungeni - Rapid CFR Suceava   0-0
Unirea (antr. G.Balint): Dărăbanţ- Vlăsceanu (64 Pop), Tatarciuc, Şerban, Dumbravă- S.Marin, Brujan, Antoche, Moarcăş (46 Postolache)- Pastor, Lita (81 Antal ).
Rapid CFR ( antr. Bogdan Tudoreanu): Pascal – D. Bălan, Velescu, R. Sava, Semeghin – Cerlinca, Sumanariu, Ferariu ( Ionesi), Arotăriţei ( 85 Fedorovici)– I. Plămadă (73 Gafiţa), M. Negru.
Arbitru: M.Amorăriţei (Câmpina).
Asistenţi: D.Demetrescu şi M.Truţă (ambii Rm. Vâlcea).

Cu o întârziere de două etape, datorată instabilităţii numărului de echipe din această serie, a intrat în „scenă” şi reprezentanta Braşovului în eşalonul secund, Unirea Tărlungeni. Adversar, o echipă cu care Unirea se află în luptă directă în play off, Rapid CFR Suceava, al cărui căpitan este „pitorescul“ Semeghin, fostul jucător al Fălticeniului şi Dinamo, fotbalist gratulat şi ieri de spectatori cu sloganul, „Semeghin, Semeghin/ spaima sticlelor cu vin“. Meciul a început promiţător, cu gazdele la pupitru şi o mare ocazie la debut, dar Lita, scăpat singur pe dreapta, a şutat tare, dar la o palmă de bară (2). În replică, oaspeţii au replicat prin „bomba“ lui...de la 30 de metri, puţin pe lângă vinclu (26). Tot ei au scăpat pe contraatac, dar Cercel a fost excelent blocat de portarul Dărăbanţ (30). Au fost singurele faze mai de Doamne- ajută ale primei reprize, în rest, o luptă surdă între cele două careuri, un meci aspru, dar în limitele regulamentului, dovadă şi lipsa vreunui cartonaş galben până în minutul 65. E drept, apoi a început să le acorde la „grămadă”, a dat şase astfel de avertismente, de ambele părţi, mai puţin sau mai mult meritat. Repriza secundă a însemnat o mai mare dominare a Unirii, care a stat mult timp în terenul oaspeţilor, dar fără orizont. Pe final, atunci când au apărut ocaziile, ele au fost rodul aruncărilor mingiilor în careul lui Pascal. Şi totuşi Unirea putea să câştige şi ar fi fost un rezultat corect. Şerban a reluat din apropiere centrarea lui Sorin Marin, dar pe lângă poartă (85), la fel ca şi lovitura de cap a lui Vasile Tatarciuc (89). Postolache a încercat o „foarfecă“, dar mingea a ocolit poarta şi partida s-a terminat, aşa cum a început, 0-0.