Curs BNR
1 EUR = 4.9774 RON
1 USD = 4.3833 RON
1 GBP = 5.8304 RON
1 XAU = 464.4611 RON
1 AED = 1.1933 RON
1 AUD = 2.7957 RON
1 BGN = 2.5449 RON
1 BRL = 0.7714 RON
1 CAD = 3.1559 RON
1 CHF = 5.2813 RON
1 CNY = 0.6015 RON
1 CZK = 0.1993 RON
1 DKK = 0.6668 RON
1 EGP = 0.0860 RON
1 HUF = 1.2223 RON
1 INR = 0.0513 RON
1 JPY = 3.0556 RON
1 KRW = 0.3047 RON
1 MDL = 0.2538 RON
1 MXN = 0.2227 RON
1 NOK = 0.4191 RON
1 NZD = 2.6097 RON
1 PLN = 1.1646 RON
1 RSD = 0.0425 RON
1 RUB = 0.0530 RON
1 SEK = 0.4526 RON
1 TRY = 0.1141 RON
1 UAH = 0.1048 RON
1 XDR = 5.9383 RON
1 ZAR = 0.2318 RON
Publicat la 28 iunie 2022
Serviciul de supraveghere a copiilor lansat de braşoveanca Delia Sandu, trece la o nouă etapă. Anul trecut a avut un profit de 50.000 de euro
De la un loc de joacă pe care îl avea în urmă cu câţiva ani, Delia Sandu şi-a extins activitatea de business cu un concept mai larg, căruia i-a dat numele de Baby Parking, o serie de servicii de supraveghere a copiilor în timpul în care părinţii trebuie să rezolve diverse sarcini.
„Am vrut să le oferim şi părinţilor o zonă de confort în ceea ce priveşte disponibilitatea timpului. Celor care au abonament la noi le asigurăm şi deplasarea la ei acasă, ca o soluţie de urgenţă, pentru părinţii care au neapărat nevoie să îndeplinească sarcini urgente. Astfel, cineva merge la domiciliul copilului şi stă cu el cât timp părintele participă la şedinţe sau rezolvă anumite task-uri. Suntem un serviciu non-stop“, a povestit Delia Sandu la emisiunea online ZF Afaceri de la zero.
În Braşov, unde a prins viaţă această idee de afacere, reacţiile au fost bune, spune ea, ceea ce a făcut-o să extindă şi mai mult conceptul, iar acum se gândeşte la francizarea lui.
„Avem două componente – programul liber ales, la dispoziţia părinţilor, şi programul zilnic educaţional, ca la grădiniţă. Avem şi animaţie pentru copii. În total, echipa numără peste 20 de angajaţi şi colaboratori.“ Tariful pentru o oră de „baby parking“ începe de la 24 de lei, copiii fiind duşi în unul dintre spaţiile dedicate. Pe timp de noapte şi în weekend, dar şi la domiciliul clientului, preţul se dublează. Pentru aceleaşi servicii contractate pentru o perioadă de peste 12 ore se aplică un discount, la fel ca în cazul fraţilor care beneficiază de serviciile Baby Parking.
„Cine are un abonament Baby Parking poate beneficia şi de serviciul de urgenţă, la domiciliu, Nanny Parking. Acesta din urmă vine în ajutorul părinţilor ai căror copii s-au îmbolnăvit şi nu pot fi aduşi în colectivitate. Părinţii pot apela la noi pentru o zi lucrătoare maximum, cât să reuşească să-şi facă urgenţele la serviciu şi să obţină concediul medical pentru îngrijirea copilului bolnav.“
Anul acesta, Delia Sandu a mai deschis o divizie, pentru şcolari. În 2021, cu Baby Parking, profitul a ajuns la 50.000 de euro, iar cifra de afaceri la 250.000 de euro. „Cred că un business de succes este acela care poate acoperi o nevoie reală în piaţă. Ideea de Baby Parking mi-a venit atunci când m-am văzut în ipostaza de mamă singură, cu viaţă profesională şi socială activă, neavând întotdeauna o soluţie de timp pentru fetiţa mea”.
Consider că le este mai bine copiilor într-un mediu adecvat vârstei şi intereselor lor, decât să fie nevoiţi să ia parte la sarcinile sau evenimentele adulţilor.“
De meserie profesoară de limba franceză şi limba română, Delia Sandu a pus pe roate conceptul Baby Parking în 2014, investind aproximativ 60.000 de euro în organizarea activităţii şi în alte obiecte achiziţionate de-a lungul timpului. Lunar, cheltuielile cuprind şi chiriile aferente celor trei spaţii din Braşov în care funcţionează businessul.
„În general, clienţii noştri sunt tinerii părinţi copleşiţi pe alocuri de norma full-time, 24 din 24 de ore. Sunt părinţi care au nevoie de onorarea unor consultaţii medicale, participarea la evenimente inopinate, îndeplinirea unei sarcini urgente la job sau chiar reconectarea cu partenerul. Practic, clienţii noştri sunt toţi părinţii ai căror copii nu pot fi lăsaţi singuri, nesupravegheaţi“, explică Delia Sandu.
Tariful pentru o oră de „baby parking“ începe de la 24 de lei, copiii fiind duşi în unul dintre spaţiile dedicate. Pe timp de noapte şi în weekend, dar şi la domiciliul clientului, preţul se dublează.

'A.S.'
2022-06-28 08:39:06
' Felicitari ...!'
Se redeschide şi restaurantul Mioriţa din cadrul hotelului
2022-06-28 citeste mai multMinistrul Transportuilor, Sorin Grindeanu, a anuntat astazi ca mai multe firme au primit certificat negativ de la CNAIR. Printre acestea este si Search Corporation, firma care s-a ocupat cu proiectarea[...]
2022-06-28 citeste mai multPeste 30% din veniturile românilor ajung înapoi la stat, după cum arată cele mai recente date publicate de INS. Mai grav este că, odată cu scumpirile din ultimele luni, dăm tot mai mulţi[...]
2022-06-28 citeste mai multPrefectura Brașov a prezentat marți, 28 aprilie, planul de acțiune pentru sezonul estival 2022, după ce documentul a fost aprobat în ședința Colegiului Prefectural. Astfel, printre altele,[...]
2022-06-28 citeste mai multCel mai mic preţ, 8.000 de lei, iar cel mai mare, peste 25.000 de lei
2022-06-28 citeste mai mult
'Barbu Gh.'
2022-06-28 13:05:04
'Alți romglezi cărora le pute limba română.'