Curs BNR

1 EUR = 4.9753 RON

1 USD = 4.5970 RON

1 GBP = 5.8238 RON

1 XAU = 298.9173 RON

1 AED = 1.2516 RON

1 AUD = 3.0160 RON

1 BGN = 2.5439 RON

1 BRL = 0.9260 RON

1 CAD = 3.4081 RON

1 CHF = 5.2177 RON

1 CNY = 0.6386 RON

1 CZK = 0.1960 RON

1 DKK = 0.6675 RON

1 EGP = 0.1488 RON

1 HUF = 1.2807 RON

1 INR = 0.0554 RON

1 JPY = 3.0499 RON

1 KRW = 0.3451 RON

1 MDL = 0.2557 RON

1 MXN = 0.2688 RON

1 NOK = 0.4359 RON

1 NZD = 2.8441 RON

1 PLN = 1.1492 RON

1 RSD = 0.0425 RON

1 RUB = 0.0483 RON

1 SEK = 0.4451 RON

1 TRY = 0.1481 RON

1 UAH = 0.1200 RON

1 XDR = 6.1006 RON

1 ZAR = 0.2384 RON

Editia 8129 - 26 feb 00:20

Azi încep discuţiile pentru „Braşovul fără maşini”. Pentru „străinii de Schei”, ziua programată e 5 februarie

Autor: Radu COLȚEA

Publicat la 23 ianuarie 2024

Azi încep discuţiile pentru „Braşovul fără maşini”. Pentru „străinii de Schei”, ziua programată e 5 februarie

Primăria Braşov continuă procesul de dezbatere publică a proiectului de Regulament privind restricţionarea accesului auto în Zona cu nivel scăzut de emisii din centrul istoric al municipiului Braşov. Actul normativ limitează accesul auto în perioada weekendului (de vineri, de la ora 18.00, până duminică, ora 22.00) pe 113 străzi din Cetatea Braşovului şi cartierul Şchei, iar ca acest regulament să fie cât mai bine elaborat şi să îşi atingă obiectivele (reducerea poluării şi descongestionarea traficului din Centrul istoric) municipalitatea braşoveană a decis să organizeze  serie de consultări publice cu grupurile şi persoanele, instituţiile sau firmele interesate.
„Zona la care ne referim cuprinde vechea cetate şi cartierul Şchei, adică tot ceea ce începe de la Bulevardul Eroilor şi până la Pietrele lui Solomon, între Drumul Poienii şi Tâmpa - o zonă care are două puncte principale de acces, strada Mureşenilor şi strada Castelului. Vorbim de o zonă care se supra-aglomerează cu ocazia sărbătorilor, dar şi a weekendurilor în care vin foarte mulţi turişti. Până la sfârşitul lunii februarie, când proiectul va fi prezentat Consiliului Local, încercăm să îi dăm acea formă prin care să descongestionăm traficul, dar fără a crea un efect negativ pentru cei care locuiesc sau lucrează în zonă, precum şi pentru cei care trebuie să ajungă la anumite destinaţii – de la curieri şi cei care asigură transport public, până la cei care vor să participe la evenimentele religioase (cum ar fi botezuri, nunţi, înmormântări) sau care trebuie să facă diverse reparaţii la imobilele din zonă”, a precizat primarul Allen Coliban.

Calendarul consultărilor publice:

- 23 ianuarie: instituțiile publice care își desfășoară activitatea în zona vizată;

- 23 ianuarie: instituțiile de cult care își desfășoară activitatea în zona vizată;

- 26 ianuarie: cu reprezentanții platformelor de ridesharing (Uber, Bolt) și cele de livrare la domiciliu (Glovo, Tazz etc.);

- 26 ianuarie: firmele de curierat;

- 1 februarie, ora 16.00: reprezentanții companiilor din sectorul HoReCa. În cadrul acestei întâlniri se va discuta și despre regulamentul de publicitate și regulamentul care privește terasele. Cei interesați pot participa la discuții pe platforma Zoom (link: https://us06web.zoom.us/j/85093775434?pwd=dQ9VIs3t5c3ExbgOr4xIp4ypTeHhZC.1. Meeting ID: 850 9377 5434, Passcode: 852946;

- 5 februarie, ora 15.00, cu persoanele juridice din zonă, întâlnirea va fi deschisă pentru toți reprezentanții firmelor care sunt interesate de introducerea acestor restricții de circulație. Linkul pentru conectare pe platforma Zoom este https://us06web.zoom.us/j/88598167318?pwd=IUkg4h5abmatqyGUnEd75oQCklSDLm.1 (Meeting ID: 885 9816 7318. Passcode: 382884);

- 5 februarie, ora 17.00, persoanele fizice. Linkul pentru conectarea pe platforma Zoom este https://us06web.zoom.us/j/88598167318?pwd=IUkg4h5abmatqyGUnEd75oQCklSDLm.1. Meeting ID: 885 9816 7318. Passcode: 382884).

Comentarii

'Alin'

2024-01-24 15:53:39


'cucu Dan, de ce nu vă mutați pe Lacea și scăpăm de poluare ? Mai și plângeți că nu aveți parcare în zonă. Ai idee bună cu trotineta. Înțeleg, tot Primăria e de vină. Dar de linia 50, 4, 52, știți cu ce se mănâncă?'

'cucu Dan'

2024-01-24 12:43:53


'Dnului ALIN pot sa-i raspund ca nu se poare parca in curtea de la biserica Sf. Nicolae si pot sa-i spun ca este vorba de Groaveri, daca auzit de asa ceva. Furia dumnealui contra automobilelor este probabil ca merge numai cu trotineta'

'Corleone dela Zizin'

2024-01-24 11:52:08


'Neuronul singuratic vrea să zică că-și înghite saliva. El nu scuipă. Nu populează. Restul comentariului este ceva înmulțit cu zero .'

'Willy'

2024-01-23 19:54:59


'Merci @Aurele'

'stercalau'

2024-01-23 19:37:18


'nu ar trebui decit respectarea legii.interzisa oprirea in zona scolilor,in piata sfatului.aprovizionarea sa se faca intre orele22.00 si 06.00 diminaeata.in perspectiva un tunel din racadau pe sub timpa-sa iasa prin zona pietei unirii.'

'Soare'

2024-01-23 11:00:47


'Da, mi se pare o idee buna.Traficul este infernal. Cei care locuiesc in Schei cunosc bine acest lucru. '

'Aurel Amalinei'

2024-01-23 10:56:08


'Wili ai spus un mare adevar,in toate ai dreptate.Felicitari pentru comentariu'

'Cico Rico'

2024-01-23 10:54:52


'Coliban, un biciclist tembel! Ce faci frate daca detii o frizerie in centru? Pui business-ul in cui? Dar daca vrei sa tii un party? Trimiti vouchere la prieteni sa poata intra? Sau daca faci meditatii, cursuri de vioara sau de crosetat, si ai parinti, copii, bunici care vin din Noua, Bartolomeu, sa-si lase copiii? Trebuie sa scapam IMEDIAT de tumoarea pseudo-comunista care este Coliban. Sa se intoarca la pijamelele lui calcate de muma-sa, sa-si bea ciocolata cu lapte si sa se culce la loc. '

'Alin'

2024-01-23 10:48:09


'Desființarea parcărilor de lângă Silvicultură, Șaguna, Băilor, Grigoraș Dinicu . Singura soluție. Intri în zonă de trei ori, nu ai unde să parchezi, a patra oară folosești serviciile RAT BV. Cine nu înțelege , face ture pe banii lui. \n Dl. cucu Dan cine te oprește să parchezi în curtea Bisericii Sf. NICOLAE când îți duci bunicii la slujbă ? Am văzut multe mașini parcate în curte, tu de ce nu ai putea ? Cine plătește impozitul pentru terenul respectiv ?'

'LucianS'

2024-01-23 08:23:33


'De ce nu se doreste implementarea celei mai simple solutii de decongestionare trafic si reducerea poluarii, si anume : ITP facut pe bune, fara concesii. Cu un ITP facut corect ar disparea de pe strazi multe cazane fumegatoare, care gresit li se mai spune autoturisme.'

'Nicu'

2024-01-23 07:52:34


'Va provoc sa-mi spuneti o realizare .a lui Coliban! Cine crede ca brasovenii polueaza intentionat casa primarului din Schei ? De ce de exemplu nu incepem experimental cu o alta zona sa zicem Noua sau in interiorul statiunii Poiana Brasov ?.'

'Sorin'

2024-01-23 06:03:36


'Sigura discuție care ar trebui făcută rapid , este următoarea ……cum scăpăm rapid de incompetenții de la primărie in frunte cu primarul……ăștia nu fac nimic in afara de ,,povesti,,, pe Facebook .'

'Costea Ion'

2024-01-23 04:33:49


'Anul asta vom scapa de pluseristul asta de coliBan.'

'Willy'

2024-01-23 03:01:22


'Curierii au voie cu harburile lor prin Schei, ei nu polueaza nu-i asa? Un harb de al unui curier polueaza cat o suta de masini in regula. Eu nu am vazut curier sa nu aiba toba sparta sau sa nu fumege la greu. Huooo!'

'Willy'

2024-01-23 02:47:03


'Primarul zero sa faca cumva si sa dispuna returnarea catre brasoveni a unui procent din taxa auto platita pe 2024. Asta in cazul in care se va aproba incalcarea dreptului constitutional la libera circulatie. TOATE STRAZILE au probleme cu poluarea nu numai alea unde stau figurantii aia. De ce aia din Schei au dreptul sa zburde prin tot orasul 7 zile pe saptamana dar ceilalti brasoveni nu au decat 4 zile pe saptamana sa beneficieze de intreaga infrastructura rutiera a Brasovului? Intai si intai sa faca parcari primarul 1 minus 1 egal 0. In cartiere sunt zeci de mii de locuri de parcare facute cadou pe o suta si ceva de lei pe an unora. Restul sa parcheze pe borduri, trotuare, zebre, etc. #rezistam pana in septembrie si apoi la alegeri putem spune ca ne-am reparat greseala cu usereul. Coliban pe tobogan. Cum spunea cineva mai inainte, de ce din cauza unor turisti care fac probleme in weekend trebuie pedepsiti brasovenii? Daca brasovenii sunt de vina pentru poluarea din Schei inseamna ca ar trebui sa le fie interzisa circulatia de tot si in timpul saptamanii. Ca mi-am adus aminte: faptul ca primarul zero nu se ocupa cum trebuie de curatenia din oras nu cumva asta e una din cauzele poluarii masive a Brasovului? Nici zapada de pe Republicii nu e curatata. Acum e zapada pe strazi si trotuare. Nu se prea se vad rahatii de caini. Doar urina galbena pe zapada. Cand se va topi zapada iar vom umbla printre rahatii de caini. Asta nu e grav, nu e poluare? Nu este, caci primarul zero are in cap HamStadt, tramvaie sugerate de cretini, oengisme si iar oengisme. Vorba aia: asta nu e in stare sa mature ce a asfaltat Scripcaru. Dar restrictii stie sa puna. Sa fie pus impozit pe cotarla 10000 de lei pe an de cotarla. Cine vrea sa tina potaie la bloc, acordul TUTUROR VECINILOR. Anual. Cainii sa faca rahatii in casa ca omul, nu pe trotuare. Cine e prins ca scoate cotarla la WC pe trotuar amenda si confiscat animalul. Orasul nu este WC canin. Maturat si spalat pe trotuare si strazi. Cine scuipa, arunca chistoc sau alte mizerii 10000 de lei amenda. Etc. Nu restrictii de circulatie. Fara discrimare!'

'Bigbrader'

2024-01-22 19:53:17


'Pentru câtiva turisti care nu gasesc un loc de parcare, primaria traumatizeaza cetatenii! Nu sunt in stare sa faca o amânată de parcare in zona! Problema cea mai mare este cu elevii! părinții stationeaza in fata liceelor cand merg dupa copii sa-i ia din poarta scolii! Aici e blocajul centrului istoric! \nCosturile care sunt cu ambițiile neomarxistului? Spitale, scoli in cartierul Trecătorul, Coresi! Cand face primaria!'

'cucu Dan'

2024-01-22 15:53:06


'Eu duceam la sfarsit de saptamana bunicii la slujba la biserica unde au si mormantul cu masina. Banuiesc ca pentru un primar care nu a vrut sa depuna juramantul pe Biblie nu este o problema, dar pentru batranii mei este. Sper ca acest comentariu sa nu fie cenzurat. '