banner la cocos banner promotional

Curs BNR

1 EUR = 4.9774 RON

1 USD = 4.3833 RON

1 GBP = 5.8304 RON

1 XAU = 464.4611 RON

1 AED = 1.1933 RON

1 AUD = 2.7957 RON

1 BGN = 2.5449 RON

1 BRL = 0.7714 RON

1 CAD = 3.1559 RON

1 CHF = 5.2813 RON

1 CNY = 0.6015 RON

1 CZK = 0.1993 RON

1 DKK = 0.6668 RON

1 EGP = 0.0860 RON

1 HUF = 1.2223 RON

1 INR = 0.0513 RON

1 JPY = 3.0556 RON

1 KRW = 0.3047 RON

1 MDL = 0.2538 RON

1 MXN = 0.2227 RON

1 NOK = 0.4191 RON

1 NZD = 2.6097 RON

1 PLN = 1.1646 RON

1 RSD = 0.0425 RON

1 RUB = 0.0530 RON

1 SEK = 0.4526 RON

1 TRY = 0.1141 RON

1 UAH = 0.1048 RON

1 XDR = 5.9383 RON

1 ZAR = 0.2318 RON

Editia 8689 - 26 iun 05:17

NOUL VACCIN, VECHIUL VACCIN

„Avem peste 8 milioane de doze de vaccin, nimeni nu le vrea. Vom plăti şi ca să le distrugem!"

Autor: Marius BOERIU

Publicat la 25 august 2022

„Avem peste 8 milioane de doze de vaccin, nimeni nu le vrea. Vom plăti şi ca să le distrugem!"

Ministrul a vorbit şi despre cele peste 8 milioane de doze de vaccin anti-COVID rămase pe stoc în urma celor doi ani de pandemie. Rafila a spus că vaccinurile expiră în curând şi trebuie distruse.
„Am fost una dintre ţările membre ale Uniunii Europene care ne-am zbătut cât mai mult să încercăm să protejăm banii publici. Am reuşit un lucru important la începutul anului 2022, când am putut să vindem 7,5 milioane de doze. Deci la începutul anului am salvat circa 150 de milioane de euro. Le-am vândut la acelaşi preţ cu care au fost achiziţionate. Ulterior, am făcut câteva demersuri, unul dintre el a fost făcut public, referitor la o scrisoare pe care au adresat-o 10 state membre ale Uniunii Europene, inclusiv România. Eu am fost semnatarul acestei scrisori, am avut teleconferinţe cu o parte din miniştrii Sănătăţii din Uniunea Europeană, pentru ca dozele care ar mai trebui să vină din contractul pentru anul 2022, respectiv anul 2023, să fie reduse substanţial încât să nu aruncăm vaccinuri. În momentul de faţă avem peste 8 milioane de doze de vaccin pentru care nu mai există niciun fel de interes şi nu mă refer doar la interesul populaţiei, mă refer la interesul oricui, fie să le cumpere, fie să le primească  gratis. Deci nimeni nu vrea să le primească nici măcar gratis, şi lucrul acesta va duce şi la costuri suplimentare, pentru că la un moment dat când expiră trebuie să le distrugem.  Vaccinurile expiră în perioada următoare şi o să trebuiască să găsim soluţia încât să le distrugem. Vom plăti şi ca să le distrugem", a declarat ministrul.

+0 -4

Comentarii

'Willy'

2022-08-25 09:41:46


'Sa le plateasca latraii putinisti antivaccinisti si babuinii trepanati hAur.'

'AUREL AMALINEI'

2022-08-25 08:31:45


'Sa plateasca cei care le-au comandat'

'Rammstein'

2022-08-25 07:25:52


'Să le plătească Iohannis cu Orban,Pârțu și Măciucă..!!'

'Barbu Gh.'

2022-08-25 06:59:50


'Păi ,,responsabilii\" ce fac? Chiulesc? Nu ,, le mai pasă\"? Nu mai vor să se injecteze pentru sănătatea tuturor? RUȘINICĂ!'

Adaugă un comentariu

(nu va aparea pe site)
loading

Din aceeași categorie