Curs BNR
1 EUR = 4.9763 RON
1 USD = 4.7792 RON
1 GBP = 5.8884 RON
1 XAU = 422.7614 RON
1 AED = 1.3011 RON
1 AUD = 2.9949 RON
1 BGN = 2.5443 RON
1 BRL = 0.8043 RON
1 CAD = 3.3209 RON
1 CHF = 5.2704 RON
1 CNY = 0.6558 RON
1 CZK = 0.1979 RON
1 DKK = 0.6671 RON
1 EGP = 0.0950 RON
1 HUF = 1.2126 RON
1 INR = 0.0553 RON
1 JPY = 3.0564 RON
1 KRW = 0.3326 RON
1 MDL = 0.2567 RON
1 MXN = 0.2337 RON
1 NOK = 0.4234 RON
1 NZD = 2.7042 RON
1 PLN = 1.1800 RON
1 RSD = 0.0425 RON
1 RUB = 0.0482 RON
1 SEK = 0.4337 RON
1 TRY = 0.1341 RON
1 UAH = 0.1138 RON
1 XDR = 6.2314 RON
1 ZAR = 0.2574 RON
Publicat la 09 decembrie 2020
27 de perechi soţ-soţie, tată-fiică, tată-fiu, mamă-fiică, mama-fiu, frate-soră, frate-frate pe liste
Foto: PARTIDUL DORIT. În urma apelului făcut de co-preşedinţii AUR, George Simion şi Claudiu Târziu, în 24 de ore, de luni până marţi, în partid s-au înscris... 15.000 de români.
Circa 9% dintre candidaţii Alianţei pentru Unitatea Românilor (AUR) la alegerile parlamentare din 6 decembrie sunt fie rude de gradul 1 şi 2, fie soţi, pe liste figurând 27 de perechi soţ-soţie, tată-fiică, tată-fiu, mamă-fiică, frate-soră, frate-frate, potrivit G4Media. Unul dintre cazuri este la vârful partidului: Claudiu Târziu, co-preşedintele AUR, candidează alături de soţia sa. Există şi un caz extrem: pe listele dintr-un judeţ se află soţul, soţia şi mama primului.
Promovarea unor familii întregi pe listele AUR intră în contradicţie totală cu unul dintre principiile fundamentale înscrise în Programul politic al partidului: Principiul meritocratic. „Meritocraţia înseamnă accesul la poziţii sociale şi de prestigiu pe baza meritelor personale. Inteligenţa, competenţa, calităţile morale şi efortul depus pentru scopurile comune sînt cele în virtutea cărora membrii mişcării noastre vor căpăta responsabilităţi în organizaţie şi funcţii şi demnităţi în stat”, se arată în documentul de bază al partidului.
Contactaţi de G4Media, mai mulţi lideri de organizaţii judeţene au dat explicaţii diferite pentru această situaţie. „Toată lumea are dreptul de a candida, aşa cum scrie în Constituţie”, a spus Raluca Maria Borta de la Braşov, al cărei frate s-a aflat şi el pe liste.
Iată lista rudelor de pe listele AUR pentru Camera Deputaţilor şi Senat:
- Borta Raluca Maria şi Borta Laurenţiu Dumitru, fraţi, Braşov;
- A-Anei Flaviu Octavian şi A-Anei Ion, fiu-tată, Braşov;
- Opruţa Daniel şi Opruţa Luminiţa, soţ-soţie, Alba;
- Tiba Robert Zsolt şi Tiba Cristina, soţ-soţie, Arad. Soţia are şanse să devină deputat;
- Popuţ Florica şi Popuţ Florian Viorel, soţ-soţie, Bihor;
- Pocola Mirela Vasilica şi Pocola Ion, soţ-soţie, Bihor;
- Vaida Florin Emanuel şi Vaida Georgiana Alina, soţ-soţie, Bihor;
- Târziu Grăjdeanu Adela Ioana (Bacău)-Richard Claudiu (Bucureşti), soţie-soţ, bărbatul este co-preşedinte al formaţiunii. Potrivit rezultatelor parţiale, ambii au şanse să devină senatori;
- Goarţă Andreea şi Goarţă Adrian Ştefan, soţ-soţie, Bistriţa-Năsăud;
- Antochi Olga şi Antochi Constantin, soţ-soţie, Botoşani;
- Dima Cezar şi Dima Ştefan Ovidiu, fraţi, Bucureşti;
- Crefelean Bogdan (Ilfov) şi Crefelean Ionica Ramona (Bucureşti), soţ-soţie, bărbatul este liderul organizaţiei din partea căreia a candidat;
- Caraconcea Daniela şi Caraconcea Ion, soţ-soţie, Caraş-Severin;
- Balabaşciuc Mugurel Sorin (Suceava) şi Balabaşciuc Cătălin Constantin (Călăraşi), tată-fiu;
- Crişan Ionel Dumitru şi Crişan Ioana Simina, tata-fiică, Cluj;
- Aelenei Dănuţ şi Aelenei Evdochia, soţ-soţie, Constanţa. Potrivit rezultatelor parţiale, - Aelenei Dănuţ are şanse să ocupe un fotoliu de deputat;
- Dămureanu Ringo (Dolj) şi Dămureanu Andreea Adriana (Gorj), soţ-soţie, bărbatul a fost ales deputat;
- Dinache Andrei Florian şi Dinache Andreia Elena, soţ-soţie, Gorj;
- Boancă Rodica şi Boancă Florin, soţ-soţie, Ialomiţa. Boancă Rodica este sigură de mandatul de senator;
- Bîtea Roxana, Bîtea Alexandru şi Bîtea Valentina, soţ-soţie-soacră (Iaşi);
- Mihail Albişteanu şi Camelia Albişteanu, fiu-mamă, Iaşi, primul este liderul filialei si a fost ales deputat;
- Ivănuţă Cristian şi Ivănuţă Gabriela, soţ-soţie, Iaşi. Ivănuţă Cristian are şanse mari de devină deputat, potrivit rezultatelor parţiale;
- Palencsar Teodora şi Palencsar Paul Robert, soţ-soţie, Maramureş;
- Tibil Cornel şi Tibil Maria Anişoara, soţ-soţie, Maramureş;
- Lulea Francisc şi Lulea Tereza, soţ-soţie, Neamţ;
- Ianosev Srebranca şi Ianosev Dragoslav, soţ-soţie, Timiş.
AUR-UL ÎNCĂ ŢINE „PRIMA PAGINĂ”. CUM GÂNDESC ŞI CINE ÎI VEDE CA PE UN PERICOL:
„CINE VREA FILOSOFIE NU O VA GĂSI ÎN CAPUL FEMEII”
Sorin Lavric (foto), lider în Alianţa pentru Unirea Românilor (AUR), formaţiune nou intrată în Parlament, va deveni senator de Neamţ. El este absolvent al Facultăţii de Medicină şi al Facultăţii de Filosofie şi a făcut parte din Comitetul de iniţiativă cetăţenească al Coaliţiei pentru Familie. Într-o carte publicată în 2019, el a scris că nu poate să admire femeile pentru că nu consideră că acestea pot fi „deasupra bărbaţilor”, informează Aktual24. „Nu sunt un admirator al sexului frumos. Admiraţia cere recunoaşterea ab initio a unei relaţii de superioritate: admiri pe cineva pe care îl bănuieşti a fi deasupra ta, pe când femeia poate fi cel mult dorită, dar în nici un caz admirată”, a scris Lavric, în cartea „Decoct de femeie”. Femeia, „văduvită de simţul destinului”, „îşi găseşte mereu ancora pe o orbită cu ştaif bărbătesc”. Fără busolă oferită de bărbat, „viaţa i se iroseşte în ţâfne de autonomie civică”, mai crede el.
Alte pasaje din cartea scrisă de Sorin Lavric, citate de Scena9:
- „Nici un bărbat nu caută în femeie deşteptăciunea, profunzimea sau luciditatea. Cine vrea filosofie, nu o va găsi în capul femeii, dar în schimb va găsi cufundarea în athanorul labios”.
- „Cum n-am de gând să menajez vanităţile, e firesc să afirm că chinul gândirii abstracte e prerogativa cuvenită intelectului masculin”.
- „Vopsirea unghiilor de la picioare e unul dintre oficiile cele mai absurde la care se poate preta femeia, un oficiu în care bărbatul vede o stupiditate crasă”.
- „Sunt trei împrejurări când priveliştea unei femei culminează în dezgust: când îşi face toaleta intimă, când îşi probează hainele în oglindă şi când stă pe masa ginecologică”.
„ROMII SUNT O PLAGĂ SOCIALĂ”
Într-un interviu pentru Q Magazine, tot Sorin Lavric, lider printre cei de la AUR, a susţinut că, la izbucnirea pandemiei de coronavirus, „cei care s-au repezit să se întoarcă au fost ţiganii cărora ameninţarea virusului le-a secat imboldul de a cerşi, a fura şi a codoşi în ţările europene”. „Inşii aceştia sunt o plagă socială pe care numai ipocrizia politicienilor şi numai duplicitatea gazetarilor o trec sub tăcere”, a mai spus cel care este preşedintele Senatului AUR.
„SE AFLĂ ÎN OPOZIŢIE CU INTERESELE RUSIEI"
VoteWatch.eu, publicaţie care se concentrează în special pe analiza activităţii membrilor Parlamentului European şi ai Consiliului European, a remarcat ascensiunea partidului conservator AUR, despre care spune că este un posibil aliat al NATO, anti-Putin, prin prisma dezideratului unirii României cu Republica Moldova, micul teritoriu aflat într-o proporţie semnificativă sub influenţa ruşilor. „Notabil este faptul că AUR laudă statul de drept şi susţine piaţa deschisă din punct de vedere economic. De asemenea, AUR susţine investiţiile străine, fiind foarte critic cu corupţia locală care le blochează", mai reţin specialiştii în politică internaţionlă.
NEOFASCISM ŞI NEOLEGIONARISM
Politologul Cristian Pîrvulescu, acuzaţii de neolegionarism şi neofascism la adresa AUR
Printre cei mai aspri contestatari au celor de la AUR se numără politologul Cristian Pîrvulescu. În opinia sa, noul partid manifestă neofascism şi neolegionarism.
„Trebuie să le spunem românilor că ce propune AUR este neofascism şi neolegionarism deschis. AUR are poziţii antieuropene clare, s-a mizat pe teoriile conspiraţiei, pe coronascepticism", a declarat politologul, la Digi 24. „Este propagandă absolut regretabilă împotriva formaţiunii noastre (...) Faptul că Kelemen Hunor este coada de topor a Ungariei, asta nu deranjează pe nimeni, înseamnă că UDMR e un partid foarte european. Dacă în Parlament a apărut o formaţiune de patrioţi români, care vin din societatea civilă, brusc, problema lor este AUR. Vom milita în Parlamentul României pentru familie, pentru libertate, pentru credinţă şi pentru patrie”, a fost replica lui Dan Tănasă, candidat la parlamentare din partea AUR.
CITEȘTE ȘI: Francisc Tobă din Sibiu ar putea fi singurul parlamentar AUR de Braşov
'Gerhard Krauss'
2020-12-09 12:23:32
'Cu istorie,poezii si imnuri,poti trezi partea melancolica a romanului,dar de ce are nevoie acest popor pe lunga durata,este liniste,siguranta si locuri de munca pentru tinerii tarii.Pentru ca acestia sa nu trebuieasca sa ma plece pentru o paine intre straini,doar numai pentru specializare, daca este nevoie.Poporul roman isi cunoaste talentele,tariile,nu are nevoie de un partid nationalist care sa-l instige impotriva altora....! Cu stima, GK.\n\n'
'Bundas'
2020-12-09 10:38:10
'Asta da Filosof si Medic!!! Atentie mare acesti ultranationalisi au iesit ca sobolani din cuib.Modelul lau luat din Polonia si Ungaria.Daca se inmultesc in tara Mare pericol pt. Societatea romaneasca.Citind peisaje DIN filosofia D-lui Sorin Lavric, mia ramas miculdejun in git.Sint f.curioasa de parerea lui Rammstein?? Resümee desi am ajuns in sec.21. Ideologie acestor“ Familii“ apartine ev. Mediu '
'Adrian'
2020-12-09 09:02:37
'Groaznic. Blamam la orice pas nepotismul dar pe cealalta parte ii votam. '
'Stupid People'
2020-12-09 07:45:58
'Vor \"milita\" și ăștia pentru familie până își vor da seama că cei din parlament împart banii țării. Și atunci să te ții, ce vor mai milita pentru familiile lor...Doamne ferește!!'
'DanaBv'
2020-12-09 06:57:11
'Pesimistul: mai rau decat asa nu se poate! Optimistul: Ba se poate! Si uite ca se poate! Vai de capul nostru! Cu adevarat somnul ratiunii naste monstri. '
Senzorii care măsoară calitatea aerului în judeţul Braşov înregistrează valori mai mari în ceea ce priveşte concentraţia de particule din aer (PM 10 şi PM 2,5) în cursul[...]
2025-01-24 citeste mai multÎncepând din luna decembrie, Agenția pentru Protecția Mediului Brașov are un echipament de ultimă generație ce permite determinarea concentrației particulelor în suspensie din[...]
2025-01-24 citeste mai multEi cer aprobarea proiectului de către Consiliul Local Braşov
2025-01-24 citeste mai multSOMAŢIE Emisă de Judecătoria Zărneşti, în baza încheierii de şedinţă din data de 15.01.2025 în dosar nr. 96/338/2024 al Judecătoriei Zărneşti. Prin cererea înregistrată[...]
2025-01-24 citeste mai multÎn vederea înscrierii imobilului în Sistemul Integrat de Cadastru şi Carte Funciară, aducem la cunoştinţa proprietarilor şi celor interesaţi că în termen de 5 (cinci) zile[...]
2025-01-24 citeste mai mult
'Micsunel'
2020-12-09 14:00:20
'Hai sa ne uitam la Psd Firea Pandelica sau la fratii Orban. Ce vreti sa dovediti. '