BASCHET FEMININ

Au pierdut dramatic şi merg în finala mică

Autor: Iulian CUIBAR

Publicat la 13 aprilie 2017

Olimpia CSU Braşov - Sepsi SIC Sfântu Gheorghe 77-80 (25-19, 20-26, 15-13, 17-22)

Au pierdut dramatic şi merg în  finala mică

Olimpia CSU Braşov a pierdut jocul al doilea al semifinalelor Ligii Naţionale de baschet feminin, scor 77-80 (25-19, 20-26, 15-13, 17-22) cu Sepsi SIC Sfântu Gheorghe. Baschetbalistele Braşovului au arătat o cu totul altă faţă de prima întâlnire (44-89), evoluând foarte bine pe aproape toată durata jocului. Cu un minut înainte de final însă, când tabela indica scor egal, 74-74, două erori nepermise ale „olimpicelor” au făcut ca echipa covăsneană să îşi treacă în cont victoria prin care a făcut 2-0 la general şi a obţinut calificarea în finala competiţiei.
Potrivit totalbaschet.ro, de la Olimpia s-au remarcat Adrienne Nicole Webb cu 29 puncte (3x3) şi 7 recuperări, Michaela Houser cu 24 puncte (1x3), 4 recuperări şi 4 pase decisive şi Biljana Pesovic cu 8 puncte, 5 recuperări şi 5 pase decisive, în timp ce pentru Sepsi au ieşit în evidenţă Ancuţa Stoenescu cu 16 puncte (2x3) şi 2 recuperări, Chandra Harris cu 15 puncte, 9 recuperări şi o pasă decisivă şi Annemarie Godri Parau cu 13 puncte (3x3), 2 recuperări şi 2 pase decisive. „Felicit echipa din Sfântu Gheorghe, care a obţinut o calificare absolut meritată. Felicit şi galeria lor, care a împins efectiv echipa de la spate. Formaţia noastră a reuşit un joc foarte bun şi cred eu că si-a arătat valoarea. Am controlat meciul până în ultimul minut, când imediat după time-out am oferit prea uşor mingea adversarelor şi le-am dat posibilitatea să treacă în avantaj. În orice partidă apar şi erori, e inevitabil, dar era important să nu greşim mingi uşoare. Probabil că dacă reuşeam să înscriem la acea fază am fi câştigat. Nu am ce să le reproşez fetelor, au aplicat ceea ce am pregătit şi au luptat pe toată durata partidei”, a spus antrenorul Dan Calancea. Olimpia CSU Braşov va disputa finala mică a campionatului, în compania lui CSM Târgovişte, echipă învinsă în cealaltă semifinală de Universitatea Cluj.