Editia 8166 - 19 apr 21:02

FOTBAL – LIGA 3

Au luptat până la capăt

Publicat la 17 mai 2021

SR-ul a remizat la Coloneşti şi a pierdut calificarea în turul al doilea al barajului, jucând aproape o repriză în nouă oameni

SR Braşov a ratat calificarea în turul al doilea al barajului de promovare în Liga a 3-a, după meciul din deplasare de la Vediţa Coloneşti, scor 1-1 (1-0). Cum în tur oltenii se impuseseră cu 1-0, aceştia merg mai departe în lupta pentru promovare.
Meciul retur a fost unul cu adevărat mare pentru băieţii lui Liviu Nicolae, în ciuda deznodământului. Marius Savu a deschis scorul după şase minute din joc, egalând situaţia la general. Spre finalul primei jumătăţi de oră, Robert Ciurea a ieşit de pe teren din cauza unei comoţii suferite la un duel cu un adversar, iar acelaşi Savu a fost eliminat, văzând al doilea cartonaş galben. În primele minute de după pauză, acelaşi lucru s-a întâmplat şi cu Răducan, eliminare foarte uşoară, iar „galben-negrii” s-au văzut nevoiţi să lupte pentru calificare cu doi oameni în minus, aproape o repriză, timp în care au luptat până la epuizare. Dalu a egalat, însă, în minutul 72, pentru Vediţa, care merge mai departe şi va lupta pentru un loc în Liga a 2-a cu CSM Corona Braşov.
„Ştiam ce ne aşteaptă aici. Ştiam calitatea terenului, ştiam calitatea adversarului, dar şi arbitrajele favorabile gazdelor. Nu din cauza asta am ratat însă calificarea. Am început foarte bine, am făcut exact ceea ce am pregătit. Am reuşit să ţinem mingea în terenul lor în primele 10 minute, să căutăm spaţiul în spatele defensivei adverse. Aşa a venit şi golul. Din păcate, după minutul 15 ne-am retras, le-am dat ocazia să vină cu multe mingi, nu am reuşit să ieşim din jumătatea noastră. Asta ne-a costat. Primul cartonaş galben la Savu este dat foarte uşor. Putea să judece faza cum a făcut la una identică a adversarilor. Sunt mândru de băieţi, au luptat până în ultimul minut. Atât am putut noi să realizăm. Am demonstrat că şi cu bani puţini se pot face lucruri frumoase. Sper că cei care ochi să vadă au văzut. Deciziile sunt la ei”, a declarat, la final, antrenorul Liviu Nicolae.