FOTBAL – LIGA 1

Au învins-o şi pe Legia şi l-au luat pe Rondon

Autor: Petra VÂRLAN

Publicat la 27 iunie 2022

Echipa de fotbal Sepsi OSK Sfântu Gheorghe a învins formaţia poloneză Legia Varşovia cu scorul de 1-0 (1-0), vineri, la St. Ulrich, în stagiul de pregătire din Austria.
Golul deţinătoarei Cupei României a fost marcat de Marius Ştefănescu, în minutul 28 – penalty). Legia, care are 15 titluri de campioană a Poloniei în palmares, s-a clasat pe locul 10 în ediţia trecută din Ekstraklasa.
Sepsi OSK a anunţat vineri şi transferul atacantului venezuelean Mario Rondon.
Jucătorul, în vârstă de 36 de ani, a semnat un contract valabil pe un an, cu opţiune de prelungire pe încă unul. El s-a alăturat restului lotului în cantonamentul din Austria.
Mario Rondon, care are şi cetăţenie portugheză, a jucat ultima oară la Radomiak Radom (Polonia), dar a mai evoluat în carieră, printre altele, şi la CFR Cluj, Gaz Metan Mediaş, Cangzhou Mighty Lions (China), precum şi la mai multe echipe din Portugalia, cum ar fi CD Nacional, Pacos Ferreira, Beira-Mar sau Pontassolense. Are 14 selecţii în prima reprezentativă a Venezuelei.
Echipa antrenată de Cristiano Bergodi, care a dispus cu 3-0 de Ferencvaros, campioana Ungariei, va mai juca meciuri amicale cu ŢSKA Sofia (27 iunie) şi Karlsruher SC (30 iunie).