Au încheiat cantonamentul cu o victorie, 3-2 cu KSE Târgu Secuiesc

Autor: Petra VÂRLAN

Publicat la 31 ianuarie 2022

Următorul test al lui FC Brașov va avea loc miercuri, la Odorheiu Secuiesc

FC Braşov a încheiat cantonamentul centralizat de la Târgu Secuiesc cu o victorie împotriva echipei din localitate, KSE, scor 3-2, la pauză 1-1. Golurile braşovenilor au fost marcate de Vlad Mihalcea, în minutul 35, din lovitură de la 11 metri, Ivan Fustar cu un şut puternic de la aproximativ 14 – 15 metri, în minutul 57, şi Horia Popa în minutul 79, tot din penalty. Astfel, după zece zile de pregătire grea, braşovenii încheie cantonamentul cu două victorii, prima fiind cea din urmă cu o săptămână, 7-2 cu Olimpic Zărnești (Liga 4).

„A fost un cantonament greu, cu o încărcătură destul de mare spun eu, dar s-au pregătit bine băieții, i-am şi felicitat, îi felicit şi în mod public pentru modul în care s-au pregătit şi cum s-au comportat în acest cantonament. Am terminat prima etapă a pregătirilor, am pus fundația să spunem, avem de lucru în continuare. Aşa cum i-am văzut şi cum îi simt sunt convins că vom munci bine în continuare şi vom reuşi să formăm o echipă puternică. Punctul principal pe care ne-am concentrat zilele acestea a fost pregătirea fizică, dar am început să lucrăm şi tehnico-tactic. E bine că nu avem fotbalişti accidentați după cele două meciuri. Băieții au avut poftă de joc, plăcere, au fost preocupați să pună în practică ceea ce discutăm din punct de vedere tehnic-tactic. Una peste alta sunt mulțumit. Sigura problemă care mă îngrijorează este că în continuare luăm goluri nepermis de uşor pentru nivelul acesta. Urmează o perioadă în care accentul va fi pus pe partea tehnico-tactică, dar vom îmbunătăți şi partea fizică. Ne apropiem de debutul campionatului şi avem de lucru în continuare”, a spus antrenorul Călin Moldovan la finalul partidei.

În următorul meci amical, FC Brașov va juca în deplasare la Odorheiu Secuiesc, miercuri (2 februarie), de la ora 13.00, cu echipa locală de Liga a 3-a, AFC.