Editia 8168 - 23 apr 18:24

FOTBAL- CUPA ROMÂNIEIFOTBAL- CUPA ROMÂNIEI

Astăzi se dispută turul V al Cupei României la fotbal

Publicat la 09 sepembrie 2014

Astăzi, de la ora 16:30, au loc 14 meciuri din turul V al celei de-a doua competiţii naţionale, Cupa României. De data aceasta iau parte 15 echipe, calificate din turul IV la care se adaugă alte 13 echipe din liga secundă care au mai rămas. Împerecherea meciurilor s-a făcut pe criterii geografice. În situaţia în care la terminarea partidei rezultatul nu a dat un învingător, se trece la 2 reprize de 15 minute de prelungire. Dacă şi după prelungiri rezultatul rămâne egal se trece la executarea loviturilor de departajare. Din programul  etapei  se remarcă câteva meciuri  între echipele din eşalonul secund: Farul Constanţa - Săgeata Năvodari; Gloria Buzău - CF Brăila; FC Olt Slatina -CSM Rm.Vâlcea sau Fortuna Poiana Câmpina - Unirea Tărlungeni.

„Uniriştii”, la a doua deplasare consecutivă
Fortuna Poiana Câmpina - Unirea Tărlungeni

La numai trei zile de la disputarea rundei a doua a ligii secunde, cele două echipe se întorc în teren pentru un nou joc oficial. Fortuna, nou promovată în liga secundă a produs surpriză prin victoria reputată la Oradea cu FC Bihor cu 3-1. Uniriştii  au avut de parcurs un  drum lung şi obositor de 6 ore şi jumătate până la Timişoara, unde au dat o replică viguroasă echipei considerată principala favorită a seriei ardelene fiind foarte aproape de o remiză ce ar fi meritat-o. După această partidă, pentru Unirea urmează o nouă deplasare grea la Caransebeş pentru a sustine meciul din runda a III-a, un nou efort pentru elevii lui Daniel Bona, care abordează fiecare meci la victorie. De altfel, coach- ul din Tărlungeni ne-a declarat: „Avem de parcurs, din «fericire» un drum mai scurt pentru meciul din cupă, un meci care nu va fi simplu deloc. Efortut va trebui drămuit, încă nu m-am orientat spre ce jucători va trebui să-i menajez poentru meciul de la Caransebes, pentru că rezultatul din campionat este mai inportant decât cel din Cupă. Mergem în orice situaţie la victorie şi pentru calificarea în faza 16-zecimilor, unde vor evolua şi cele 18 echipe din primul eşalon”.
Cele două echipe ar putea intra în teren în următoarea formulă de start: Fortuna: I. Popescu- Dobrovolschi, Marin, Şandru, Damian- Cioinac, Minciună-V. Munteanu, Hâncu, Antohi-Chipirliu. Antrenor, Florin Stăncioiu. Unirea: Stamatin-Vlăsceanu, Şerban, Forika, Pricop-Antal, Cristea, Brujan, Marcăş- Liviu Niculaie, Elek.Antrenor, Daniel Bona.