HANDBAL FEMININ INTERNAŢIONAL

Astăzi, rulmentistele revin în Europa după o absenţă de 4 ani

Publicat la 09 noiembrie 2013

Corona Braşov - Lokomotiva Zagreb (Croaţia) (Digi Sport 16:30)

Una din cele mai vechi prezenţa pe prima scenă a handbalului feminin românesc, formaţia braşoveană Corona, fostă Rulmentul, revine în cupele europene  după o absenţă de patru ani şi două zile, mai bine zis fanii echipei au aşteptat 1463 de zile pentru a urmări echipa iubită într-o confruntare din Europa.

Din Cupa Campionilor în Cupa Cupelor
Făcând  un „remember” asupra evoluţiei rulmentistelor pe plan internaţional, vom face apel la istorie şi o vom regăsi în sezonul 1981/82, atunci când cuceriseră primul titlu de campioană, pe tabloul principalei competiţii europene, Cupa Campionilor.
Cu cea mai bună echipă din ţară, cu tânăra Mariana Târcă la începuturi, la nivel naţional a mers din etapă în etapă până a ajuns, fără o mare experienţă internaţională în semifinalele competiţiei, unde s-a confruntat cu viitoarea câştigătoare a competiţiei, Radnicki Belgrad. Fiecare din cele două echipe şi-a câştigat meciul pe propriul teren, 22-14 pentru rulmentiste la Braşov şi 32-19 pentru sârboaice la Belgrad, fiind eliminate din competiţie. Meciurile din Europa au scos la lumină una din marile valori ale handbalului  românesc, Mariana Târcă, care a înscris aproape 50 de goluri pe parcursul celor 6 partide.

Pentru rulmentiste au urmat alte confirmări a valorii
Per ansamblu, din acel 17 ianuarie 1982, de la primul meci cu Radnicki şi până în urmă cu 4 ani,  echipa fanion de la poalele Tâmpei a evoluat în Europa în 66 meciuri, 38 victorii, 3 remize şi 25 înfrângeri (1828-1600). Revenind la a doua competiţie europeană, Cupa Cupelor, unde va juca astăzi Corona, se află la a treia prezenţă în această competiţie. Prima dată a fost pe 8 octombrie 1995 la Zagreb, cu echipa care ne vizitează în aceste momente. Rulmentistele pregătite de Alexandru Mengoni  au pierdut la Zagreb cu 14-28 (9-14), l-au câştigat pe al doilea în propria sală cu 24-15 (16-6) şi cu scorul general de 43-38 în favoarea croatelor  au pierdut calificarea.

Sub ochii preşedintelui Băsescu, au pierdut finala din 2008
Cea mai bună performanţă în această a doua competiţie a avut loc în urmă cu 5 ani, când a început parcursul în Grecia în 16-zecimi şi au disputat finala în compania unei echipe de tradiţie, norvegiencele de la Larvik. Pe parcurs, au trecut de maghiarele de la DVSC Debrecen, de slovenele de la Krim Ljublijana şi spaniolele de la Bera Bera. În finală  la Larvik, la echipa care venea din grupele Cupei Campionilor,  gazdele s-au impus cu 25-21, iar la Braşov au învins cu 25-19. Este cea mai bună performanţă  realizată de rulmentiste în cupele europene, chiar dacă au la activ câştigarea unui trofeu european, Challenge Cup din 2006, dar acela era ca valoare inferior Cupei Cupelor.
Ultima evoluţie a rulmentistelor în Europa a fost în sezonul 2009/2010 când au ocupat locul III în grupele preliminare ale Ligii Campionilor şi au trecut în competiţia, Cupa EHF unde
s-au confruntat cu pe 31 octombrie la Braşov cu HCM Baia Mare, pe care au învins-o cu 31-26, dar a pierdut pe 7 noiembrie la Baia Mare cu 28-37 (11-20). Aşa s-a încheiat periplul rulmentistelor în Europa până astăzi.

Speranțe pentru calificarea în optimile de finală
Adversara din turul III al Cupei Cupelor, Lokomotiva Zagreb este una din formaţiile care permanent, an de an, evoluează în Europa.
În sezonul anterior a evoluat tot în Cupa Cupelor unde însă a fost eliminată, la golaveraj, de formaţia turcă Muratpasa Antolya  după 28-34 şi 27-21.
În acest sezon, Lokomotiva a evoluat în grupa preliminară 2 a Ligi Campionilor unde  după ce a pierdut la Ferencvaros Budapesta cu 23-26 şi a învins Zug Handball (Elveţia) cu 35-24 a fost repartizată în meciul cu Corona. Meciul va avea loc astăzi în sala  sporturilor „Dumitru Popescu Colibaşi” de la ora 16:30 şi va fi arbitrată de  cuplul elveţian Samuel Bernett-Dominique Wick.
Cele două echipe care vor evolua în primul meci de la Braşov: Corona:  Ana Maria Mârcă, Denisa Dedu, Cristina Sântămărean-Laura Chiper, Aurelia Brădeanu, Adriana Ţăcălie, Oana Cârstea, Camelia Balint-Hotea, Mihaela Briscan, Diana Druţu, Oana Pop Apetrei, Daniela Raţiu-Brânzan, Nicoleta Tudor, Manuela Manda,Andreea Pricopi, Cristina Zamfir, Anca Stoica. Antrenor, Bogdan Burcea.  Lokomotiva: Marina Razum-Sonya Basic, Sonya Rajovic, Anita Gace, Ena Konta, Tea Rubisic, Lidija Horvath,Petra Ostarjas, Ivana Bozovic (Muntenegru), Maja Koznjak, Kristina Smiljanovic, Dubravka Bukovina, Ana Debelic, Nataşa Jankovic, Dora Krasnik, Marija Milic.