Curs BNR
1 EUR = 4.9774 RON
1 USD = 4.3833 RON
1 GBP = 5.8304 RON
1 XAU = 464.4611 RON
1 AED = 1.1933 RON
1 AUD = 2.7957 RON
1 BGN = 2.5449 RON
1 BRL = 0.7714 RON
1 CAD = 3.1559 RON
1 CHF = 5.2813 RON
1 CNY = 0.6015 RON
1 CZK = 0.1993 RON
1 DKK = 0.6668 RON
1 EGP = 0.0860 RON
1 HUF = 1.2223 RON
1 INR = 0.0513 RON
1 JPY = 3.0556 RON
1 KRW = 0.3047 RON
1 MDL = 0.2538 RON
1 MXN = 0.2227 RON
1 NOK = 0.4191 RON
1 NZD = 2.6097 RON
1 PLN = 1.1646 RON
1 RSD = 0.0425 RON
1 RUB = 0.0530 RON
1 SEK = 0.4526 RON
1 TRY = 0.1141 RON
1 UAH = 0.1048 RON
1 XDR = 5.9383 RON
1 ZAR = 0.2318 RON
Publicat la 22 iunie 2022
Preţul la pompă al carburanţilor este în prezent cu 63% mai mare faţă de anul trecut în aceeaşi perioadă, printre motive fiind creşterea cotaţiilor ţiţeiului, a cursului valutar, a costurilor de transport maritim al ţiţeiului, dar şi a altor costuri, iar în viitorul apropiat preţul carburanţilor va creşte peste 11 lei/l la motorină şi peste 10 lei/l la benzină, estimează Asociaţia Energia Inteligentă, într-o amplă analiză, care precizează şi că statul este un mare câştigător al acestor scumpiri, din care a încasat suplimentar circa 600 milioane euro, în prima parte a acestui an, comparativ cu anul trecut.
O analiză a estimărilor costurilor pentru produsele petroliere de la pompă, citată de Economedia, arată că, faţă de aceeaşi zi din anul 2021, preţul la pompă este mai mare cu 63.
Potrivit Asociaţiei, urmărind cotaţiile benzinei în anul 2022, putem să observăm că acestea au crescut cu 75%, mai mult decât dublu faţă de creşterea de preţ din România. În acelaşi timp trebuie să observăm că statul a profitat din plin de pe urma acestei creşteri, banii încasaţi din TVA în acest an, din vânzarea benzinei crescând cu 40%.
În ceea ce priveşte cotaţiile motorinei, în anul 2022, putem să observăm că acestea au crescut cu 80%, mai mult decât dublu faţă de creşterea de preţ din România. În acelaşi timp trebuie să observăm că statul a profitat din plin de pe urma acestei creşteri, banii încasaţi din TVA în acest an din vânzarea motorinei crescând cu 40%, mai arată AEI.
Statul în cazul combustibililor, la fel ca şi în cazul gazelor şi energiei electrice, este cel mai mare câştigător urmare a scumpirilor, susţine Asociaţia Energia Inteligentă. Concret, potrivit calculelor Asociaţiei, statul a câştigat suplimentar faţă de perioada similară a anului trecut (primele 6 luni din anul 2022), 600 milioane de euro din scumpirea benzinei şi a motorinei la pompă. Firmele care vând combustibil probabil au câştigat suplimentar faţă de perioada similară a anului trecut estimativ a zecea parte din cât a câştigat suplimentar statul, prognozează AEI.
În schimb, Asociaţia arată că măsurile care se impun sunt: diminuarea TVA şi acciza la combustibili, de a limita marjele comerciale la furnizori, de a întreprinde o puternică campanie de Diplomaţie Energetică pentru accesarea noilor surse şi rute de transport ţiţei, de a dezvolta un Plan pentru situaţii de urgenţă pentru consumatorii protejaţi.
Alternativa populistă de plafonare a preţului echivalează cu instalarea în câteva luni a penuriei combustibiliilor în România, conchide AEI.
Reparaţii acoperişuri, dulgherie, placare, polistiren. Ne deplasăm şi pentru reparaţii mici. 0756.857.052.
2026-06-25 citeste mai mult
'Barbu Gh.'
2022-06-22 09:41:16
'Ba este stabilită suma de 15 lei la combustibili. ȘI MĂCIUCĂ ȘI CIOLANUL AU APLAUDAT BUCUROS MĂSURA!!!'