Curs BNR

1 EUR = 4.9253 RON

1 USD = 4.1431 RON

1 GBP = 5.7465 RON

1 XAU = 236.9350 RON

1 AED = 1.1279 RON

1 AUD = 3.1077 RON

1 BGN = 2.5182 RON

1 BRL = 0.8262 RON

1 CAD = 3.3447 RON

1 CHF = 4.5003 RON

1 CNY = 0.6397 RON

1 CZK = 0.1927 RON

1 DKK = 0.6624 RON

1 EGP = 0.2644 RON

1 HUF = 1.3906 RON

1 INR = 0.0557 RON

1 JPY = 3.7512 RON

1 KRW = 0.3649 RON

1 MDL = 0.2310 RON

1 MXN = 0.2012 RON

1 NOK = 0.4814 RON

1 NZD = 2.8897 RON

1 PLN = 1.0861 RON

1 RSD = 0.0419 RON

1 RUB = 0.0566 RON

1 SEK = 0.4840 RON

1 TRY = 0.4751 RON

1 UAH = 0.1516 RON

1 XDR = 5.9093 RON

1 ZAR = 0.2893 RON

Editia 7479 - 23 iun 05:46

Aşa va arăta muzeul de lângă Aeroport

Autor: Radu COLŢEA

Publicat la 25 sepembrie 2020

Tema de proiectare pentru Muzeul Aviaţiei, Ştiinţei şi Tehnicii din Braşov a fost stabilită de arhitectul Dorin Ştefan

Aşa va arăta muzeul de lângă Aeroport

Pasagerii care vor veni sau vor pleca de la Aeroportul Internaţional Braşov vor putea surprinde o frântură din istoria acestei zone. Acest lucru îl vor putea face în Muzeul Aviaţiei, Ştiinţei şi Tehnicii ce se va construi la Ghimbav, chiar lângă aeroport. De altfel, pentru acest muzeu a fost realizat deja conceptul arhitectural, proiectant fiind Dorin Ştefan, cel care a proiectat şi terminalul de pasageri de la Aeroportul Internaţional Braşov.
Planul administraţiei judeţene este ca acest complex muzeal să fie complet digitalizat, interactiv, iar vizitatorilor li se va prezenta bogata tradiţie a Braşovului în domeniul industriei aeronautice, al ştiinţei şi tehnicii.  „Adulţii vor avea posibilitatea de a lua contact cu istoria aviaţiei mondiale şi în mod particular a Braşovului, iar copiii se vor bucura de jocuri interactive, prin intermediul cărora vor dobândi cunoştinţe ştiinţifice şi vor înţelege fenomenul zborului”, a declarat preşedintele Consiliului Judeţean Braşov, Adrian Veştea.
Reamintim că în şedinţa de plen a Consiliului Judeţean Braşov de luna trecută a fost aprobată fişa de proiect pentru investiţia „Construire Complex Muzeal al Aviaţiei, Ştiinţei şi Tehnicii”, document ce a fost transmis Agenţiei de Dezvoltare Regională Centru, pentru evaluare în vedere finanţării în cadrul Programului Operaţional Asistenţă Tehnică (POAT) 2014-2020.
„Bugetul eligibil estimat total al investiţiei este de 15.000.000 euro.

Comentarii

'Vlad'

2020-09-25 12:02:14


'#kemeni De ce nu intri in politica? Ai idei bune. Imi place cum gandesti. Eu te-as vota. Dar nu la Psd, udmr, pnl. '

'fane'

2020-09-25 11:41:37


'Uite asa creste valoarea terenurilor in stupini si ghimbav. Asa artificial aducem si utilitatile pe banii aeroportului!'

'Willy'

2020-09-25 11:38:47


'@Kemény Nu mai gasesti decat foarte rar un om care daca pretinde ca are o calificare sa si stie ce face in domeniul ala. Acum toti se pricep la toate. Subinginer de mobila, ministru al justitiei. Secretara ajunsa ministra de interne. Analfabeta, prim ministru. Zici de femei de serviciu. Pai cel mai bine le vezi pe cameristele de la hoteluri cand sunt in actiune. Isi trag o pereche de manusi de cauciuc pe maini (asta daca se respecta femeia) si fac curat in camera, schimba asternuturile, spala wc-ul si se duc in camera urmatoare si cu aceleasi manusi o iau de la capat, dupa wc-ul de dinainte, schimba lenjeria si prosoapele din camera si la final, iarasi baia. Una dupa ce a facut baia, s-a apucat sa imi stearga masutele de prin camera, sa imi mute lucrurile personale. Am dat-o afara din camera cu scandal, m-am dus jos la receptie, mi-am facut totalul si am plecat din buda aia de hotel. Zbiera receptionera dupa mine ca ala e hotel select. O fi, avand in vedere zona geografica si pretentiile alora (sud) dar le-am zis ca de unde vine eu (Brasov, adica din occident) aia e doar o buda cu lift. Cativa turisti mi-au tinut isonul dealtfel. Dar cam asa este peste tot. Eu nici nu le las in camera, in clipa cand le-am prins in camera, m-am tirat.'

'Hans'

2020-09-25 10:01:09


'@Kemeny,\nCorecție: bitongi care nu știu cum arată o carte sunt și în orașe. Mă amuză că doriți și le pomeniți de școală unora care au votat semianalfabeți cu patru clase sau penali. Ori amândouă odată.\nAcum să prezentăm și celălalt punct de vedere: de ce ar dori niște politicieni fără nici-o calificare, cu un intelect redus votanți pregătiți?\nDe ce și-ar băga mortul în casă, cum se zice?'

'Gerhard Krauss'

2020-09-25 09:33:02


'Probabil a vrut sa exprime dl.Alexandru prin \"elitar\", numele unor piloti al inceputurilor din Romania,ca de ex: --Aurel Vlaicu,Traian Vuia, Albert Ziegler (din Codlea). __ Totusi, acel muzeu futuristic ar fi o completare la aeroport, dar numai daca sunt bani,cu care nu stim ce sa facem. Cu multa stima, GK. '

'Kemény'

2020-09-25 09:00:07


'Si ca o ironie a vietii, strabunicii si bunicii nostri au construit avioane si elicoptere. Noi nu putem sa facem decat un muzeu dedicat lor. Cam trist cand vezi la cat de jos am ajuns.'

'Kemény'

2020-09-25 08:56:30


'Personal, sunt un mare fan al acestor cladiri futuriste. Intrebarea este: avem bani de asa ceva? Nu cred ca este cazul sa investim in aceste proiecte atata timp cat educatia este la pamant. Este bun aeroportul, un spital nou, chiar si un spital de copii nou si gata. In rest doar in educatie. In afara de municipiul Brasov si comunele invecinate, judetul Brasov este praf. Cum iesi din Sanpetru si pana la granita judetului oamenii nu au cunostinte minime pentru a se descurca in viata, deabia articuleaza doua cuvinte. Niste analfabeti. Toti au \"scoala vietii\". Nu ai ce sa faci cu ei. Copii zici ca sunt niste salbatici. Nu stiu cum arata o carte. Ei sunt viitorii capsunari sau asistati social. Altceva nu stiu sa faca. Si nu este vina oamenilor ci a politicienilor. Europa are o piata a muncii inalt calificata. Acum cateva luni o doamna era tare suparata ca nu a reusit sa isi gaseasca loc de muncaca femeie de servici undeva in scandinavia. I-am spus ca acolo ca sa lucrezi ca femeie de servici intr-o scoala, spital, azil de batrani,gradinita etc iti trebuie calificare. Se face o scoala dupa care se da un test. Doar 40-50% reusesc sa treaca acel test. Trebuie sa ai abilitati de comunicare, sa cunosti substantele, cum se dozeaza, reactiile pe care le pot avea, materialele de protectie, cand si cum se folosesc, acordarea primului ajutor etc. Noi ne plangem cam de toate, dar per ansamblu suntem slab calificati. Nici femeie de servici nu mai reusim sa ne angajam. Politicienii sa investeasca in scoli noi, in profesori, sa faca un sistem de invatamant functional. In zonele rurale nu exista invatamant, este doar bataie de joc. Nu exista alternativa. Nimeni nu vine sa faca afaceri intr-o zona plina de analfabeti. Brasovenii cu calificari inalte au plecat de mult. Ei nu mai sunt aici sa ajute la ridicarea judetului. Ii gasesti in Canada, SUA, Australia, Europa de vest. Iar olimpicii de la Saguna, Mesota, Info, Unirea nu vor ramane in Brasov, caci nu au ce sa faca aici. Intelegeti asta o data!'

'Hans'

2020-09-25 08:25:36


'Aia-i tichia care ne lipsea. Chiar, de ce nu facem un „Muzeu al cuceririlor spațiale”? Știm o treabă. Unde să prezentăm reușitele industriei spațiale românești, păi nu!? Ducă-se pe pustii gurile rele care spun că noi nu mai fabricăm nici măcar agrafe de birou, facem direct muzeu pentru navetele și stațiile spațiale românești. Și vor da buluc la acest muzeu cei 44% din tinerii absolvenți analfabeți funcțional precum și cei care de 4 mandate votează cu unul care nu are patru clase. Pentru că ei iubesc știința și cultura, nu-i așa? Va fi un muzeu care se va autofinanța, nu va păpa banii noștri pentru salarii babane date unor noi bugetari.'

'Hans'

2020-09-25 08:14:33


'@„alexandru”, Faraoane, ce-i aia „elitar”?'

'alexandru'

2020-09-25 07:13:10


'Brasovul merita un astfel de muzeu, chiar si denumirea aeroportului poate fi numele unui elitar din acest domeniu.'