Curs BNR

1 EUR = 4.7218 RON

1 USD = 4.2434 RON

1 GBP = 5.2941 RON

1 XAU = 194.6143 RON

1 AED = 1.1552 RON

1 AUD = 2.9577 RON

1 BGN = 2.4142 RON

1 BRL = 1.1247 RON

1 CAD = 3.2319 RON

1 CHF = 4.2986 RON

1 CNY = 0.6172 RON

1 CZK = 0.1852 RON

1 DKK = 0.6325 RON

1 EGP = 0.2556 RON

1 HUF = 1.4518 RON

1 INR = 0.0615 RON

1 JPY = 3.9255 RON

1 KRW = 0.3591 RON

1 MDL = 0.2415 RON

1 MXN = 0.2225 RON

1 NOK = 0.4901 RON

1 NZD = 2.8374 RON

1 PLN = 1.1104 RON

1 RSD = 0.0401 RON

1 RUB = 0.0673 RON

1 SEK = 0.4492 RON

1 TRY = 0.7418 RON

1 UAH = 0.1664 RON

1 XDR = 5.8479 RON

1 ZAR = 0.3042 RON

Editia 7432 - 09 apr 09:57

Aşa arată Braşovul taxat la 2 lei pe oră: parcările goale, trotuarele pline. Braşovenii au „inventat” parcarea lângă parcare, odată cu extinderea sistemului de taxare

Autor: Ionuţ DINCĂ

Publicat la 08 aprilie 2021

Aşa arată Braşovul taxat la 2 lei pe oră: parcările goale, trotuarele pline. Braşovenii au „inventat” parcarea lângă parcare, odată cu extinderea sistemului de taxare

Se ştie că românul este inventiv şi nici braşovenii nu sunt mai prejos. Odată cu extinderea taxării în toate parcările considerate publice din municipiul Braşov, multe dintre acestea sunt mai tot timpul goale. Cei mai „norocoşi” şoferi, care aveau la dispoziţie şi un trotuar lângă locurile destinate maşinilor, s-au reorientat imediat şi îşi lasă maşinile pe calea pietonală, astfel că nu mai au bătăi de cap să plătească 2 lei/oră.
Teoretic, încalcă legislaţia rutieră, dar cum în Braşov parcarea pe interzis a devenit un obicei greu de sancţionat, tot şoferii ies mai câştigaţi, că doar pietonii se mai pot „strânge” un pic, ca să treacă mai departe. O astfel de stradă unde trotuarul a devenit parcare, iar locurile special amenajate de pe prima bandă sunt libere, este Avram Iancu. De altfel, şi în zona centrală, pe Constantin Lacea, se preferă parcatul pe trotuar, iar locurile altădată ocupate în permanenţă sunt acum mai tot timpul libere.

Foto: Zoso Blog

Comentarii

'Mario'

2021-04-10 08:18:32


'De dragul banilor Primăria renunță la primul venit primul servit și ia taxe pe prostia noastră. Iar poliția nu face mare lucru cu amenda pentru că mergem în instanță și nu are cine sa meargă la toate contestațiile . Cea mai buna alegere ar fi ridicarea mașinilor parcate neregulamentar.Asta doare și nu poate fi contestată.\n'

'Andrei'

2021-04-10 04:56:07


'in tarile civilizate nu exista loc de parcare individualizat.\nLocurile de parcare sun marcate cu 3 culori:alb-fara plata;galben -ale riveranilor care platesc abonament;albastru-cele cu plata la automat sau sms\nNicaieri in tarile civilizate, nu o sa vedeti mecanisme de blocare al parcarilor.'

'Florin'

2021-04-09 22:39:33


'Mai este si categoria care pune jaloane pe domeniul public ca sa nu parcheze careva în fata casei lor (...pe locurile pe care parchează ei) ! Menționez ca nu sunt locuri de parcare închiriate de către aceștia, iar politia nu zice nimic având în vedere ca ocupa abuziv domeniul public ! .... nu mai zic nici ca stau la curte și pe porțile lor scrie \"nu blocați întrarea în garaj \"-ul nefolosit de fapt ! '

'Catalin'

2021-04-09 22:17:39


'Dl .Scripcaru a predat frâiele afacerii cu parcări unui ,,nepot \" și fără pic de bun simt a mărit taxa de parcare la 3 lei ora ca doar noi avem salarii ca an Germania,sa va fie rușine, pt.cr plătim taxe ,lăcomia a pus stăpânire pe voi !'

'Andrei'

2021-04-09 18:26:33


'Ar trebui amendați iar dacă nu plătesc amenda sa li se puna proprire pe conturile bancare pana își plătesc amenzile'

'Eu'

2021-04-09 14:37:19


'Pana la 2lei ora cum si unde parcati!'

'Dami'

2021-04-09 09:28:05


'Cei care au case,isi lasa masina in fata portii si incomodeaza deplasarea pietonilor. Sa te feresti sa opresti 2 minute in fata portii. Dar ei considera ca parcarea lor este si in afara curtii si sunt autoritari pe locul public. Politia nu vrea sa se implice. Le dor membrele superioare si inferioare sa opreasca cand se plimba prin oras, sa coboare din masina politiei si sa faca procese -verbale, sau sa ii cheme la sediul politiei si sa îi amendeze. Aici suntem si noi de vina. Acceptam, suntem lasi, nu facem nimic ca sa ne usuram viata. Asteptam de la cineva, ceva, nu stiu pe cine, dar nu intreprindem nimic. Ne meritam soarta.Celelalte tari civilizate, au ajuns la acest stadiu pentru ca nu au stat cu mainile in san si au facut ceva pentru ei. Recunoasteti, cati dintre noi am reclamat la autoritati devieri de la lege, comportament impotriva legii si a bunului simt. Mai nimeni. Atunci, cum doriti sa fie ceva normal in tara asta daca asteptam, asteptam si iar asteptam. Din nimic nu va iesi niciodata altceva, decat nimic. Ne meritam soarta. Faceti ceva, ceva obiectiv cu adevarat. Cand vedeti ceva ilegal, importriva bunului simt, luati atitudine, faceti ceva. Stam toata ziua pe grupuri sociale si barfim. E destul? Nicidecum. '

'Mamaie'

2021-04-09 08:22:23


'Cu cateva luni in urma posesorii autovehiculelor de pe str. Grivitei si M.Viteazu se plangeau de parcari. Acum avand parcari nu se mai inghesuiesc..de ce? Pentru ca ocupa alte locuri cu abonamente platite. Am avut neplacerea de a parca in alta parte, avand loc de parcare platit. Erau autoturisme din Tl, Bz, Ot, Vs. Atata nesimtire nu cred ca am vazut niciodata. Pai daca aveți masini, cred ca aveti si bani de parcari. Aveti acum pe M.Viteazu. '

'Alex'

2021-04-09 06:06:30


'Primăria dorește taxă pentru că a trasat câteva dungi pe asfalt. În primăriile astea ele noastre predomină simțul banului, nu simțul civic. De ce plătim impozite?'

'Vera'

2021-04-09 03:41:46


'Daca ai parcare cu plata in fata casei primaria trebuie sa te lase sa platesti un abonament anual .Asa este correct.'

'Țepeluș Adrian'

2021-04-08 21:51:38


'Odată cu modernizarea orașului ar fi trebuit să se facă parcări supraetajate.Spre cer și în pământ te poți duce cat vrei.Pe o arie restrânsă se pot parca sute de autoturisme.Dar cine sa se gândească oare la așa ceva?Edilii orașului?Ei au altă treabă,de ce s-ar gândi la cetățenii Brașovului?'

'jdjaksk'

2021-04-08 21:47:03


'Pt. Domnul Cristian, sa stiti ca primaria nu trebuie sa puna nici un semn pe trotuar, parcarea pe trotuar este interzisa prin lege in orice fel, nu mai exista nici chichita aia cu 1 metru loc liber, pur si simplu pe trotuar nu au voie masini, dar politia romana este inexistenta din toate punctele de vedere, ciudat ca inca isi iau salariile, in special cei de la rutiera. P.S. in Timisoara aunt exact aceleasi probleme, din cate vad acolo macar exista ceva locuri de parcare dar nesimtirea ii la o cota atata de mare incat cu locul de parcare gol ei tot pe trotuar se urca'

'Dan'

2021-04-08 21:33:10


'Mulțumiții lui Scripcaru pt contractul semnat!\n semnat la plecarea din primărie!'

'Dana'

2021-04-08 17:35:04


'Am achizitionat un ap in BV de 5 luni,imediat am solicitat la primarie loc de parcare si nici in ziua de azi nu am primt raspuns. Parchez pe carosabil si pe trotuare, pt ca nu am alte alternative.Oare sunt de condamnat, pt ca Primaria acorda 2,3 locuri de unei singure familii,iar altora li se spune ca nu au locuri de concesionat?Interese si haos!'

'Ha ha'

2021-04-08 17:11:33


'Să mai votam si data viitoare la fel, că o să taxeze amaratul ăla de i mersul pe jos'

'Giony Parcare'

2021-04-08 17:09:34


'MAFIA PARCARILOR + COMISION PENTRU INCHIS OCHII PRIMARIEI + MAFIA PRIMARIEI = BĂTAIE DE JOC LA ADRESA BRASOVENILOR\nIN TARA ASTA HOTIA NU V-A DISPAREA NICIODATA. '

'Leonard Catalun'

2021-04-08 15:48:49


'Primary mai bine facea economie la afacerea cu panselute sa taie cheltuieliile mari ale primariei si dupa sa puna si taxe pe plecare.\nMuscles nu a spus de nimic cu preturi umflate la primarie'

'ion'

2021-04-08 11:58:51


'si organele, ce fac organele? aaa, doar incaseaza salariile si dorm in bocancii statului! asteptati speciala sa iesiti din sistem, nu ?'

'Szakacs Francisc'

2021-04-08 09:11:29


'Poliția amendează babe , nu are prea mult timp pentru altceva....'

'AUREL AMALINEI'

2021-04-08 09:08:08


'Primaria poarta toata vina.a facut trotuare si pe trotuare a facut parcari,sunt trotuare pe unde pietonul aproape ca nu are pe unde sa se stracuree,trebuie sa mergi in sir indian,foarte urat'

'Eulescu'

2021-04-08 08:38:35


'În ultimii (mulți) ani s-a creat, cu largul sprijin al autorităților locale un statut de ”paria” pentru pietoni, orașul fiind transformat tot mai mult într-un ”oraș al mașinilor”. Pietonii n-au aproape niciun drept, trotuarele au dispărut sau au devenit poteci, trecerile de pietoni s-au împuținat, giratoriile s-au înmulțit. Totul pentru mașini, nimic pentru pietoni sau bicicliști - ăsta a fost motto-ul Primăriei. Să sperăm că se va schimba ceva ? P.S. Ia să parcheze careva pe trotuar în orice țară, începând cu Ungaria, spre Vest, să vedeți cam în câte minute își ia amenda...'

'Nume'

2021-04-08 07:45:36


'In momentul in care nu respecti legea nu este inventie ci este incalcarea legii. Prin urmare nu mai promovati pozitiv si idealizati autopresupusa \"inventivitate\" a romanilor care in fapt nu exista, ci dimpotriva.\nProblema in acest caz este, ca de obicei, inexistenta autoritatilor locale care ar trebui pur si simplu sa amendeze acesti conducatori auto, zilnic daca este nevoie, in asa fel incat sa fie mai ieftin sa platesti parcarea decat sa \"inventezi\" modalitati de incalcare a legii.\nP.S. Daca esti pieton pe acel trotuar ti-ar place sa faci slalom printre masini?!'

'Ciupercuța'

2021-04-08 07:34:45


'Cum adică este greu de sacționat obiceiul de a parca pe interzis??? Dar poliția ce face?? Pietonii nu sunt respectați deloc în orașul ăsta!!'

'Dami'

2021-04-08 07:33:54


'Politia, politia locala ce fac? Nimic. Nu facem nimic , dar dorim sa fie respectată legea. Noi cetățenii, trebuie sa i punem la treabă. Treziți va brasoveni. Eu timpul.'

'Cetățean '

2021-04-08 07:26:42


'Afacerile primăriei cu firma de parcări, gestionată de o persoană cu greutate. Cîinii latră, ursul trece!'

'Mioara '

2021-04-08 07:21:23


'Nimeni nu invata nimic cind totul e scump nimic nu se vinde daca ar fi mai ieftin profitul este mai mare de 30 de ani acești firma la parcări nu s au saturat de furat de la noi ce face primaru tace și isi ia și el comision '

'Vas'