Curs BNR

1 EUR = 4.9737 RON

1 USD = 4.6664 RON

1 GBP = 5.8274 RON

1 XAU = 352.3272 RON

1 AED = 1.2707 RON

1 AUD = 3.0251 RON

1 BGN = 2.5430 RON

1 BRL = 0.9123 RON

1 CAD = 3.3963 RON

1 CHF = 5.1094 RON

1 CNY = 0.6447 RON

1 CZK = 0.1965 RON

1 DKK = 0.6667 RON

1 EGP = 0.0962 RON

1 HUF = 1.2631 RON

1 INR = 0.0559 RON

1 JPY = 3.0327 RON

1 KRW = 0.3374 RON

1 MDL = 0.2639 RON

1 MXN = 0.2814 RON

1 NOK = 0.4273 RON

1 NZD = 2.7735 RON

1 PLN = 1.1598 RON

1 RSD = 0.0425 RON

1 RUB = 0.0498 RON

1 SEK = 0.4299 RON

1 TRY = 0.1440 RON

1 UAH = 0.1178 RON

1 XDR = 6.1448 RON

1 ZAR = 0.2463 RON

Editia 8164 - 17 apr 06:37

PROGRAMUL AUR DE GUVERNARE:

Armată obligatorie pentru tinerii cu vârste între 18 şi 22 de ani

Autor: Marius BOERIU

Publicat la 11 martie 2024

Armată obligatorie pentru tinerii cu vârste între 18 şi 22 de ani

Românii cu vârste între 18 şi 22 de ani ar trebui să fie obligaţi din nou să execute un stagiu militar. Aceasta este una dintre propunerile AUR pentru un program de guvernare.
Generalul în rezervă Mircea Chelaru susţine că planul include diverse moduri de a satisface această cerinţă. Alianţa pentru Unirea Românilor are în plan revenirea armatei obligatorii pentru români, cu un stagiu minim de trei luni, care poate fi în cadrul armatei sau a unor asociaţii non-profit. „Obligativitatea noastră ca oameni care chipurile avem grijă ca acest stat să fie funcţional din perspectiva autoapărării, să nu stam numai în aşteptarea cuiva care vine să ne apere din afară. Fiecare cetăţean trebuie să-si îndeplinească aceasta obligaţie şi să execute această pregătire minimală”, a explicat generalul Mircea Chelaru, membru AUR, citat de Realitatea.net.
Potrivit principiilor AUR, obligativitatea de a apăra ţara este deja în Constituţie, ca un drept şi o datorie a fiecărui român. Propunerea include şi o pregătire diversificată, nu doar pentru utilizarea armamentului într-o situaţie de război.
„Există o sumedenie, există cel putin 35 de tipuri de misiuni într-un război pe care le poate îndeplini fiecare cetăţean. Dar, cu o minimă pregatire militară”, a mai spus generalul în rezervă.
Generalul Mircea Chelaru, fost şef al Statului Major General, fost vicepreşedinte PC,  a fost condamnat definitiv în 2016 la 3 ani de închisoare cu suspendare, în dosarul „Case pentru generali”, care a vizat modul în care şi-au cumpărat locuinţele de serviciu, fostul ministru al Apărării, Corneliu Dobriţoiu, şi alţi zece generali şi colonei.

Comentarii

'E VREUN'

2024-04-10 17:10:39


' ARMATA ESTE UN LUCRU ENOR DE UTIL ATAT ȚĂRI CÂT ȘI SOCIETĂȚII 100% ,DAR SĂ ÎNCEAPĂ DE LAVARSTA DE18-35ANI CU TOTI CARE LUCREAZĂ ÎN SISTEMUL BUGETAR 2 ANI,IAR DE LA VÂRSTA DE 35 -40 ANI CATE 1AN ,IAR CE-I CARE LUCREAZĂ ÎN SISTEMUL PRIVAT DE LA 18 - 40ANI SĂ FACĂ CATE 1 AN ,DEOARECE EINUPUN POVARA PE SISTEMUL PLĂȚILOR NEJUSTIFICATE CUM SUNT CE-I DIN BUGET CU SALARI IMENSENEJUSTIFICATE 100% !!!'

'lola'

2024-04-05 12:41:39


'Mi se pare o mare prostie.'

'HASFALEANU CORNEL'

2024-04-02 14:56:12


'Oricum la ora actuala,si pentru viitor,chiar si in armata nu se va repeta garantat caprareala din trecut,vremurile s-au schimbat,iar tineretul este foarte libertin,si le va fi destul de greu cu instruirea lor,doresc contrazicere.'

'Diana'

2024-03-25 21:11:09


'Să fie plătiți bine, tratați cu omenie cei care vor sa se \"angajeze\" ca soldați la diferite arme, contractul de \"angajare\" sa fie pe X luni/ani, cu posibilitate de prelungire - pt cei care vor - apoi sa urmeze alta \"serie\" și tot așa. Vor învăța, astfel, \"militărie\" cei care chiar vor. Cei obligați... cred că nu-și vor da interesul să învețe pe bune, ci doar ar \"suporta\" câteva luni de \"cătănie\" = pregătire nula. Doar zic. \nApoi, la câți generali are Ro... In caz de pușchea pe limba ar avea cine lupta până se organizează ceilalți. ????'

'Pușcă și cureaua lată '

2024-03-18 12:21:11


'S-ar putea relua pregătirea în domeniul apărării teritoriului, pentru început pe bază de voluntariat ca operatori de drone. Care apoi pot fi înarmate la nevoie. Așa că, produceți câte 2 drone pentru fiecare flăcău și pe urmă ne înscriem singuri. Și facem ca elvețieni. Fiecare cu dronele lui, acasă.'

'Lucia.moldovan'

2024-03-15 19:03:44


'Ba nu mai mergeti la armata drogativa sub poduri beti si violat .ar trebui sa mergeti 3 luni sa vedeti si voi cu ce se comfrunta militari '

'Gheorghe'

2024-03-15 14:58:02


'Må predau!\n'

' FLOREA FLORENTIN '

2024-03-15 12:26:39


'Generalul Chelaru, a fost și rămâne un adevărat general.A fost mazilit la fel ca și generalul Roman Vasile de la Iași..de ce-i care ne conduc..și au multe stele..AZI..!'

'FLORENTIN '

2024-03-15 12:18:22


'Generalul Chelaru a fost și este un general adevărat..citiți despre el..! A fost mazilit..la fel ca și generalul Roman Vasile de la Iași.. de ce-i care ne conduc..și au stele multe..azi..!'

'DaniV'

2024-03-15 05:35:43


'Pe vremea lui Ceaușescu, eram duși și băieți și fete, de la școală, la ore de tras cu arma. Se numeau ore de PTAR, pregătirea tineretului pentru apărarea țării. Acum de ce nu se mai fac aceste exerciții? '

'Valy'

2024-03-14 15:27:46


'Armata are pensii speciale,o gramada de beneficii,iar noi tinerii sa mergem la razboi?'

'Roexit'

2024-03-13 15:46:57


'Mergeți la război să muriți pentru interesele SUA, UE și NATO! Proști mai sunteți!'

'Roman'

2024-03-13 15:35:33


'Am o intrebare foarte mare, mai avem macar pt ce lupta, ati distrus tot din tara si manipulat tot cum ati vrut, de ce trebuie sa se oblige sa se faca ceva daca persoanele respecrive nu doresc. Nu vreau sa mor pt tara asta pt ca nu am ce apara \n'

'Nicu'

2024-03-13 14:28:10


'Aici nu e vorba de Chelaru ci faptul ca tinerii ar trebui sa facă armata obligatorie,asa cum e și în multe tari europene,asta pentru a invata sa tragă cu pusca, rachete,tun,tanc etc și sa învețe sa conducă diferite mijloace de transport militare.Aici nu e vorba sa-i aperi pe hotii care ne conduc azi ci e vorba sa știi sa-ti aperi tara,părinții,copiii și bunurile pe care le ai.Nu crezi ca vei regreta atunci cind un invadator îți ataca familia și bruma de avere ca nu știi sa folosești nici o arma pentru ca ai refuzat sa faci armata?'

'Lucreția '

2024-03-13 12:46:28


' Generalul acesta oare a făcut,, carieră \'\'când s-au desființat unele unități militare??\nDe ce să - ți exprimi punctul de vedere când de fapt ești în categoria penalulor?!\nUn om corect, cinstit n ar fi intrat în bucluc cu casele...?\nȘtii domnule general câți militari n-au case că n-au reușit cu banii putini din leafă sa și achiziționeze, iar altă soluție n-au găsit...??\nAi habar că tu când ai terminat studiile ai primit locuință de serviciu(erau construite de pe vremea lui Ceaușescu), iar acum un ofițer ca matale, dacă termină nu are același noroc?! În ce cotloane ai trăit când unități militare s-au dus ca e apa sâmbetei...??\nAi pensie frumoasă,ești sănătos, aș spune nici să nu mârâi !!! Iar alții pe care ii amintești că ne apără, plătim pentru asta... Din pibul țării noastre merge peste tot..., dar și la dvs., dacă spuneți că sunteți politician, la partid!!!! '

'Rezervistul'

2024-03-13 06:32:06


'Egalitate in obligatii! In caz de razboi, toti cetatenii barbati si femei trebuie obligati sa efectueze o forma sau alta a serviciului militar. Până împlinesc 65 ani, după modelul militarilor penionați. '

'Giurebe Nicolae'

2024-03-13 03:16:29


'Pentru ce sa las copilul meu să lupte pentru colonia România cel mai poate atrage sa lupte pentru aceasta colonie curentul este al cehilor și italienilor apa a francezilor petrolul al austriecilor gazul al americanilor pentru singura tara care eu și copilul meu este Rusia alături de Putin .viva Rusia viva Putin'

'Marian '

2024-03-13 02:37:13


'Normal,trebuie apărată mafia,că doar cei care au furat,nu pot rămâne fără averile colosale dobândite ilegal. Oamenii de rând vor lupta,în timp ce șmecherii se vor distra în țările exotice și vor privi la TV războiul.'

'Isar Laurentiu'

2024-03-12 21:40:00


'Eunu voi merge nici în ruptul capului la război pe cine sa apar frate pe Johanis Ciolacu Ciuca SU etc hoți ai tari sa se ducă sa moara einoe front PLUS ca se face aceasta asa zisa armata obligatorie pentru a recruta oameni romini sa fie trimiși în Ukraina LA Pitikul Dansator LA Bara de Zelenski băgat tara in distrugere maxima Eu nu ma duc sa mor pe front la Ukrainei mai bine stat închis în pușcărie sau plus ca sufăr de probleme mentale și psihice Si Neurologice '

'Anghel Ion'

2024-03-12 17:52:05


'Bună seara sunt înt-ru totu de acord,cu revenirea la executarea serviciului militar obligatoriu,de fapt armata nu a fost interzisa ci doar suspendata printr-o og în anul 2000 când unu su doi generali la ordin extern,și cu cel intern. '

'Coardos Claudiu Vasile'

2024-03-12 17:46:27


'Poi Io aș propune un singur lucru, dacă tot mă trimit cu forța să pun mâna pe Armă ca să ìi apar pe acești infractori ca ei să poată ciordi in continuare cum și cât doresc\naș propune un singur lucru hai să scăpăm de singuri dușmani și invadatori ai acestei țări. '

'Elena'

2024-03-12 15:57:10


'Faci armata sa aperi tara nu statul. Vezi în dicționar definit ii a țării, teritoriu. '

'Costin '

2024-03-12 10:39:41


'Tovarășu general, pai cum să apărăm țară din moment ce țara este condusă doar de infractori, de inselatori, de tot felul de scursuri care se pisa pe noi?! Niciun drept nu ne este respectat, atunci noi ce să apărăm?? '

'Adrian '

2024-03-12 10:12:42


'Selectați postările borfașilor securiști?'

'Adrian '

2024-03-12 09:55:13


'Dacă vor aproba legea, să se specifice și pedepsele domnule general pentru cei care vor contribui la eludarea legii. Cred că vă amintiți de unii care contra unor șpăgi se trezeau cu livretele acasă.Ce au pățit coloneii din CMJ? Vă spun eu.N I M I C. Credeți că copiii lui Năstase, Petre Roman,etc., vor face armată?'

'Csej'

2024-03-12 09:32:23


'Tara nu e formata numai din politruci.Fa distincție între tara si stat.Eu,tu,noi,voi nu apărăm statul ci tara.'

'Moș gerila '

2024-03-12 09:31:02


'Gata fuga la pașapoarte ????????'

'Sorin'

2024-03-12 08:24:35


'General cu dosar penal - nici n-ar trebui să scoată capul, darmite să mai exprime o opinie.'

'Lazar Luca '

2024-03-12 08:10:53


'Sa meargă politicienii la război. Eu nu merg .'

'DRAGOSTE'

2024-03-12 06:36:53


'ARMATA SĂ O FACĂ TOTI DIN SISTEMUL BUGETAR ,DEOARECE AU SALARI IMENSE ȘI NEJUSTIFICATE ,IAR ASA SUNT CÂT DECÂT JUSTIFIATE,DACĂ AR MERGE ȘI LA RAZBOI,ATUNCI AR FI JUSTIFICATE 100% !!'

'Q'

2024-03-12 06:17:49


'Ați distrus armata acestei țări în frunte cu dumneavoastră domnule general și acum nu mai aveți carne de tun. Rușine să vă fie la toți generalii din armata. Asta i spune un fost militar de cariera'

'România '