Editia 8171 - 26 apr 00:23

Andrei Roşu, felicitat de preşedintele Iohannis… prin poştă

Autor: Iulian CUIBAR

Publicat la 29 martie 2016

Braşoveanul Andrei Roşu (foto) a fost felicitat de către preşedintele României, Klaus Iohannis, după performanţa reuşită în cadrul maratonului de la Cercul Polar, unde a terminat pe locul al treilea o competiţie în care a alergat peste 550 de kilometri la temperaturi de aproape minus 50 de grade Celsius. „Vă felicit pentru rezultatul remarcabil obţinut în cadrul Maratonului Arctic. Apreciez munca şi pasiunea cu care practicaţi acest sport, care v-au ajutat să faceţi faţă provocărilor şi să ocupaţi un loc în fruntea clasamentului”, se arată într-o scrisoare de felicitare semnată de preşedintele Iohannis şi pe care ultramaratonistul braşovean a găsit-o în cutia poştală.
Bistriţeanul Tiberiu Uşeriu a câştigat „6633 Arctic Ultra”, o cursă de ultramaraton desfăşurată pe distanţa de 566 de kilometri în apropierea Cercului Polar (11-18 martie), el conducând această probă extremă de la început până la sfârşit. Pe locul al doilea a sosit Poh Joo Tou din Singapore, la 56 de minute de câştigător. Ultimii cinci concurenţi rămaşi în cursă, printre care s-au numărat bucureşteanul Vlad Tănase şi braşoveanul Andrei Roşu, au trecut linia de sosire împreună. La startul maratonului s-au aliniat 12 sportivi, însă doar şapte au terminat cursa.