1 UAH = 0.1179 RON

1 XDR = 6.1310 RON

1 ZAR = 0.2433 RON

Editia 8170 - 25 apr 19:07

Alibec a ratat un penalty, Kayserispor a câştigat totuşi, în aşteptarea lui Dan Petrescu

Autor:

Publicat la 11 ianuarie 2021

Kayserispor a disputat sâmbătă partida cu Yeni Malatyaspor, încheiată 1-0, ultima înainte ca echipa să fie preluată de Dan Petrescu.
Gazdele au beneficiat de o lovitură de la 11 metri, în minutul 8 al partidei, iar Denis Alibec s-a gândit că poate fi un moment foarte bun pentru a sparge gheaţa în campionatul din Ţara Semilunei.
Internaţionalul român a ratat însă de la punctul cu var, spre exasperarea celor de pe margine. Norocul celor de la Kayserispor a fost că la fix două minute Semih Kaya, unul dintre fundaşii de la Malatyaspor, şi-a trimis balonul în propria-i poartă şi scorul a devenit 1-0.
Pentru Kayseri, acest meci este extrem de important mai ales că misiunea de a se salva de la retrogradare este una ingrată în acest moment.
Dan Petrescu ar primi 500.000 de euro până la vară şi încă 1,4 milioane pentru doi ani de contract cu Kayserispor
Altfel, secunzii lui Dan Petrescu sunt deja la Kayseri, dar antrenorul principal încă nu a semnat contractul cu echipa din Super Lig.
Au fost veficulate mai multe sume legate de banii pe care Kayserispor i-ar fi oferit lui Dan Petrescu. Contractul pe care Petrescu îl are pe masă este pe doi ani şi jumătate, iar suma totală pe care ar câştiga-o doar din salariu ar fi 1,9 milioane de euro.
Până la vară, triplul campion cu CFR Cluj ar lua 500.000 de euro, iar pentru fiecare dintre următorii doi ani de contract câte 700.000 de euro. De asemenea, există bonusuri mari pentru performanţă, cum ar fi 500.000 de euro pentru calificarea într-o cupă europeană.
Conform contractului, Petrescu are dreptul să-şi numească trei secunzi, iar aceştia sunt Valeriu Bordeanu, Costin Curelea şi Bogdan Aldea.