NATAŢIE

Alexandra Dobrin, şase medalii la Cupa României

Autor: Petra VÂRLAN

Publicat la 08 iunie 2022

Cupa României la înot pentru Seniori, Tineret şi Juniori s-a desfăşurat între 1 şi 4 iunie la Târgovişte şi a reunit cei mai buni sportivi din ţară. 62 de cluburi din România şi-au trimis reprezentanţii la întrecere, iar ţinuta competiţiei a fost una ridicată, înregistrându-se rezultate excelente. În contextul unui concurs puternic, Corona Braşov a reuşit să îşi adjudece 6 medalii valoroase, în probelor seniorilor, prin Alexandra Dobrin. Sportiva Coronei s-a impus în probele ei favorite, 200m mixt şi 400m mixt şi a câştigat medaliile de argint în probele de 200m spate, 200m bras şi 200m liber. În proba de 200m fluture şi-a adjudecat bronzul.
Sportiva şi-a confirmat valoarea, din nou, la această manifestare importantă, câştigând Cupa pentru locul  2 la OPEN feminin. Pe prima poziţie s-a situat Bianca Costea.
Alexandra este pregătită de o echipă multidisciplinară, formată din antrenorul Remus Dragomir şi prof. univ. dr. Silviu Cioroiu, antrenor maestru şi medic.
Clubul Sportiv Municipal Corona Braşov a fost prezent la competiţie cu un lot de 7 sportivi, însoţiţi de antrenorii Alina Hristov şi Remus Dragomir.