„Alde” Isăilă, antrenament pentru Europa, Corona, încă în căutări!

Autor: Dan NEACŞA

Publicat la 05 august 2013

Corona Braşov - Astra Giurgiu 2- 5 (1-4)
Au marcat: R.Stănescu (43), Ben Youssef ( 47 aut)/ Fatai (19, 34), Budescu (27- pen, 30) şi De Amorim (86).
Corona (antr. Nae Manea): T. Marc - Burlacu, Forika (31 Fl. Ilie), R. Damian, Canon - Stănescu, Olariu - Neacşa (30 Chirciu), Pastor (61 Stere), Oscar Arce - M. Ene
Astra (antr. Daniel Isăilă): S. Lung jr. - Bărboianu, Ben Youssef, A. Mureşan, J. Morais 80 Giurgiu) - Laban, M. Cristescu - Enache, Budescu (67 Seto), De Amorim - Fatai ( 41 Ivanovski).
A arbitrat: Cristi Balaj (Baia Mare).
Asistenţi: Ovidiu Artene (Vaslui) şi Vladimir Urzică (Piatra Neamţ)
Cartonaşe galbene: Neacşa (26), Forika (29), Damian (35 şi 65)
Eliminare: Damian (65)

Spectacol sub Tâmpa, faze grămadă, goluri aşişderea, dar din păcate mai multe în poarta braşoveană. Recitalul a fost deschis de Fatai, cu largul concurs al inexistenţilor fundaşi centrali. A continuat Budescu din penalty, iar Fatai şi iar Budescu. Era minutul 30 şi ne întrebam cât mai poate „duce” tabela, de fotbaliştii Braşovului nu ne făceam probleme. Era 0-4, lumea râdea în tribune, Isăilă, antrenorul Astrei, pe bancă. Imediat, el l-a scos pe Fatai şi din tribună i se cerea imperios şi schimbarea lui Budescu, celălalt marcator. Aşa, pentru liniştea spectatorilor şi mai ales a formaţiei gazdă. Surpriză, a dat gol Corona, primul în liga 1. Rafael Stănescu a şutat direct din lovitură liberă, pe colţul scurt, 1-4. O repriză de coşmar în care nimeni nu bănuia deznodământul pauzei, nici măcar oaspeţii, deşi sunt o echipă „pe val”, cu reuşite în Europa. Aceste rânduri au fost scrise la pauză şi ne tremura mâna pe tastatură, „Doamne, am vrut şi ne-am bucurat că avem două echipe la cel mai înalt nivel, dar care e nivelul nostru”?. Mai urma o repriză şi sincer, ca braşoveni, chiar nu ne doream să intrăm în istorie cu un scor negativ. Botoşaniul, Năvodarii sau Timişoara fac puncte şi sunt clasaţi sus, Corona, echipa oraşului  nostru chiar să fie de batjocură? Să vedem ce va face Manea la pauză. E antrenor? Şi dacă e, are cu cine? Răspunsul, după următoarele 45 de minute.  Şansă, imediat Corona a făcut 2-4 în urma unei lovituri libere deviate de zid şi s-au reprins speranţele (47). Foc de paie, Astra îşi reia fuga de una singură şi mai trimite de două ori mingea în bară. Între timp Corona a rămas în inferioritate, Damian a luat al doilea „galben” după un fault de joc şi a fost trimis de Balaj la vestiare. Bine, primul îl luase pentru proteste, un „procedeu” balcanic, tipic fotbalistului român. Odată cu eliminarea lui, s-au năruit şi speranţele gazdelor, atâtea cât mai rămăseseră. Chirciu a săpat pe stânga, a şutat, dar a scos Lung (71). Apoi, Astra s-a mărginit să domine teritorial, dar şi tactic şi a preferat să conserve rezultatul, unul minunat pentru ea. Golul lui De Amorim din final, a venit să consfinţească victoria unei echipe, Astra, infinit mai bune.