Alba-iulienele s-au impus sub Tâmpa

Publicat la 15 decembrie 2014

Olimpia CSU Braşov - CSU Alba Iulia 65-85 (20-29,19-15, 10-18,16-23)
Sala Sporturilor „D. P. Colibaşi”, spectatori, 100
Olimpia: Britney Jones 16 puncte (1x3), Carla Barte 14 (2), Sonia Ursu 9, Ana Ferariu 9 (1), Zorica Mitov 7, Mădălina Cioroiu 4, Andrada Haas 2, Gabriela Irimia 2, Ecaterina Armanu 2, Iulia Brezoi, Gabriela Mărginean, Theodora Armanu. Antrenor, Dan Calancea.
CSU: Ogowumi Agunbiade  18 (2), Jessica Kuster 21 (2), Joy Price 15, Marta Fodor 8, Denisa Ardelean 9 (1), Valencia Farland  8 (2), Milica Deura 6(1), Mihaela Gherman. Antrenor, Miroslav Popov
Arbitri: Cosmin Prişcă - Cristian Trofin.

În ultima etapă a anului, a 15-a a campionatului,  „olimpicele” braşovene au primit vizita medaliatei cu bronz în exerciţiu, Universitarele din Alba Iulia. Oaspetele au venit sub Tâmpa cu intenţia de a obţine  victoria după ce în etapa anterioară realizase surpriza etapei prin înfrângerea suferită la Galaţi. După un meci în care în prima repriză s-a mers echilibrat când braşovencele au ţinut aproape de  mai experimentatele adversare din Alba Iulia cu scoruri strânse , 20-29 după primul sfert, 39-44  la pauză, pentru ca în repriza secundă şi în special în ultimul sfert al meciului albaiulienele să se detaşeze. În această parte a disputei  antrenorul Dan Calancea a rulat întregul lot de jucătoare, majoritatea fiind junioare sau care au terminat de curând junioratul. După acest meci, „olimpicele” se menţin în zona echipelor din play-off. Echipa a intrat într-o binemeritată vacanţă până pe 5 ianuarie, iar pe 7 ianuarie se va disputa prima etapă a anului viitor. Antrenorul Dan Calancea, într-o măsură afectat de plecarea de ultim moment de la echipă a lui Shuanda Ashford a declarat: „Absenţa lui Ashford m-a făcut să  improvizez în timpul jocului, dar în acelaşi timp pot afirma că nici fetele nu au fost concentrate aşa cum ne obişnuiseră. Când jocul s-a rupt am introdus în teren şi tinerele jucătoare care au evoluat mai puţin. Ne aşteaptă un sezon deosebit de greu în care sperăm să continuăm să ne păstrăm poziţia de play-off ”.