banner la cocos banner promotional

Curs BNR

1 EUR = 4.9774 RON

1 USD = 4.3833 RON

1 GBP = 5.8304 RON

1 XAU = 464.4611 RON

1 AED = 1.1933 RON

1 AUD = 2.7957 RON

1 BGN = 2.5449 RON

1 BRL = 0.7714 RON

1 CAD = 3.1559 RON

1 CHF = 5.2813 RON

1 CNY = 0.6015 RON

1 CZK = 0.1993 RON

1 DKK = 0.6668 RON

1 EGP = 0.0860 RON

1 HUF = 1.2223 RON

1 INR = 0.0513 RON

1 JPY = 3.0556 RON

1 KRW = 0.3047 RON

1 MDL = 0.2538 RON

1 MXN = 0.2227 RON

1 NOK = 0.4191 RON

1 NZD = 2.6097 RON

1 PLN = 1.1646 RON

1 RSD = 0.0425 RON

1 RUB = 0.0530 RON

1 SEK = 0.4526 RON

1 TRY = 0.1141 RON

1 UAH = 0.1048 RON

1 XDR = 5.9383 RON

1 ZAR = 0.2318 RON

Editia 8682 - 17 iun 10:02

Ai bicicletă? Fă-i o poză şi notează-ţi seria

Autor: Ana ŢÎRCĂ

Publicat la 13 mai 2020

Sfatul e de la IPJ Braşov, pentru cazul în care v-o fură cineva. Poliţiştii ne învaţă şi cum îţi asiguri cu adevărat bicicleta

Ai bicicletă? Fă-i o poză şi notează-ţi seria
Traficul infernal din marile oraşe, în special la orele de vârf, îi determină pe tot mai mulţi români să aleagă bicicleta ca mijloc de transport. Mult mai economic şi prietenos cu mediul, acest tip de transport devine şi ţinta infractorilor. Furturile de biciclete sunt destul de numeroase iar, ca să nu rămâneţi fără soluţia de deplasare preferată, poliţiştii braşoveni vin cu mai multe precizări şi sfaturi. Astfel, hoţii distrug sau taie sistemele antifurt ale bicicletelor, pătrund cu chei potrivite în spaţiile în care sunt păstrate acestea, distrug sistemele de închidere ale acestor spaţii de păstrare a bicicletelor sau forţează sistemul de prindere a balustradei de care sunt fixate vehiculele pe două roţi. Acestea sunt metodele cele mai utilizate de către infractori pentru furtul de biciclete, însă pot exista şi altele. 
Hoţii acţionează de cele mai multe ori noaptea, însă există şi cazuri când furtul se întâmplă ziua, în special când bicicletele nu sunt asigurate. Pentru a nu deveni victime, poliţiştii spun că locul de depozitare al bicicletei trebuie să prezinte un grad ridicat de siguranţă, deoarece astfel scade considerabil riscul de a fi văzută şi, implicit, sustrasă. „Scara blocului nu reprezintă soluţia optimă de depozitare, din cauza faptului că este tranzitată de un număr mare de persoane. În ce priveşte prinderea cu sistemele de siguranţă, unul dintre acestea trebuie să asigure cadrul, roata din spate şi corpul de care este asigurată bicicletă, iar celălalt sistem trebuie să treacă prin cealaltă roată şi cadrul bicicletei. Corpul  de care va fi asigurată bicicleta trebuie să fie bine fixat în sol şi suficient de înalt pentru a nu fi smuls sau de a nu fi ridicată bicicleta deasupra acestuia. Pentru a creşte gradul de siguranţă pentru ghidonul, şaua şi roţile bicicletei, înlocuiţi sistemele de tip «quick release» cu sisteme antifurt de închidere cu ajutorul unei încuietori speciale. Achiziţionaţi dispozitive cu grad ridicat de siguranţă. Nu lăsaţi în coşul sau pe portbagajul bicicletei bunuri sau bagaje. Păstraţi actele de provenienţă a bicicletei! Este recomandat să vă notaţi seria bicicletei şi să faceţi preventiv nişte fotografii cu aceasta”, a declarat purtătorul de cuvânt al IPJ Braşov, comisar Alina Ivan.
În cazul în care doriţi achiziţionarea unei biciclete second hand, solicitaţi întotdeauna actele de cumpărare a bicicletei şi întrebaţi de provenienţa acesteia. Dacă vânzătorul evită să vă ofere un răspuns concret, sau preţul vi se pare prea mic, renunţaţi la achiziţie şi anunţaţi cea mai apropiată unitate de poliţie deoarece este posibil că  bicicleta să provină dintr-un furt. 
+4 -0

Comentarii

Radu

2020-05-13 11:19:35


Faci cumva sa scrii seria in cadru, pe interiorul componentelor, de mai multe ori daca se poate, ii montezi un tracker GPS, antifurt solid, o tii doar in casa si ai scapat de furt. Dau si ei sfaturi ca sa dea idei hotilor diletanți, restul stiu ce sa faca sa nu mai vezi bicicleta in veci.

Biciclista

2020-05-13 09:28:35


Ok, am facut poza. Hotul a sters seria de pe cadru. Si atunci?

Adaugă un comentariu

(nu va aparea pe site)
loading

Din aceeași categorie