Curs BNR

1 EUR = 4.7218 RON

1 USD = 4.2434 RON

1 GBP = 5.2941 RON

1 XAU = 194.6143 RON

1 AED = 1.1552 RON

1 AUD = 2.9577 RON

1 BGN = 2.4142 RON

1 BRL = 1.1247 RON

1 CAD = 3.2319 RON

1 CHF = 4.2986 RON

1 CNY = 0.6172 RON

1 CZK = 0.1852 RON

1 DKK = 0.6325 RON

1 EGP = 0.2556 RON

1 HUF = 1.4518 RON

1 INR = 0.0615 RON

1 JPY = 3.9255 RON

1 KRW = 0.3591 RON

1 MDL = 0.2415 RON

1 MXN = 0.2225 RON

1 NOK = 0.4901 RON

1 NZD = 2.8374 RON

1 PLN = 1.1104 RON

1 RSD = 0.0401 RON

1 RUB = 0.0673 RON

1 SEK = 0.4492 RON

1 TRY = 0.7418 RON

1 UAH = 0.1664 RON

1 XDR = 5.8479 RON

1 ZAR = 0.3042 RON

Editia 7155 - 26 feb 17:21

Admitere în maghiară

Autor:

Publicat la 12 februarie 2020

UDMR a reuşit să obţină o victorie importantă în Parlament şi a trecut un proiect de lege de modificare a legii educaţiei astfel încât să introducă prevederea că minorităţile ar putea de acum înainte să susţină examenele de admitere la orice facultate, program de master şi doctorat în limba maternă indiferent de universitate din ţară la care aplică. Astfel, prin această modificare se extinde dreptul la examene în limba maghiară dincolo de Evaluarea Naţională şi Bacalaureat, ci şi pentru examenele de admitere la facultate pentru programele de licenţă, master sau doctorat pentru toate universităţile din ţară chiar dacă nu au profil multicultural cu secţii specifice.

+0 -4

Comentarii

Willy

2020-02-12 19:42:06


@Laramie, da-i cu zoom daca nu vezi bine.

Costea Ion

2020-02-12 13:15:09


@Laramie, Ia luminează-ne, faraoane, unde sunt comentariile rasiste și xenofobe?

Laramie

2020-02-12 10:55:17


Comentarii xenofobe si rasiste.

Costea Ion

2020-02-12 10:39:38


Oare la Hungaria, aia a lui Victoraș Organu, cum o fi? Românii sau sârbii/slovacii de pe acolo pot să învețe în limba română, sărbă/slovacă? Pot să-și dea examenele și doctoratele în orice facultate de pe la ei?? Întreb și eu, nu dau cu parul. Fac pariu că nu prea. Nu este normal și firesc să fie identică situația și la noi? Reciprocitate se numește pretenția mea.

Bundas

2020-02-12 09:37:22


Originea mea de etnie maghiara( născuta in secuime copilărit in Brașov trăiesc de 4 deceni in nordul Germaniei) rezulta compatimirea politici UDMR.Ptentru populația secuimi important ar fi sprijinul economic ca naționalistul cel mai înrăit din EU Viktor Orbán sa nu mai manipuleze cu inv. din car nu rezulta locuri de munca. Personal sint fericita ca vorbesc fluient 3 limbi.Ma întreb un medic care studiază in l. materna cum va pract ica de ex. la Iași.? Limba maternă exte existențial pt. minorități dar de 5 ori pe șapteamina sa se introducă limba romina.

Lazar

2020-02-12 06:51:45


Felicitari incompetentilor idioti parlamentari care au votat aceasta lege.

Cristian

2020-02-12 04:46:23


UDMR mare victorie pentru izolarea comunitatii maghiare,la terminarea facultatii in limba materna unde se vor angaja fara cunoasterea limbi oficiale si asa sunt izolati in cele 3 judete maghiare und lipsesc locurile de munca nu toti pot deveni politicieni sau primari.

Willy

2020-02-12 00:58:52


Sper ca se aplica si la tigani caci si ei sunt minoritate, nu? UDMR ar trebui sa clarifice ce e cu R-ul ala: Uniunea Democrata a Maghiarilor din Romania sau Uniunea Democrata a Maghiarilor si Romilor? Caci pana una alta, avand in vedere ponderea maghiarilor si a tiganilor se pare ca ambele minoritati au in UDMR un bun propagandist.