Editia 8170 - 25 apr 03:46

Adio finală!

Publicat la 17 aprilie 2010

FC Vaslui – FC Brașov 4-0 (2-0) Au înscris: R. Costin (27), Wesley (29), L. Sânmărtean (53), Costly (73). Stadionul: Municipal din Vaslui. Teren: foarte bun

FC Vaslui – FC Brașov 4-0 (2-0) Au înscris: R. Costin (27), Wesley (29), L. Sânmărtean (53), Costly (73). Stadionul: Municipal din Vaslui. Teren: foarte bun. Timp: ploaie permanentă. Spectatori: 5.000. FC Vaslui: Kuciak - Akakpo, Gladstone, Papp, Milanov – Pavlovic – L. Sânmărtean (88 Delgado), R. Costin (82 Zmeu), Milisavjlevici (89 Neagu) - Wesley, Costly. Antrenor: Marius Lăcătuș. FC Brașov: Coman - Duarte, Abrudan, N. Diogo, Cr. Ionescu - Roman, Grigore, Ilyeș (60 Oros), Munteanu (75 Cristescu) - Zaharia, Savici (78 Hadnagy). Antrenor: Viorel Moldovan. Arbitru: Marius Avram (București). Asistenți: Ioan Onicaș (Zalău) și Micea Orbuleț, (București). Cartonașe galbene: Pavlovic (59), Papp (76) / Zaharia (26), Cr. Ionescu (39), Diogo (45). Cartonaș roșu: Octavian Abrudan (56) atac dur la Costly. O ploaie torențială a fost preambulul meciului de la Vaslui din manșa a doua a semifinalei Cupei României la fotbal. „Galben-negrii” nu au rezistat lângă Podul Înalt nici 30 de minute, pentru că intrând timorați în teren s-au lăsat dominați și le-au permis răzeșilor lui Porumboiu și Lăcătuș să înscrie de două ori în două minute. Prima dată din lovitura liberă executată de Raul Costin care a spart zidul și apoi Lopes Wesley cu capul. Ca la box, „stegarii” și-au re-venit din pumn și au avut câteva acțiuni bine concentrate aproape de gol prin Zaharia și Roman, acțiuni care le dădeau speranțe pentru o revenire. Nu a fost așa pentru că Ma-rius Avcram s-a cam grăbit când a acordat penalti în minutul 45 la o acțiune a lui Nuno Diogo asupra lui Wesley, dar cel faultat a răscumpărat greșeala „fluierașului” și a șutat în bară laterală. Nu a fost în ultimul minut al primei reprize un scor de forfait, acest scor amânându-se 8 minute de la reluare, atunci când Lucian Sânmărtean șutează din lateral și înscrie. Octavian Abrudan, un stâlp al apărării brașovene, și-a pierdut capul cu faultul grosolan asupra lui Costly și a văzut roșu în fața ochilor. De aici și până la final, degringolada formației brașovene se accen-tuează, iar la centrarea lui Sânmărtean în min. 73 vasluienii să pună bomboana pe colivă pentru un scor de 4-0, identic cu cel de acum 23 de ani, din aceiași fază a Cupei, dar pe atunci în fața marei echipe a Stelei, Regina Europei. Nu a fost numai înfrângerea cu 0-4, a mai fost și faptul că echipa l-a pierdut pe Abrudan, pentru nu știm câte etape, dar și pe Dani Coman, care a jucat cu infiltrații și care va pleca la o clinică din străinătate pentru o operație la genunchi. Două pierderi mai mari chiar decât eliminarea din cupă în perspectiva unui final de campionat nu prea comod pentru brașoveni. O echipă timorată fără curaj La final, antrenorul Viorel Moldovan a căutat să radiografieze partida și rezultatul final. „Mă așteptam la mai mult curaj din partea jucătorilor mei care au început timorați jocul. FC Vaslui a reușit să marcheze repede după o fază fixă, apoi a venit și golul doi și abia atunci ne-am trezit. Ne-am creat câteva ocazii, dar nu am reușit să marcăm. Dacă reușeam să marcăm până la pauză sau prin Cătălin Munteanu imediat după reluarea jocului, altfel decurgeau lucrurile. Nu am reușit să ținem de minge, am fost fricoși. Am fost depășiți de miza acestui meci. Așteptam mult mai mult de la unii jucători. Vreau să felicit Vasluiul pentru jo-cul prestat. Nu comentez arbitrajul după un asemenea scor. Sper să batem duminică pe Gaz Metan. Trebuie să obținem cele trei puncte pentru că vrem să terminăm cât mai sus în clasament. Locul pe care vom termina campionatul este important ținând cont de banii care vin din drepturile de televiziune”.