Editia 8166 - 19 apr 20:24

ATLETISM JUVENIL

Adina Cîrciogel, micuţa atletă braşoveană care confirmă

Publicat la 16 aprilie 2014

Foarte tânăra atletă a Liceului cu Program Sportiv din Braşov, Adina Cîrciogel  se anunţă de pe acum de la frageda vârstă de numai 13 ani un  talent deosebit. La recentele Campionate Naţionale de atletism ale copiilor de la Bucureşti,  a cucerit două titluri, în decurs de numai 2 ore. A câştigat proba de 200 metri pentru ca la diferenţa de timp amintită a cucerit şi titlul şi la 800 metri. La numai câteva zile în tradiţionalul concurs de cros dotat cu trofeul „Gabriela Szabo” de la Bistriţa s-a impus detaşat în proba de 2 km. Să evoluezi în probele de sprint  apoi în cele de semifond şi în cele din  urmă în cele de fond nu este la îndemâna oricui, este o demonstraţie a valorii incotestabile a acestui valoros talent care este Adina Cîrciogel, pregătită de antrenoarea Geta Nazarie.

Rezultatele înregistrate la Campionatele Naționale ale copiilor
200 m: 1. Adina Cârciogel (LPS Bv.) 26,73, 2. Andrada Petrean (Viitorul Cluj) 27,85, 3. Vanesa Balaci (LPS Craiova) 28,35.
800 m: 1. Adina Cîrciogel 2:20,20, 2. Dorina Bocăneală (LPS Galaţi) 2;24,51, 3. Tabita Teuşan (Şoimii Sibiu) 2:28,95.

La crosul „Gabi Szabo” de la Bistriţa, în afara ocupării primului loc de Cîrciogel la categoria junioare III,  alţi doi atleţi tineri de la LPS Braşov au fost în prim planul întrecerilor. Este vorba de juniorul I (17 ani), Marian Coman, care în proba de 4 km s-a clasat pe locul II, primul loc fiind pierdut la finish, iar la categoria Open, în care au fost incluşi şi seniori, a terminat pe locul VIII. Juniorul III, R. Epure de 15 ani s-a clasat în aceeaşi probă de 4 km. pe locul 4, iar la Open pe locul XI.