FOTBAL – LIGA 2

A venit și victoria, înaintea vacanței

Autor: Petra VÂRLAN

Publicat la 06 decembrie 2021

FC Brașov a învins pe Unirea Constanța, 4-2, cu un hattrick al lui El Azzouzi. Primul succes după 8 înfrângeri consecutive

FC Brașov a reușit să câștige în ultima etapă din 2021 în Liga a 2-a, scor 4-2 (2-1) cu Unirea Constanța, sâmbătă, pe Stadionul Tineretului. Victoria din runda a 16-a a fost prima după două luni și jumătate, de la 3-1 cu Dunărea Călărași pe 18 septembrie „galben-negrii” înregistrând 8 înfrângeri consecutive. Jucătorul meciului a fost Zakaria El Azzouzi care a reuşit un hattrick şi o pasă de gol.

Brașovenii au început foarte bine jocul şi au avut câteva ocazii bune din faze fixe. Cu toate aceatea cei care au marcat primii au fost constănţenii, în minutul 22, după o centrare a lui Cireșoiu deviată în poartă de defensiva gazdelor. Imediat, băieții lui Călin Moldovan „au luat cu asalt” poarta Unirii şi în doar trei minute au avut trei ocazii mari prin Mihalcea, Iorga şi El Azzouzi. În minutul 28 au egalat prin golul lui Negrean, care a înscris simplu, din 8 metri după pasa lui El Azzouzi. La pauză s-a intrat cu scorul de 2-1, atacantul olandezo-marocan înscriind după ce a rămas singur cu portarul, la o ieşire greşită la offside a constănţenilor.

FC Brașov a început bine şi repriza secundă, dar la fel ca în prima, oaspeții au înscris primii prin Andreas Chirițoiu (52), brașovean care a trecut și pe la academia lui FCSB. El Azzouzi şi-a completat hattrick-ul reuşind două goluri în doar trei minute, 55 şi 58. Primul, cu un şut din prima după o centrare a lui Burlacu, iar al doilea, după un corner bine executat până la Fustar, care a întos în faţa porţii, El Azzouzi îndeplinind o simplă formalitate.

„Mă simt minunat. Aveam nevoie de această victorie şi sunt bucuros pentru această victorie. Am avut mai multe oportunităţi de a marca şi sunt bucuros că le-am fructificat. Am înscris de trei ori, dar să nu uităm şi de pasa de la primul gol. Sunt foarte bucuros. Este al 2-lea hattrick din carierea mea. Trebuie să luptăm, avem nevoie de fiecare punct. Acum trebuie să ne odihnim şi să ne mobilizăm pentru partea a doua a sezonului”, a spus la finalul meciului Zakaria El Azzouzi.

Iernează pe locul 16

FC Brașov va ierna pe locul 16 în Liga a 2-a, având 12 puncte acumulate. Campionatul se va relua pe 26 februarie, iar în cele trei etape rămase de disputat din sezonul regular, trupa lui Călin Moldovan va întâlni Politehnica Iași (în deplasare), Metaloglobus București (acasă) și Csikszereda Miercurea Ciuc (în deplasare).

„Mă bucur că a venit victoria după o perioadă lungă în care nu am reuşit să strângem puncte. A fost un meci foarte greu contra unei echipe foarte bune, o echipă care joacă fără presiune, o echipă cu mare calitate individuală şi de grup. Băieţii au făcut un efort extraordinar. Am reuşit să facem presing pe durata întregului joc, 90 de minute. Un efort fantastic de voinţă. Mă bucur enorm pentru ei, pentru că îşi doareau foarte mult. Şi astăzi am luat două goluri dintr-un şut la poartă, dar am reuşit să trecem peste momentul primiri golului. Echpa a arătat astăzi o mare putere fizică, cât şi de voinţă. Îi feleicit şi mă bucur pentru ei, e victoria lor. Eu sper să fie un nou început şi sunt convins că vom reuşi să scoatem echipa din situaţia în care am fost”, a spus antrenorul Călin Moldovan.