FOTBAL – LIGA 2

A treia remiză

Autor: Petra VÂRLAN

Publicat la 23 august 2021

Ripensia – FC Braşov 1-1, în etapa a patra. Ilie Stan, supărat pe Mihalcea, pentru o ratare din finalul meciului

FC Braşov a ajuns la a treia remiză în patru etape de campionat, după 1-1 la Timişoara, cu Ripensia. Bănăţenii au deschis scorul în minutul 29, printr-o lovitură de cap a lui Golda, iar Horia Popa a restabilit egalitatea în minutul 56, dintr-un penalty obţinut tot de el.
Trupa lui Ilie Stan are trei puncte (trei remize şi o înfrângere), în timp ce timişorenii, pregătiţi de Cosmin Petruescu, sunt neînvinşi, având şase puncte (o victorie şi trei remize).
Potrivit Radio Timişoara, la final, antrenorul braşovenilor, Ilie Stan, s-a arătat foarte nemulţumit de Vlad Mihalcea, care, pe final, a ratat o ocazie uriaşă.
„Ne gândim de ce la 23 de ani, după şase ani de zile de când ai avut şansa să joci, la 17 ani, la Steaua Bucureşti, nu reuşeşti să bagi o minge în poată, de la doi metri. I-am şi zis să meargă la biserică. Ce să mai vorbim de fotbal? Fotbalul nu înseamnă doar să alergăm, înseamnă şi minte. Sunt foarte mulţi jucători veniţi de la «Divizia C», care până acum nu făceau efortul pe care îl fac în prezent, care nici din punct de vedere tactic nu făceau înainte ce le cer eu astăzi. Pentru asta, trebuie răbdare. Sunt jucători buni, dar care trebuie să înveţe să joace cu presiune. Dacă fac faţă presiunii, atunci dacă pot să alerg şi sunt puţin inteligent, fac diferenţa”, a spus „Iliesta” pentru sursa citată.