Editia 8171 - 26 apr 19:19

A revenit fotbalul mare: Spectacol la reluarea Bundesligii

Autor:

Publicat la 18 mai 2020

Fotbalul mare a revenit „în iarbă”, sâmbătă, cund s-a reluat Bundesliga. Borussia Dortmund a făcut un meci excelent contra rivalei Schalke 04, câştigând cu 4-0. Noua stea a fotbalului european, Haaland, a deschis scorul la o jumătate de oră de la startul derby-ului. În finalul primei părţi, Guereiro a dublat avantajul gazdelor. Imediat după pauză, Thorgen Hazard a făcut 3-0 pentru Borussia, după o nouă fază frumoasă a galben negrilor. Portughezul Guerreiro a înschis tabela şi a stabilit cel mai mare scor în favoarea Borussiei în înfruntările cu Schalke din ultimii 30 de ani.
În schimb, Leipzig, o altă pretendentă la titlu în Germania, a făcut un nou pas greşit. Taurii au remizat pe teren propriu în partida cu Freiburg. Oaspeţii au deschis scorul cu 10 minute înainte de pauzăm prin Gulde. Leizig a reuşit egalarea abia în final. Danezul Poulsen a punctat, iar echipa din estul Germaniei a bifat al treilea egal consecutiv.
Wolfsburg s-a impus la limită pe terenul lui Augsburg. Lupii au deschis scorul înainte de pauză prin Steffen. Cu antrenorul Heiko Herrlich băgat în carantină chiar înaintea meciului, Augsburg a revenit excelent de la cabine. Jedvaj a restabilit egalitatea. Gazdele puteau trece chiar în avantaj, dar reuşita lui Uduokhai a fost anulată după analiza VAR. La cealaltă poartă, Mehmedi a fost şi el aproape de gol, dar bara a salvat-o pe Augsburg. Oaspeţii au dat lovitura în prelungiri. Ginczek a marcat şi a dus-o pe Wolfsburg pe locul şase în clasament.
Hertha a făcut instrucţie cu Hoffenheim, la debutul lui Bruno Labbadia pe banca tehnică. Cunha a ratat singura mare ocazie a primei părţi, unu la unu cu Baumann. Deschiderea scorului a venit după mai puţin de un sfert de oră din repriza a doua. Akpoguma şi-a trimis mingea în proprie poartă. După alte două minute, Ibisevic a pus capăt emoţiilor pentru Hertha. Scorul final, 3-0 pentru berlinezi, a fost stabilit de Cunha, iar Hertha s-a distanţat la opt puncte de zona retrogradării.
Gladbach a intrat şi ea în lupta pentru titlu, după o victorie fără emoţii la Frankfurt. Plea a marcat după numai 37 de secunde cel mai rapid gol de la reluarea fotbalului în Germania. După încă şase minute, Thuram a înscris şi el pentru Gladbach şi a stabilit scorul pauzei, 2-0. Borussia a scăpat de emoţii în partea a doua, când Bensebaini a marcat din penalty. Eintracht a alergat în căutarea golului de onoare şi a fost până la urmă răsplătită. Andre Silva a stabilit scorul final, 3-1 pentru Gladbach, care a urcat pe poziţia a treia.
Aseară s-au disputat meciurile Koln – Mainz, scor 2-2 şi Union Berlin – Bayern, scor 0-2.