Editia 8166 - 19 apr 23:09

FOTBAL C.M.- BRAZILIA 2014

A început sărbătoarea fotbalului mondial, au început şi surprizele

Publicat la 16 iunie 2014

Ediţia XX-a a mondialelor fotbalului, în organizarea pentru a doua oară a Braziliei, a debutat cu o serie de rezultate surprinzătoare şi gafe impardonabile ale arbitrilor. Dacă acţiunile de stradă au încetat odată cu prima victorie a gazdelor, în schimb înfrângerea cu Olanda a fost greu digerată de iberici, campionii mondiali.

Grupa A
Croaţia contestă veridicitatea rezultatului

Brazilia  -  Croaţia  3-1
(Neymar 28, 71-pen, Oscar (90+1)/Marcelo 11-autogol)
Brazilienii au început cu un autogol marcat de Marcelo, care a căutat să înlăture pericolul  introducînd balonul în propria poartă.  Brazilienii au întors rezultatul, goluri, Neymar, de două ori şi Oscar.

Mexicanii, prima victorie în faţa unei echipe africane
Mexic - Camerun  1
-0 (Oribe Peralta 61)
Meciul s-a disputat pe o ploaie torenţială şi a adus Mexicului prima victorie în compania unei echipe africane la un turneu final mondial. Africanii puteau egala în ultimul minut de joc  când Ochoa a scos de pe linia porţii un balon trimis cu capul de Moukandjo. Şansele camerunezilor de a accede în faza următoare s-au diminuat  pentru că următoarele 2 partide sunt deosebit de grele, cu Croaţia şi Brazilia.
Următoarele jocuri, 17 iunie: Brazilia - Mexic şi Camerun - Croaţia.

Grupa B
Batavii le-au dat spaniolilor cu terenul în cap

Spania - Olanda  1-5
(Xabi Alonso 27-pen./ Van Persie 44,72, Arjen Robben 53, 80 şi Stephan de Vrij 65)
Prima mare surpriză a campionatului a fost produsă de Olanda, vicecampioana ediţiei precedente, care a câştigat la scor în faţa campioanei en-titre, Spania. A fost o mare surpriză poate şi datorită proporţilor scorului cu care batavii au câştigat, 5-1. În finala din urmă cu patru ani din  Africa de Sud, ibericii au obţinut titlul suprem printr-un gol marcat în prelungiri. „Portocala mecanică” şi-a luat o binemeritată revanşă.

Două goluri marcate în două minute
Chile  -   Australia  3-1
(A. Sanchez 12, Valdivia 14, Beausejour 90+2/ Tim Cahill 35)
Chilienilor le-au fost suficiente două minute să treacă în avantaj în compania „amatorilor” australieni. Alexis Sanchez a speculat greşeala apărării australiene şi a deschis scorul, urmat de  Valdivia,  cu un şut la vinclu pentru 2-0. Tim Cahill a redus din handicap, iar Beausejour a „închis” tabela, 3-1!

Grupa  C
Grecia deziluzionat, sporindu-ne mâhnirea

Columbia  -  Grecia   3-0
(Armero 6, Gutierez 58 şi Rodriguez 90+3)
Grecia a pierdut cu cel mai mare scor înregistrat la acest început de turneu final. Columbienii au avut o posesie superioară şi-au creat o serie de oportunităţi pe când fosta campioană europeană, cea care a eliminat echipa României, s-a mulţumit cu şuturi răzleţe şi cu o „transversală”.
Columbia, echipă bătută de România şi în ‘94 şi în ‘98, a dat de pământ cu Grecia, echipă ce ne-a oprit din drumul spre mondiale.

Răsturnare de scor în două minute
Coasta de Fildeş - Japonia   2-1
(Bony 65, Gervinho 66/ Honda 16)
Niponii au deschis scorul  după primul sfert de oră, când Honda a şutat la vinclu după o pasă a lui Yuto. Puteau majora diferenţa la şutul lui Uchide, scos cu greutate  de Barry. La reluare, ivorienii au întors rezultatul în numai două minute prin Bony şi Gervinho din careu, în minutele 65 ţi 66.Scorul putea fi mai mare  dar în min, 83 goalkeeperul nipon  a scos cu greutate o torprilă trimisă de Drogba de la 30 de metri.

Italia câştigă duelul european
Italia  -  Anglia   2-1
(Marchisio 35, Balotelli 50/ Sturidge 38)
Ultima confruntare oficială dintre cele două competitoare a avut loc în sferturile europenelor din 2012 când italienii au câştigat la penalty-uri, iar în ultimele 11 confruntări, englezii s-au impus numai de două ori. Meciul s-a disputat pe o căldură sufocantă de 32 grade, ceeace a incomodat evident formaţia Albionului.

Costaricanii au furnizat la rândul lor o mare surpriză
Uruguay  -  Costa Rica 1-3 (Cavani 24-pen/ Campbel 54, Duarte 57, Urena 87)
Una diun surprizele campionatului, înfrângerea campioanei Americii de Sud, ocupanta locului patru la ediţia precedentă, poate cântări greu în balanţa ieşirii din grupe. Costa Rica nu era nicidecum una din favorite, lucru care ar putea costa Uruguayul.
Jocurile următoare, 19 iunie: Uruguay - Anglia, 20 iunie, Italia-Costa Rica.

Sursa foto: Buda Mendes