FOTBAL – LIGA 1

2-2 cu FC Argeş, în primul amical al iernii pentru Sepsi

Autor: Petra VÂRLAN

Publicat la 17 ianuarie 2022

Sepsi OSK şi FC Argeş s-au întâlnit într-un meci amical, vineri, la Sfântu Gheorghe. Partida s-a terminat la egalitate, scor 2-2, după ce piteştenii au condus cu 1-0 la pauză. Dumitru a deschis scorul, în minutul 33, iar Said a majorat diferenţa, din penalty (79). Covăsnenii au egalat în prelungiri, prin tinerii Dragomir (92) şi Damaşcan (93).
Pentru FC Argeş a fost al doilea şi totodată ultimul test al scurtei perioade de pregătire, după 3-1 cu CS Mioveni. „Alb-violeţii” vor întâlni vineri pe Dinamo, în etapa a 22-a din Liga 1. În schimb, pentru Sepsi a fost primul joc din 2022, iar cum „alb-roşii” vor reintra în campionat abia pe 24 ianuarie (în deplasare la FC Botoşani), este posibil să mai programeze un amical, foarte probabil miercuri, împotriva lui CSC 1599 Şelimbăr.
Ambele echipe au ales să rămână în ţară, pentru cantonamentele de pregătire, Argeşul la Mogoşoaia, iar Sepsi acasă, la Sfântu Gheorghe.
„Am avut condiţii bune aici, pe perioada cantonamentului, iar acum am făcut un meci bun, mai ales fizic. Mă bucur că nu s-a accidentat nimeni. Sunt mulţumit de cantonament, avem încă o săptămână la dispoziţie pentru meciul cu Botoşani. Sigur vom avea parte de o vreme rea, de frig, în prima etapă, aşa că am încercat să ne pregătim în aceste condiţii. Vom avea un meci greu, dar vrem să începem bine, aşa cum am terminat 2021”, a spus Cristiano Bergodi, antrenorul lui Sepsi, la final.