Curs BNR
1 EUR = 4.9774 RON
1 USD = 4.3833 RON
1 GBP = 5.8304 RON
1 XAU = 464.4611 RON
1 AED = 1.1933 RON
1 AUD = 2.7957 RON
1 BGN = 2.5449 RON
1 BRL = 0.7714 RON
1 CAD = 3.1559 RON
1 CHF = 5.2813 RON
1 CNY = 0.6015 RON
1 CZK = 0.1993 RON
1 DKK = 0.6668 RON
1 EGP = 0.0860 RON
1 HUF = 1.2223 RON
1 INR = 0.0513 RON
1 JPY = 3.0556 RON
1 KRW = 0.3047 RON
1 MDL = 0.2538 RON
1 MXN = 0.2227 RON
1 NOK = 0.4191 RON
1 NZD = 2.6097 RON
1 PLN = 1.1646 RON
1 RSD = 0.0425 RON
1 RUB = 0.0530 RON
1 SEK = 0.4526 RON
1 TRY = 0.1141 RON
1 UAH = 0.1048 RON
1 XDR = 5.9383 RON
1 ZAR = 0.2318 RON
Publicat la 25 aprilie 2019
Braşovul este primul oraş din România care a trecut la montarea unor noi sisteme necesare campaniilor de deratizare a domeniului public. Practic, de la nişte cutii de carton în care era lăsată otrava pentru rozătoare, operatorul firma Coral Impex SRL, care asigură deratizarea, dezinfecţia şi dezinsecţia în municipiul Braşov, a trecut la instalarea unor „staţii de intoxicare” aproape indestructibile şi în care nu mai pot ajunge şi alte animale (cum este cazul pisicilor sau căţeilor de talie mică), în afara şoarecilor şi şobolanilor.
Anti vandali şi anti pisici
Noile staţii sunt realizate dintr-un plastic rezistent la şocuri, astfel că distrugerea lor este aproape imposibilă. De asemenea, ele nu vor putea fi furate, pentru că vor fi fixate de stâlpi, garduri sau borduri. Nici momeala din ele nu poate fi luată de oameni (inclusiv de copii, care o pot mânca), pentru că staţiile sunt încuiate. Totodată, aceste dispozitive sunt prevăzute cu două orificii suficient de mici, astfel încât în ele să nu ajungă alte animale, în afara şoarecilor sau şobolanilor. În plus, noile „capcane” rezistă mult mai mult, până la cinci ani.
În tot oraşul - parcuri şi ghene de gunoi
Directorul Sucursalei Braşov a firmei Coral Impex SRL, Corina Ion, a anunţat că decizia montării noilor dispozitive a fost luată împreună cu Primăria şi a precizat că „montarea dispozitivelor în spaţiile publice (parcuri, la platforme de gunoi etc) a început din 11 aprilie. Zonele în care au fost montate sunt Drumul Cernatului, Noua, Astra 1 şi 2, iar acum a început montarea în Astra 3. În total vor fi montate 14.080 de astfel de dispozitive, iar până acum au fost amplasate aproximativ 3.000.

Monitorizate cu hărţi digitale
Dispozitivele sunt montate permanent şi, în funcţie de rezultatele monitorizării pe care serviciul de specialitate din cadrul primăriei o va face, vor fi utilizate în cele trei campanii anuale de deratizare sau de câte ori este nevoie. De asemenea, va exista o hartă digitală care va cuprinde locul şi numărul fiecărui dispozitiv, acestea fiind astfel mai uşor de gestionat”.
Cub sau „ţeavă de canalizare”
Staţiile de intoxicare sunt de două feluri - o cutie asemănătoare cu un cub cu latura de aproximativ 25 cm, care se fixează pe garduri de metal sau stâlpi subţiri şi o instalaţie asemănătoare unei ţevi de canalizare din apartamente, care se fixează de o placă de beton îngropată. Dispozitivul are o cameră de depozitare a otrăvii şi două orificii prin care rozătorul poate intra şi ieşi din dispozitiv. Produsele folosite sunt Colbrom pastă şi Deration bloc, ambele având ca substanţă activă Bromadiolone. Produsele atrag rozătoarele, acestea intră în cutie, mănâncă o anumită cantitate, supă care pleacă. Substanţa este extrem de toxică pentru rozătoare şi acestea mor ulterior, în galerii.
Nu sunaţi la 112, citiţi mai întâi „eticheta”
Pe de altă parte, oficialul Coral Impex a povestit miercuri că, după ce a început instalarea noilor staţii în Braşov, a apărut şi o situaţie inedită: „o persoană a sunat la 112, reclamând un colet suspect, probabil o bombă, astfel că am fost sunaţi de Poliţie”. De altfel, proprietarul acestor staţii nu este greu de descoperit, având în vedere că pe cutii sunt lipite autocolante pe care sunt trecute datele firmei.
Un șofer de TIR a murit joi, 30 aprilie, în cursul după-amiezii, pe Ocolitoarea Brașovului. Bărbatul ar fi suferit un infarct la volan, potrivit Codlea Info. Echipajul medical sosit la fața[...]
2026-05-04 citeste mai multDispariţia a doi copii din Râşnov a pus în alertă autorităţile şi comunitatea locală din Râşnov. Cei doi erau fraţi (Zecheru Mihai - 11 ani şi Zecheru Maris-Casian - 9 ani),[...]
2026-05-04 citeste mai multSâmbătă, 2 mai, în cursul după-amiezii, un tânăr şi-a pierdut viaţa după o cădere de la înălţime, în zona unui bloc situat pe Calea Bucureşti din Braşov. Apelul[...]
2026-05-04 citeste mai multDan Colniceanu avea doar 35 de ani. Iubea munţii, aventura, şi sporturile extreme. De pe Valea Coştilei, locul care i-a fost ultimul drum, a postat deseori fotografii pe reţelele de socializare. Sâmbătă, slalomul lui curajos a provocat dezastrul
2026-05-04 citeste mai multParchetului de pe lângă Judecătoria Braşov a anunţat că a fost întocmit dosar penal cu privire la infracţiunea de „ucidere din culpă”, în cazul bărbatului de 59[...]
2026-05-04 citeste mai mult
Brașovean
2019-04-25 18:34:10
Poate inventați o capcană și pentru niște șobolani bruneți , cu două picioare , care bântuie prin Brașov , cu pungi la nas ,din care trag cu nesaț .