Curs BNR
1 EUR = 4.9774 RON
1 USD = 4.3833 RON
1 GBP = 5.8304 RON
1 XAU = 464.4611 RON
1 AED = 1.1933 RON
1 AUD = 2.7957 RON
1 BGN = 2.5449 RON
1 BRL = 0.7714 RON
1 CAD = 3.1559 RON
1 CHF = 5.2813 RON
1 CNY = 0.6015 RON
1 CZK = 0.1993 RON
1 DKK = 0.6668 RON
1 EGP = 0.0860 RON
1 HUF = 1.2223 RON
1 INR = 0.0513 RON
1 JPY = 3.0556 RON
1 KRW = 0.3047 RON
1 MDL = 0.2538 RON
1 MXN = 0.2227 RON
1 NOK = 0.4191 RON
1 NZD = 2.6097 RON
1 PLN = 1.1646 RON
1 RSD = 0.0425 RON
1 RUB = 0.0530 RON
1 SEK = 0.4526 RON
1 TRY = 0.1141 RON
1 UAH = 0.1048 RON
1 XDR = 5.9383 RON
1 ZAR = 0.2318 RON
Publicat la 12 sepembrie 2016
Biserică de lemn a Parohiei „Buna Vestire” din Munchen (Germania) a fost sfinţită de un sobor de ierarhi duminică, 11 septembrie 2016
Biserică de lemn a Parohiei „Buna Vestire” din Munchen (Germania) a fost sfinţită de un sobor de ierarhi duminică, 11 septembrie 2016.
Slujba de sfinţire va fi oficiată de:
- Înaltpreasfinţitul Părinte Serafim, Mitropolitul Ortodox Român al Germaniei, Europei Centrale şi de Nord
- Înaltpreasfinţitul Părinte Andrei, Mitropolitul Clujului, Maramureşului şi Sălajului; n Preasfinţitul Părinte Macarie, Episcopul Ortodox Român al Europei de Nord;
- Preasfinţitul Părinte Sofian Braşoveanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Ortodoxe Române a Germaniei, Austriei şi Luxemburgului.
Într-un document, datat 25 iunie 1984 – semnat de preotul Dumitru Popa din Freiburg – se menţionează faptul că parohia ortodoxă romana Bună Vestire din München a fost înfiinţată la data de 22 septembrie 1979 de un grup de români, azilanţi în Germania încă din timpul celui de al doilea război mondial. Printre fondatori sunt amintiţi: Dr. Gheorghe Tase ca preşedinte al parohiei şi Grigore Dumitrescu secretar.
Astfel, începând din anul 1979, în parohia Buna Vestire din München s-au oficiat slujbe şi s-a acordat asistenţă religioasă credincioşilor ortodocşi români, dar numai ocazional.
Începând cu anul 1986 s-a oficiat Sf. Liturghie în prima duminică a fiecărei luni.
În vremurile vitrege de atunci – vitrege mai ales pentru romanii exilaţi sau refugiaţi – cei mai mulţi dintre românii ajunşi în exil refuzau să-şi decline identitatea sau să se angajeze direct în activităţi obşteşti, chiar bisericeşti fiind, de frica Securităţii.
În toamna anului 1987 preotul Simion Felecan efectuează o vizită de prietenie în Anglia, la invitaţia episcopului de Bath şi Wells Roland Callaby şi a preotului anglican Franck Chandwick, iar la reîntoarcere – 25.sept.1987-, cere azil politic în München.
Iniţial, părintele Simion Felecan dorea să emigreze în America dar, la insistenţele prof. Constantin Nagacevschi a renunţat, acceptând propunerea lor de a rămâne ca preot pentru parohia Buna Vestire.
La început, frecvenţa la biserica era destul de redusă datorită faptului că se oficia doar o singură dată pe lună, în biserica St. Nikolaus – Gesteig, o biserică mic şi rece.
Pentru a se putea oficia în fiecare duminică şi sărbătoare – dorinţa expresă a noului preot-, în ziua de Rusalii a anului 1988 consiliul parohial aprobă mutarea oficierii sfintelor slujbe în biserica St. Lukas, catedrala evanghelică. În scurt timp biserica St. Lukas a devenit „biserică parohială” pentru majoritatea romanilor din München şi împrejurimi.
Prin efortul comun şi prin împreuna-lucrarea dintre preot, consiliul parohial şi credincioşi, dar şi prin ajutorul substanţial al familiei Johann şi Dr. Marioara KUNST, parohia a reuşit să cumpere o clădire - monument istoric - situată pe un teren de 3.200 mp. unde s-a ctitorit un Centru Parohial cu toate cele necesare: sala de festivităţi, biblioteca, birou parohial, săli de clasă pentru orele de religie şi limba romana, locuinţa socială etc. Pentru o bună şi eficientă funcţionare a activităţii pastoral misionare, parohia Bună Vestire a închiriat Capela bizantină St. Nikolaus din Rumford str. 21 A unde se oficiază toate slujbele de peste săptămâna: acatiste, vecernia de sâmbătă seara, Sf.Maslu, mărturisirea credincioşilor, convorbiri duhovniceşti, botezuri, cununii, parastase, etc.
Construcţia Bisericii ocrotite de „Sfânta Maria” a început efectiv în anul 2014.
nu este nici un comentariu
Sfânta Ana ajunsese la vârstă bătrână cu dorul neostoit de a avea prunc
2016-09-12 citeste mai multCu toate că nu sunt de la Dumnezeu, ci de la duhurile necurate, de la lume şi de la om, Dumnezeu permite ispitele, ele fiindu-ne de folos din mai multe pricini şi anume...
2016-09-12 citeste mai multLa Editura BASILICA a apărut recent o Antologie de poezie religioasă românească pentru copii
2016-09-12 citeste mai multÎn Colecţia Acatiste şi vieţi de sfinţi a fost publicată la Editura Institutului Biblic şi de Misiune Ortodoxă lucrarea Viaţa şi Acatistul Sfinţilor Cuvioşi Daniil şi Misail de la Mănăstirea Turnu
2016-09-12 citeste mai multLa aproximativ 15 kilometri de oraşele Hunedoara şi Haţeg, din apropierea fostei aşezări Sarmizegetusa romana, într-un cadru natural de o rară frumuseţe, se află străvechea mănăstire Prislop
2016-09-12 citeste mai multÎntr-o zi un elefant se plimba prin pădure în căutare de noi prieteni
2016-09-12 citeste mai mult
Adaugă un comentariu