banner la cocos banner promotional

Curs BNR

1 EUR = 4.9774 RON

1 USD = 4.3833 RON

1 GBP = 5.8304 RON

1 XAU = 464.4611 RON

1 AED = 1.1933 RON

1 AUD = 2.7957 RON

1 BGN = 2.5449 RON

1 BRL = 0.7714 RON

1 CAD = 3.1559 RON

1 CHF = 5.2813 RON

1 CNY = 0.6015 RON

1 CZK = 0.1993 RON

1 DKK = 0.6668 RON

1 EGP = 0.0860 RON

1 HUF = 1.2223 RON

1 INR = 0.0513 RON

1 JPY = 3.0556 RON

1 KRW = 0.3047 RON

1 MDL = 0.2538 RON

1 MXN = 0.2227 RON

1 NOK = 0.4191 RON

1 NZD = 2.6097 RON

1 PLN = 1.1646 RON

1 RSD = 0.0425 RON

1 RUB = 0.0530 RON

1 SEK = 0.4526 RON

1 TRY = 0.1141 RON

1 UAH = 0.1048 RON

1 XDR = 5.9383 RON

1 ZAR = 0.2318 RON

Editia 8649 - 28 apr 11:47

Simpozion Internaţional de Misiologie, la Sibiu

Autor:

Publicat la 31 mai 2014

Facultatea de Teologie Ortodoxă „Sfântul Andrei Şaguna” din Sibiu a găzduit, în perioada 27-28 mai, a patra ediţie a Simpozionului Internaţional „A face misiune după modelul lui Hristos”

Simpozion Internaţional  de Misiologie, la Sibiu

Facultatea de Teologie Ortodoxă „Sfântul Andrei Şaguna” din Sibiu a găzduit, în perioada 27-28 mai, a patra ediţie a Simpozionului Internaţional „A face misiune după modelul lui Hristos”. La manifestarea academică participă profesori de teologie din ţară şi din străinătate, doctoranzi, cercetători şi invitaţi de seamă, pentru a discuta tema din acest an şi anume „Educaţia teologică şi ecumenică”.
La această ediţie a simpozionului de la Sibiu, deja un eveniment de tradiţie pentru mediul teologic românesc, participă mai mulţi invitaţi de la universităţile şi instituţiile partenere cu vechea academică teologică. Amintim între invitaţi pe Dietrich Werner, consultant pentru educaţie teologică şi cercetare în cadrul Bisericii Evanghelice din Germania, pe profesorul Nikos Asproulis de la Academia din Volos-Grecia, pe pr. lect. univ. dr. Daniel Buda, director de program în cadrul departamentului Biserică şi Relaţii Ecumenice al Consiliului Mondial al Bisericilor, pe pr. Octavian Moşin de la Universitatea din Chişinău şi pe pr. prof. univ. dr. Viorel Ioniţă de la Facultatea de Teologie Ortodoxă „Patriarhul Iustinian” din Bucureşti.
Simpozionul a fost precedat de Sfânta Liturghie şi un Te Deum, oficiate în capela facultăţii, în prezenţa Înaltpreasfinţitului Laurenţiu, Arhiepiscopul Sibiului şi Mitropolitul Ardealului. În cuvântul de binecuvântare, ierarhul a vorbit celor prezenţi despre provocările misiunii creştine din zilele noastre, la care Biserica este chemată să răspundă prin oameni devotaţi, bine pregătiţi şi conştienţi de chemarea lor.

Misiunea Bisericii în societate
Lucrările simpozionului au început în Aula „Mitropolit Ioan Meţianu” a facultăţii sibiene. Decanul instituţiei, pr. prof. univ. dr. Aurel Pavel, le-a urat bun-venit invitaţilor şi tuturor participanţilor, după care oaspeţii au transmis, la rândul lor, gândurile lor legate de manifestarea de la Sibiu. A urmat apoi prezentarea unor lucrări de specialitate, apărute recent şi care oferă cercetătorilor noi perspective în domeniul formării teologice şi ecumenice. Amintim lucrările „Orthodox perspectives on Ecumenism for Theological Education”, dar şi cartea părintelui Ion Bria, „Studii de Misiune şi Ecumenism”, precum şi „Anuarul Facultăţii de Teologie Andrei Şaguna pe 2011-2012”.
Invitaţii susţin în cadrul simpozionului mai multe referate legate de tema propusă şi vor discuta toate aspectele problemelor teologice discutate.
„Biserica activează astăzi, într-un context socio-cultural nou, ceea ce presupune eforturi sporite. Având în vedre că omul s-a secularizat, s-a îndepărtat de Biserică şi uită de îndatoririle faţă de cele spirituale, mai importante decât cele materiale, Biserica trebuie să-şi intensifice misiunea internă, Biserica trebuie să propovăduiască Evanghelia lui Hristos pentru timpurile de astăzi. Se foloseşte adesea termenul de «re-evanghelizare», prin care înţelegem că Biserica trebuie să-şi reeduce, să evanghelizeze proprii credincioşi şi să-L aducă pe Hristos în inimile credincioşilor. Având în vedere faptul că facultatea noastră pregăteşte misionari pentru zilele noastre şi vremurile care urmează, ne-am hotărât acum câţiva ani să instituim un simpozion internaţional, cu numele «A face misiune după modelul lui Hristos». Anul acesta discutăm despre educaţia teologică şi ecumenică şi avem invitaţi de onoare. Cărţile lansate astăzi sunt rodul muncii din simpozioanele din anii trecuţi. Tematica este provocatoare pentru misiunea Bisericii într-o lume în care pseudo-valorile sunt promovate”, a spus pr. prof. univ. dr. Aurel Pavel.
 

+0 -0

Comentarii

nu este nici un comentariu

Adaugă un comentariu

(nu va aparea pe site)
loading

Din aceeași categorie