banner la cocos banner promotional

Curs BNR

1 EUR = 4.9774 RON

1 USD = 4.3833 RON

1 GBP = 5.8304 RON

1 XAU = 464.4611 RON

1 AED = 1.1933 RON

1 AUD = 2.7957 RON

1 BGN = 2.5449 RON

1 BRL = 0.7714 RON

1 CAD = 3.1559 RON

1 CHF = 5.2813 RON

1 CNY = 0.6015 RON

1 CZK = 0.1993 RON

1 DKK = 0.6668 RON

1 EGP = 0.0860 RON

1 HUF = 1.2223 RON

1 INR = 0.0513 RON

1 JPY = 3.0556 RON

1 KRW = 0.3047 RON

1 MDL = 0.2538 RON

1 MXN = 0.2227 RON

1 NOK = 0.4191 RON

1 NZD = 2.6097 RON

1 PLN = 1.1646 RON

1 RSD = 0.0425 RON

1 RUB = 0.0530 RON

1 SEK = 0.4526 RON

1 TRY = 0.1141 RON

1 UAH = 0.1048 RON

1 XDR = 5.9383 RON

1 ZAR = 0.2318 RON

Editia 8689 - 26 iun 23:13

Atât de mulţi copii!

Autor: Ramona ARONEASA

Publicat la 21 sepembrie 2015

Atât de mulţi copii bolnavi! Văd zilnic campanii media, stradale, în reţelele de telefonie prin care se strâng fonduri pentru copii bolnavi, atât de bolnavi încât sunt pe marginea gropii!

Atât de mulţi copii bolnavi! Văd zilnic campanii media, stradale, în reţelele de telefonie prin care se strâng fonduri pentru copii bolnavi, atât de bolnavi încât sunt pe marginea gropii! Atât de mulţi copii singuri! Numai eu ştiu câteva zeci de copii, zeci, care au învăţat să trăiască singuri, să se hrănească singuri, să se pregătească pentru prima zi a unui an şcolar singuri, să gândească şi să facă alegeri singuri, să se simtă singuri! Toate astea pentru că părinţii au plecat cu bunăvoinţă sau din comoditate să caute un trai mai bun pe alte, îndepărtate, meleaguri. Atât de mulţi copii agresaţi verbal, fizic, sexual! Cei mai vulnerabili şi sensibili, copiii noştri învaţă de mici puterea din jigniri, loviri, întinare. … Doamne, de ce suferă atât de mulţi copii? …Neştiind sau fără a dori să ne respectăm şi să ne preţuim pe noi înşine, nu ne respectăm prezentul şi, în consecinţă, nu ne preţuim viitorul! Ne zidim în moarte generaţiile viitoare prin lepădarea din pântece a pruncilor, prin însingurarea şi înstrăinarea lor, prin lovituri pe care le aplicăm lor, mai grele decât ale vieţii. … Cum nu ne înspăimântăm văzând ce am ajuns şi cum va fi viitorul nostru? Cum nu simţim nevoia să schimbăm ceva?   
 

+0 -0

Comentarii

nu este nici un comentariu

Adaugă un comentariu

(nu va aparea pe site)
loading

Din aceeași categorie