Curs BNR
1 EUR = 4.9774 RON
1 USD = 4.3833 RON
1 GBP = 5.8304 RON
1 XAU = 464.4611 RON
1 AED = 1.1933 RON
1 AUD = 2.7957 RON
1 BGN = 2.5449 RON
1 BRL = 0.7714 RON
1 CAD = 3.1559 RON
1 CHF = 5.2813 RON
1 CNY = 0.6015 RON
1 CZK = 0.1993 RON
1 DKK = 0.6668 RON
1 EGP = 0.0860 RON
1 HUF = 1.2223 RON
1 INR = 0.0513 RON
1 JPY = 3.0556 RON
1 KRW = 0.3047 RON
1 MDL = 0.2538 RON
1 MXN = 0.2227 RON
1 NOK = 0.4191 RON
1 NZD = 2.6097 RON
1 PLN = 1.1646 RON
1 RSD = 0.0425 RON
1 RUB = 0.0530 RON
1 SEK = 0.4526 RON
1 TRY = 0.1141 RON
1 UAH = 0.1048 RON
1 XDR = 5.9383 RON
1 ZAR = 0.2318 RON
Publicat la 30 mai 2016
Membrii Coaliţiei pentru Familie au depus la Senat propunerea legislativă de revizuire a Constituţiei pentru definirea clară a familiei

Membrii Coaliţiei pentru Familie au depus la Senat propunerea legislativă de revizuire a Constituţiei pentru definirea clară a familiei.
Iniţiatorii propun să fie menţionat faptul că o familie este întemeiată pe baza căsătoriei liber consimţite între un bărbat şi o femeie.
„Asistăm cu toţii la o premieră istorică, naţională şi europeană întrucât trei milioane de cetăţeni români într-un enorm efort de solidaritate au semnat proiectul de lege privind revizuirea Constituţiei României, mai precis a articolului 48, aliniatul 1, care vizează definirea căsătoriei ca uniune dintre bărbat şi femeie. Încercăm astfel să înlocuim textul actual din Constituţie, căsătoria se bazează pe uniunea liber consimţită dintre soţi”, a spus Mihai Gheorghiu, Preşedintele comitetului de iniţiativă constituţională.
Cele aproximativ 12.000 de dosare cu semnături au fost aduse la sediul Senatului României cu un camion împreună cu o scrisoare simbolică de 30 metri lungime, cea mai lungă scrisoare adresată vreodată Parlamentului României.
„România se înscrie într-un trend european în acest sens. Există o iniţiativă la nivel european pentru definirea în aceşti termeni a căsătoriei şi avem şi exemplele de anul trecut ale Croaţiei şi Sloveniei care au făcut deja referendumul soldat cu succes pentru înscrierea în Constituţiile lor a acestei definiţii a căsătoriei”, a mai menţionat Mihai Gheorghiu.
Aceasta este cea mai mare iniţiativă cetăţenească de modificare a unui articol dinConstituţia României.
În forma propusă de Coliţia pentru Familie alineatul 1 al articolului 48 din Constituţia României ar trebui să precizeze că familia se întemeiază pe căsătoria liber consimţită între un bărbat şi o femeie, pe egalitatea acestora şi pe dreptul şi îndatorirea părinţilor de a asigura creşterea, educaţia şi instruirea copiilor.
„După 40 de ani de comunism iată că poporul român arată că se poate, că ne putem uni în jurul unei teme comune. Solidaritatea este de fapt esenţialul pe care noi am reuşit să-l dobândim prin această iniţiativă cetăţenească”, a precizat Ioan Şolea de la Coaliţia pentru Familie.
„Această iniţiativă nu este împotriva a nimic, este pentru familia tradiţională alcătuită din bărbat şi femeie care poate da naştere la copii”, a spus Alina Tomi, membră a comitetului de iniţiativă constituţională.
După depunerea dosarelor, documentaţia va fi analizată şi validată de Curtea Constituţională urmând ca propunerea de revizuire să fie votată de Parlament. În cazul în care iniţiativa primeste avizul Parlamentului cetătenii României vor fi chemati la referendum pentru a-şi exprima acordul sau dezacordul cu privire la modificarea Constituţiei.
nu este nici un comentariu
De foarte multe ori unora li se pare normal, stringent sau favorizant pentru ei să dea sfaturi
2016-05-30 citeste mai multTinerii din Mitropolia Ortodoxă Română a Europei Occidentale şi Meridionale au participat la Congresul NEPSIS
2016-05-30 citeste mai multA fost lansată pagina oficială de internet a Sfântului şi Marelui Sinod al Bisericii Ortodoxe
2016-05-30 citeste mai multTotul a început acum doi ani când, două prietene din Săcele, Daniela Tofan şi Adriana Stanciu mi-au propus să organizăm o tabără de creaţie
2016-05-30 citeste mai multTemeţi-vă fraţilor, de vorbele cele vătămătoare şi nefolositoare de suflet, ca în linişte să fie sufletele voastre
2016-05-30 citeste mai multVolumul „Religie şi violenţă în Europa seculară”- Dialoguri Trinitas TV a apărut la Editura Trinitas a Patriarhiei Române şi la Editura Universităţii „Alexandru Ioan Cuza” din Iaşi
2016-05-30 citeste mai multSfinţenia este o cunună dumnezeiască pe fruntea ostenitorilor pentru „viaţa cea după Hristos şi în Hristos”
2016-05-30 citeste mai multSe zice că odată, Norocul şi Mintea s-au prins tovarăşi şi au plecat amândoi în călătorie
2016-05-30 citeste mai mult
Adaugă un comentariu