Editia 8166 - 19 apr 16:45

Ana Bogdan a pierdut, după ce luase primul set, 6-0!

Autor:

Publicat la 19 sepembrie 2019

Ana Bogdan (foto) a fost învinsă de americanca de origine sud-coreeană Kristie Ahn cu 0-6, 6-4, 7-6 (2), în optimile de finală ale turneului WTA de la Seul, dotat cu premii totale de 250.000 de dolari. Bogdan (26 de ani, 143 WTA), venită din calificări, a cedat după două ore şi 15 minute de joc. Românca a început excelent meciul şi a câştigat primul set cu un sec 6-0, după 30 de minute. Ahn (27 de ani, 93 WTA) a evoluat din ce în ce mai bine, a servit aproape perfect şi a câştigat setul secund cu 6-4.În actul decisiv, Ana Bogdan a condus cu 5-3, a servit pentru victorie, dar şi-a pierdut serviciul şi disputa s-a reechilibrat, ajungând în tie-break, unde Ahn s-a impus clar, cu 7-2. Românca a reuşit 7 aşi, iar adversara sa unul singur, Bogdan a comis 4 duble greşeli, faţă de două ale americancei. Ana Bogdan a totalizat 29 de mingi direct câştigătoare (Ahn a avut 21) şi a comis 23 de erori neforţate (28 Ahn), românca având şi mai multe puncte la total, 89-85.
Bogdan, care va primi un cec de 3.400 de dolari şi 48 de puncte WTA, mai fusese învinsă de Ahn în 2017, la Saint-Gaudens (ITF, Franţa), cu 6-1, 6-7 (6), 7-6 (4), în optimi.România mai are o jucătoare pe tabloul de simplu de la Seul, Patricia Ţig, care va juca joi, în optimi, în direct la Digi Sport, contra Paulei Badosa Gibert (Spania).